Bývalá synagoga města Dobrušky s dochovanou mikví je nyní součástí Vlastivědného muzea, jehož hlavní sídlo je ve vedlejším, pův. rabínském domě. Její novogotická podoba pochází z r. 1868, kdy byla dokončena přestavba po dvou ničivých požárech města v 19. století.
Hlavní obrázek místa
Dobruška-synagoga
© hkregion 2014
Historické město na říčce Dědině, zvané v horní části též Zlatý potok, je prvně doloženo r. 1320 a o jeho popularitu se zasloužil především Alois Jirásek svým románem F. L. Věk, úspěšně převedeným do podoby televizního seriálu. Severně od města prochází hlavní tah silnice I. třídy č. 14 v úseku mezi Rychnovem nad Kněžnou a Náchodem, městem pak procházejí silnice II/298 a II/ 309. Na nádraží v Dobrušce končí krátká lokální železniční trať 028 z Opočna, nemá však praktický význam, protože kromě jednoho páru ranních vlaků v pracovních dnech na ní byl zrušen provoz. Od nádraží však vycházejí turistické značky, žlutá sleduje tok Dědiny či Zlatého potoka k Cháborům, modrá prochází městem a vede do Rovného v Orlických horách.
17.6. 2019
popis

Budova někdejší synagogy je vsazena do fronty utvářející východní linii Šubertova náměstí. Ze severní strany k ní přiléhá dvoupodlažní dům, nyní sídlo muzea. V jeho jihovýchodním koutu je situována očistná lázeň mikve. Budova synagógy zaujímá protáhlý obdélný půdorys. V části do náměstí je budova dvoupodlažní, dále pak navazuje lodní prostor synagogy. Hlavní západní, do náměstí orientované průčelí je trojosé, vodorovně rozdělené patrovou, svrchu oplechovanou římsou. Je členěné v přízemí i patře čtyřmi svislými průběžnými pilastry, s rozlišenými sokly a kamennými hlavicemi vynesenými až nad korunní římsou. Oba středové pilastry, v patře zvýrazněné, výškově převyšují nad korunní římsou oba krajní pilastry a svírají trojúhelný štítek vynesený nad korunní římsou a zdůrazňující střední osu průčelí. Na střední ose je v přízemí proražen vysoký obdélný vstupní otvor, rámovaný kamenným portálem. Dveře jsou dřevěná dvoukřídlá. Na šířku…  číst dále

Jiří Špaček (zdroj: web města Dobruška a památkový katalog), 18.7. 2013

historie

Hned vedle náměstí F. L. Věka v Dobrušce je náměstí Šubertovo, zvané také Malé náměstí. V dobách dávno minulých se mu říkalo Židovské město. Dobruška byla totiž jedním ze šesti míst v Podorlicku, kde se usadili Židé. První židovští obyvatelé přišli do města již ve 2. polovině 16. století a písemné prameny dokládají, že zde žili i v 17. století. Židé bydleli zpočátku v nájmech rozptýleně po celém městě. Až na základě císařského nařízení jim byly r. 1721 dány do dědičného pronájmu domy na dnešním Šubertově náměstí, kde stála i synagoga. Od ostatní zástavby je odděloval jen jakýsi prkenný plot, který však definitivně zanikl zřejmě ještě v 18. století. Požárům v letech 1806 a 1866 padla za oběť i židovská čtvrť včetně synagogy, která byla do dnešní novogotické podoby přestavěna v roce 1868. V padesátých letech 20. století koupila budovu synagogy Českobratrská církev evangelická a otevřela v ní svou modlitebnu,…  číst dále

http://www.mestodobruska.cz/informace_ic.php?id=7&gr=25&info=305#info, 17.7. 2013

Komentáře

Královéhradecký kraj,  Rychnov nad Kněžnou  (RK), Dobruška

Místa v okolí

 kostel sv. Václava
 mariánský sloup
 radnice
 Vlastivědné muzeum
 pivovar
 židovský hřbitov
 kostel sv. Ducha
 Chábory
 dům č. p. 134
 mariánský sloup
 kostel Panny Marie
 Opočno – MPZ
 měšťanská škola
 dům č. p. 141
 palmový skleník
 pivovar
 úřední dům
 letohrádek
 Opočno
 Skalka
 Výrov
 městské opevnění
 Černčice
 Přepychy
 Osičina
 kostel sv. Kateřiny
 Sendraž
 Dobřany
 Frymburk
 Očelice
 Na Vartě
 kostel sv. Mikuláše
 Vranov
 Bartoňova útulna
 Hluky
 Šibeník
 Bolehošťská Lhota
 Uhřínovice
 Solnice
 kostel sv. Václava
 Kvasiny
 kostel sv. Zikmunda
 Veselice
 Skuhrov
 Skuhrov nad Bělou
 kostel sv. Jakuba
 Černíkovice
 vodní nádrž Rozkoš
 Černíkovice
 Dobrošov
 kostel Všech svatých
 pomník jízdy
 Dobrošov
 Nový hrad
 Lično
 Nový Dvůr
 Hlodný
 Libníkovice
 Homolka
 kašna
 mariánský sloup
 městské opevnění
 nová radnice
 pranýř
 podkova
 stará radnice
 děkanství
 kostel sv. Vavřince
 Dubno
 Náchod
 vojenský hřbitov
 Hoděčín
 Villa Nova Uhřínov
 kostel sv. Vavřince
 Barunčina škola
 vojenský hřbitov
 Steidlerova kovárna
 Malá Skalice
 socha Barunky
 malá fara
 Feistův kopec
 Koldovka
 Studnice
 Ratibořice
 židovský hřbitov
 Zvole
 kostel Božího Těla
 Velký Třebešov
 kostel sv. Štěpána
 Týniště nad Orlicí
 Babiččino údolí
 Rychnov nad Kněžnou
 socha sv. Marka
 radnice
 kostel sv. Havla
 kašna
 synagoga
 Rychmberk
 Staré bělidlo
 Sviništany
 Podorlický skanzen
 Homole
 Chvalkovice
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Jiljí
 synagoga
Základní informace místa
ID místa: 11308
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: židovské památky
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 17.6.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama