Pozdně barokní kaple v Žernově postavena r. 1780 v době morové epidemie. Loď prodloužena r. 1898 o 6 metrů na malý kostelík. Podstatně opravena v letech 1999-2007. Využívána pro občasné bohoslužby i jako obřadní síň pro necírkevní příležitosti.
Hlavní obrázek místa
Žernov-kaple P.Marie Sněžné
© Jiří Špaček 05/2012
Městys Žernov leží na silnici III. třídy spojující města Česká Skalice a Červený Kostelec. Již při první písemné zmínce r. 1417 je uváděn jako trhové městečko, které tvořilo zázemí pro nedaleký hrad Rýzmburk. Po třicetileté válce Žernov poklesl na ves a status městyse mu byl vrácen až r. 2015. Do r. 1960 byla jeho součástí také osada Ratibořice na protějším břehu Úpy, která byla tehdy přičleněna k České Skalici. V současné době má městys asi 300 obyvatel. Kaple Panny Marie Sněžné se nachází v centru Žernova.
7.4. 2021
popis

Kaple Panny Marie Sněžné v současné podobě je stavba orientovaná na jihovýchod. Je obdélného půdorysu s drobným polygonálním závěrem a s přístavkem sakristie na východě. Nad střední částí má osmistěnnou dřevěnou oplechovanou věžičku se sloupky a osmistěnnou bání. Průčelí na severní stranu je jednoosé s historizujícím portálem vchodu. Boční stěny jsou tříosé s polokruhovými okny. Obdobné, ale menší okno je nad vstupním portálem. V trojúhelném štítě je vyhloubená obdélná plocha s datací stavby a přestavby.

Jiří Špaček (zdroj: památkový katalog), 18.4. 2021

historie

Ačkoli měl Žernov od první písemné zmínky na počátku 15. stol. status městečka, které bylo zázemím hradu Rýzmburka, nikdy neměl kostel. Původně pozdně barokní kaple Panny Marie Sněžné byla postavena až r. 1780, když byl zdejší kraj postižen morovou ranou. Stavba údajně stojí na místě někdejšího pivovaru. Někteří historikové se domnívají, že může ukrývat zbytky zdiva staršího sakrálního objektu. Kaple měla původně téměř čtvercový půdorys s apsidovitým kněžištěm. Současnou podobu získala však až r. 1898, kdy byla její loď prodloužena o 6 metrů a byla k ní přistavěna sakristie. Další rekonstrukcí prošla v letech 1999-2005, drobné opravy byly provedeny ještě r. 2007. Dne 25. září 2005 byla znovu vysvěcena během slavnostní bohoslužby emeritním biskupem královéhradeckým Karlem Otčenáškem. V současnosti slouží nejen pro příležitostné bohoslužby, ale také jako obřadní síň pro necírkevní příležitosti.

Jiří Špaček (zdroj: památkový katalog a další webové stránky), 17.4. 2021

Královéhradecký kraj,  Náchod  (NA), Žernov

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 15621
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 18.4.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama