Na místě staršího kostela, zmiňovaného poprvé 1365 postavili tepelští premonstráti v letech 1834–8 dle projektu P. Nobileho současnou empirovou stavbu. Vnitřní zařízení převážně soudobé. Po roce 1945 zchátral.
Hlavní obrázek místa
Kostel od severozápadu
© Ivan Grisa 08/2009
Otročín leží na křižovatce silnic III. třídy Dolní Hamr (I/20) - Prachomety (II/198) a Teplá - Krásné Údolí. Kostel dominuje celé obci na západním konci náměstí. Parkování je možné přímo u něj. Železniční zastávka Otročín na trati Rakovník - Bečov nad Teplou asi 1,5 km severně v údolí Otročínského potoka, autobusové spojení zejména ve volných dnech nevýznamné. Kostel je přístupný během pravidelných bohoslužeb v neděli od 11.00.
Ivan Grisa, 23.8. 2009
historie

Kostel svatého Michaela v Otročíně

Na místě staršího kostela, zmiňovaného poprvé roku 1365, postavili tepelští premonstráti v letech 1834–38 podle projektu Pietra Nobileho (dvorský stavitel, v Čechách např. projekt empirové přestavby zámku Kynžvart, přestavba východního a severního křídla Staroměstské radnice) současnou rozlehlou empirovou stavbu. Jedná se o jednolodní kostel orientovaný k jihu s hranolovou věží, vetknutou do osy hlavního severního průčelí. Vnitřní zařízení převážně soudobé, několik kusů přeneseno ze zbořeného staršího kostela. Po roce 1945 chátral, v současnosti probíhají první záchranné práce (obměna krytiny). Jižně od kostela stojí zříceniny fary s velikým hospodářským dvorem.

Ivan Grisa, dle stránky http://www.dominanty.cz/pamatky-otrocin.php, 12.7. 2009

Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Otročín

Místa v okolí

 židovský hřbitov
 Rankovice
 Poutnov
 smírčí kříž
 kostel sv. Vavřince
 radnice
 kostel sv. Jiljí
 trojiční sloup
 stará škola
 popraviště
 boží muka
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Jiří
 synagoga
 mariánský sloup
 radnice
 Bečov nad Teplou
 Bečov nad Teplou
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 boží muka
 kaple sv. Kříže
 radnice
 Toužim
 mariánský sloup
 panský dům
 Pluhův bor
 kaple sv. Siarda
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Blažeje
 kaple sv. Floriána
 Zahrádecká kyselka
 Krásenský vrch
 kostel sv. Kateřiny
 hornické muzeum
 kostel sv. Martina
 Javorná
 boží muka
 bývalá rychta
 kostel sv. Václava
 Smraďoch
 kostel sv. Vavřince
 mariánský sloup
 Úterý – MPZ
 radnice
 kostel sv. Jiří
 Brložec
 park Boheminium
 Prohořský hrádek
 židovský hřbitov
 vysílač Krašov
 Zpívající fontána
 Hamelika
 Bezdružice
 Kladské rašeliny
 anglikánský kostel
 Lazurová hora
 kostel sv. Ondřeje
 Bochov
 Dolní Polžice
 zaniklá obec Mlyňany
 kostel sv. Jakuba
 Hartenštejn
 Krudum
 kaple Panny Marie z Re
 židovský hřbitov
 bývalá fara
 kaple sv. Anny
 Plikenštejn
 kostel sv. Mikuláše
 Hungerberg
 neogotická studna
 kašna
 radnice
 Údrč
 Údrč
 kostel sv. Leonarda
 Chodová Planá
 Berchembogen
Kontaktní informace
Kanonie premonstrátů Teplá
364 61 Teplá, Klášter 1
Tel: 353 392 235
http://www.klastertepla.cz/
sekretariat@klastertepla.cz
Základní informace místa
ID místa: 8052
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 17.9.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama