Pozdně barokní kaple v Žernově postavena r. 1780 v době morové epidemie. Loď prodloužena r. 1898 o 6 metrů na malý kostelík. Podstatně opravena v letech 1999-2007. Využívána pro občasné bohoslužby i jako obřadní síň pro necírkevní příležitosti.
Hlavní obrázek místa
Žernov-kaple P.Marie Sněžné
© Jiří Špaček 05/2012
Městys Žernov leží na silnici III. třídy spojující města Česká Skalice a Červený Kostelec. Již při první písemné zmínce r. 1417 je uváděn jako trhové městečko, které tvořilo zázemí pro nedaleký hrad Rýzmburk. Po třicetileté válce Žernov poklesl na ves a status městyse mu byl vrácen až r. 2015. Do r. 1960 byla jeho součástí také osada Ratibořice na protějším břehu Úpy, která byla tehdy přičleněna k České Skalici. V současné době má městys asi 300 obyvatel. Kaple Panny Marie Sněžné se nachází v centru Žernova.
7.4. 2021
popis

Kaple Panny Marie Sněžné v současné podobě je stavba orientovaná na jihovýchod. Je obdélného půdorysu s drobným polygonálním závěrem a s přístavkem sakristie na východě. Nad střední částí má osmistěnnou dřevěnou oplechovanou věžičku se sloupky a osmistěnnou bání. Průčelí na severní stranu je jednoosé s historizujícím portálem vchodu. Boční stěny jsou tříosé s polokruhovými okny. Obdobné, ale menší okno je nad vstupním portálem. V trojúhelném štítě je vyhloubená obdélná plocha s datací stavby a přestavby.

Jiří Špaček (zdroj: památkový katalog), 18.4. 2021

historie

Ačkoli měl Žernov od první písemné zmínky na počátku 15. stol. status městečka, které bylo zázemím hradu Rýzmburka, nikdy neměl kostel. Původně pozdně barokní kaple Panny Marie Sněžné byla postavena až r. 1780, když byl zdejší kraj postižen morovou ranou. Stavba údajně stojí na místě někdejšího pivovaru. Někteří historikové se domnívají, že může ukrývat zbytky zdiva staršího sakrálního objektu. Kaple měla původně téměř čtvercový půdorys s apsidovitým kněžištěm. Současnou podobu získala však až r. 1898, kdy byla její loď prodloužena o 6 metrů a byla k ní přistavěna sakristie. Další rekonstrukcí prošla v letech 1999-2005, drobné opravy byly provedeny ještě r. 2007. Dne 25. září 2005 byla znovu vysvěcena během slavnostní bohoslužby emeritním biskupem královéhradeckým Karlem Otčenáškem. V současnosti slouží nejen pro příležitostné bohoslužby, ale také jako obřadní síň pro necírkevní příležitosti.

Jiří Špaček (zdroj: památkový katalog a další webové stránky), 17.4. 2021

Komentáře

Královéhradecký kraj,  Náchod  (NA), Žernov

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 15621
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 18.4.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama