Pozdně barokní kaple v Žernově postavena r. 1780 v době morové epidemie. Loď prodloužena r. 1898 o 6 metrů na malý kostelík. Podstatně opravena v letech 1999-2007. Využívána pro občasné bohoslužby i jako obřadní síň pro necírkevní příležitosti.
Hlavní obrázek místa
Žernov-kaple P.Marie Sněžné
© Jiří Špaček 05/2012
Městys Žernov leží na silnici III. třídy spojující města Česká Skalice a Červený Kostelec. Již při první písemné zmínce r. 1417 je uváděn jako trhové městečko, které tvořilo zázemí pro nedaleký hrad Rýzmburk. Po třicetileté válce Žernov poklesl na ves a status městyse mu byl vrácen až r. 2015. Do r. 1960 byla jeho součástí také osada Ratibořice na protějším břehu Úpy, která byla tehdy přičleněna k České Skalici. V současné době má městys asi 300 obyvatel. Kaple Panny Marie Sněžné se nachází v centru Žernova.
7.4. 2021
popis

Kaple Panny Marie Sněžné v současné podobě je stavba orientovaná na jihovýchod. Je obdélného půdorysu s drobným polygonálním závěrem a s přístavkem sakristie na východě. Nad střední částí má osmistěnnou dřevěnou oplechovanou věžičku se sloupky a osmistěnnou bání. Průčelí na severní stranu je jednoosé s historizujícím portálem vchodu. Boční stěny jsou tříosé s polokruhovými okny. Obdobné, ale menší okno je nad vstupním portálem. V trojúhelném štítě je vyhloubená obdélná plocha s datací stavby a přestavby.

Jiří Špaček (zdroj: památkový katalog), 18.4. 2021

historie

Ačkoli měl Žernov od první písemné zmínky na počátku 15. stol. status městečka, které bylo zázemím hradu Rýzmburka, nikdy neměl kostel. Původně pozdně barokní kaple Panny Marie Sněžné byla postavena až r. 1780, když byl zdejší kraj postižen morovou ranou. Stavba údajně stojí na místě někdejšího pivovaru. Někteří historikové se domnívají, že může ukrývat zbytky zdiva staršího sakrálního objektu. Kaple měla původně téměř čtvercový půdorys s apsidovitým kněžištěm. Současnou podobu získala však až r. 1898, kdy byla její loď prodloužena o 6 metrů a byla k ní přistavěna sakristie. Další rekonstrukcí prošla v letech 1999-2005, drobné opravy byly provedeny ještě r. 2007. Dne 25. září 2005 byla znovu vysvěcena během slavnostní bohoslužby emeritním biskupem královéhradeckým Karlem Otčenáškem. V současnosti slouží nejen pro příležitostné bohoslužby, ale také jako obřadní síň pro necírkevní příležitosti.

Jiří Špaček (zdroj: památkový katalog a další webové stránky), 17.4. 2021

Královéhradecký kraj,  Náchod  (NA), Žernov

Místa v okolí

 Žernovská rozhledna
 Staré bělidlo
 Rýzmburk
 Babiččino údolí
 Ratibořice
 Studnice
 Červená Hora
 Koldovka
 Turyň
 vojenský hřbitov
 Dubno
 Barunčina škola
 socha Barunky
 Steidlerova kovárna
 malá fara
 Malá Skalice
 Keyzlarova vila
 Velký Třebešov
 kostel sv. Štěpána
 Chvalkovice
 hrob Viktorky
 Vízmburk
 pomník jízdy
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Václava
 Homolka
 Sviništany
 vojenský hřbitov
 synagoga
 židovský hřbitov
 městské opevnění
 Náchod
 Velká Bukovina
 kašna
 mariánský sloup
 pranýř
 stará radnice
 děkanství
 kostel sv. Vavřince
 nová radnice
 podkova
 zvonice
 Na Signálu
 Nový Dvůr
 kaple sv. Michala
 Zvole
 stará radnice
 Veselice
 Dřevěnka
 Dobrošov
 Hronov
 mariánské sousoší
 Velké Svatoňovice
 Jiráskovo divadlo
 Černčice
 kostel Všech svatých
 Bartoňova útulna
 Dobrošov
 Homole
 štola Kateřina
 městské opevnění
 městský hřbitov
 Sendraž
 Výrov
 Na Vartě
 kostel sv. Jakuba
 kovárna
 kostel sv. Mikuláše
 Kuks
 Hořenice
 Bystrý
 Jaroměř
 kostel sv. Mikuláše
 mlýn Dřevíček
 Stárkov
 Žaltman
 Wenkeův dům
 Stárkov
 pevnost Josefov
 Na Větrné horce
 Starý Rokytník
 Radvanice
 zvonice
 kostel sv. Anny
 Žireč
 Vlčinec
 Frymburk
 kostel sv. Zikmunda
 kostel sv. Prokopa
 smírčí kříž
 haltýře
 Šibeník
 židovský hřbitov
 pivovar
 kostel sv. Ducha
 Vlastivědné muzeum
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Anny
 kašna
 stará škola
 radnice
 Podklášterní mlýn
 Samaritánka
 Selendrův sloup
 socha sv. Prokopa
 klášter benediktinů
 evangelický kostel
 Šibeník
 Ostaš
 Krakonošova kašna
 Trutnov
 stará radnice
 kostel sv. Anny
 Holohlavy
 Smiřice
 kostel Zjevení Páně
Základní informace místa
ID místa: 15621
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 18.4.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama