Bývalá synagoga města Dobrušky s dochovanou mikví je nyní součástí Vlastivědného muzea, jehož hlavní sídlo je ve vedlejším, pův. rabínském domě. Její novogotická podoba pochází z r. 1868, kdy byla dokončena přestavba po dvou ničivých požárech města v 19. století.
Hlavní obrázek místa
Dobruška-synagoga
© hkregion 2014
Historické město na říčce Dědině, zvané v horní části též Zlatý potok, je prvně doloženo r. 1320 a o jeho popularitu se zasloužil především Alois Jirásek svým románem F. L. Věk, úspěšně převedeným do podoby televizního seriálu. Severně od města prochází hlavní tah silnice I. třídy č. 14 v úseku mezi Rychnovem nad Kněžnou a Náchodem, městem pak procházejí silnice II/298 a II/ 309. Na nádraží v Dobrušce končí krátká lokální železniční trať 028 z Opočna, nemá však praktický význam, protože kromě jednoho páru ranních vlaků v pracovních dnech na ní byl zrušen provoz. Od nádraží však vycházejí turistické značky, žlutá sleduje tok Dědiny či Zlatého potoka k Cháborům, modrá prochází městem a vede do Rovného v Orlických horách.
17.6. 2019
popis

Budova někdejší synagogy je vsazena do fronty utvářející východní linii Šubertova náměstí. Ze severní strany k ní přiléhá dvoupodlažní dům, nyní sídlo muzea. V jeho jihovýchodním koutu je situována očistná lázeň mikve. Budova synagógy zaujímá protáhlý obdélný půdorys. V části do náměstí je budova dvoupodlažní, dále pak navazuje lodní prostor synagogy. Hlavní západní, do náměstí orientované průčelí je trojosé, vodorovně rozdělené patrovou, svrchu oplechovanou římsou. Je členěné v přízemí i patře čtyřmi svislými průběžnými pilastry, s rozlišenými sokly a kamennými hlavicemi vynesenými až nad korunní římsou. Oba středové pilastry, v patře zvýrazněné, výškově převyšují nad korunní římsou oba krajní pilastry a svírají trojúhelný štítek vynesený nad korunní římsou a zdůrazňující střední osu průčelí. Na střední ose je v přízemí proražen vysoký obdélný vstupní otvor, rámovaný kamenným portálem. Dveře jsou dřevěná dvoukřídlá. Na šířku…  číst dále

Jiří Špaček (zdroj: web města Dobruška a památkový katalog), 18.7. 2013

historie

Hned vedle náměstí F. L. Věka v Dobrušce je náměstí Šubertovo, zvané také Malé náměstí. V dobách dávno minulých se mu říkalo Židovské město. Dobruška byla totiž jedním ze šesti míst v Podorlicku, kde se usadili Židé. První židovští obyvatelé přišli do města již ve 2. polovině 16. století a písemné prameny dokládají, že zde žili i v 17. století. Židé bydleli zpočátku v nájmech rozptýleně po celém městě. Až na základě císařského nařízení jim byly r. 1721 dány do dědičného pronájmu domy na dnešním Šubertově náměstí, kde stála i synagoga. Od ostatní zástavby je odděloval jen jakýsi prkenný plot, který však definitivně zanikl zřejmě ještě v 18. století. Požárům v letech 1806 a 1866 padla za oběť i židovská čtvrť včetně synagogy, která byla do dnešní novogotické podoby přestavěna v roce 1868. V padesátých letech 20. století koupila budovu synagogy Českobratrská církev evangelická a otevřela v ní svou modlitebnu,…  číst dále

http://www.mestodobruska.cz/informace_ic.php?id=7&gr=25&info=305#info, 17.7. 2013

Královéhradecký kraj,  Rychnov nad Kněžnou  (RK), Dobruška

Místa v okolí

 kostel sv. Václava
 Vlastivědné muzeum
 mariánský sloup
 radnice
 pivovar
 židovský hřbitov
 kostel sv. Ducha
 Chábory
 dům č. p. 134
 mariánský sloup
 kostel Panny Marie
 Opočno – MPZ
 měšťanská škola
 dům č. p. 141
 palmový skleník
 pivovar
 úřední dům
 Opočno
 letohrádek
 Skalka
 Výrov
 městské opevnění
 Černčice
 Přepychy
 Osičina
 kostel sv. Kateřiny
 Sendraž
 Dobřany
 Frymburk
 Očelice
 Na Vartě
 kostel sv. Mikuláše
 Vranov
 Bartoňova útulna
 Hluky
 Šibeník
 Bolehošťská Lhota
 Uhřínovice
 Solnice
 Kvasiny
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Zikmunda
 Veselice
 Skuhrov
 Skuhrov nad Bělou
 kostel sv. Jakuba
 Černíkovice
 Dobrošov
 vodní nádrž Rozkoš
 Černíkovice
 kostel Všech svatých
 pomník jízdy
 Dobrošov
 Nový hrad
 Lično
 Nový Dvůr
 Hlodný
 Libníkovice
 Homolka
 kašna
 mariánský sloup
 městské opevnění
 nová radnice
 pranýř
 podkova
 stará radnice
 děkanství
 kostel sv. Vavřince
 Dubno
 Náchod
 vojenský hřbitov
 Hoděčín
 Villa Nova Uhřínov
 kostel sv. Vavřince
 Barunčina škola
 vojenský hřbitov
 Malá Skalice
 Steidlerova kovárna
 socha Barunky
 malá fara
 Feistův kopec
 Koldovka
 Studnice
 Ratibořice
 židovský hřbitov
 Zvole
 kostel Božího Těla
 Velký Třebešov
 kostel sv. Štěpána
 Týniště nad Orlicí
 Babiččino údolí
 Rychnov nad Kněžnou
 socha sv. Marka
 radnice
 kašna
 synagoga
 Rychmberk
 Staré bělidlo
 Sviništany
 Podorlický skanzen
 Homole
 Chvalkovice
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Jiljí
 synagoga
Základní informace místa
ID místa: 11308
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: židovské památky
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 17.6.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama