Tvrz s poměrně zachovalým jádrem, jejíž doba vzniku není zachycena v žádných písemnostech. Odhaduje se, že polovinu 15. století již nepřežila. Areál tvrziště dnes z valné části zastavěn rodinnými domky.
Hlavní obrázek místa
Jádro od západu
© Dušan Dohňanský 01/2016
Po Mistřici se poprvé píše v roce 1247 Nynek, jehož rod vlastnil obec až do začátku 14. století. Ve druhé polovině tohoto století už díl vsi držel Ješek Kužel ze Žeravic, v roce 1412 Ondřej Kužel a jeho bratr Lovek. V 15. století již patřila Šternberkům a od roku 1505 připadla ves městu Hradiště. Tvrz se ale v žádné edici nezmiňuje, takže o datování jejího vzniku bude muset rozhodnout archeologický výzkum. Tvrz patřila k dvojdílným dispozicím, přičemž jižnější jádro je dnes celé setřelé, kdežto jádro severní je až na jednu odbagrovanou část poměrně zachovalé a dosahuje výšky 3 - 4 m. Obě jádra byla obehnána společným příkopem dnes v severní zahradní části ještě lehce znatelným. Celý zbytek areálu tvrziště je zastavěn rodinnými domky.
Dohňanský Dušan zdroj : M. Plaček - Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí., 4.8. 2020

Půdorys místa

terénní náčrt tvrziště
© M. Plaček: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri, Praha 2001
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Zlínský kraj,  Uherské Hradiště  (UH), Mistřice

Místa v okolí

 Bílovice
 Nedachlebice
 Březolupy
 Lhotka u Hradčovic
 kostel sv. Anny
 boží muka
 synagoga
 Spytihněv
 židovský hřbitov
 Částkov
 Kunovice
 Sušice
 Panský dvůr
 Svárov
 Šarovy
 Obora
 Špitálky
 Kovozoo
 Maják Šrotík
 Letecké muzeum
 větrný mlýn
 kostel sv. Jiljí
 Podhradí
 Napajedla
 Vlčnov
 Napajedla
 Díl u Božího syna
 Napajedla
 archeoskanzen Modrá
 Pohořelice
 Velký Ořechov
 Modrá
 Horní Hrádek
 Sochařská vyhlídka
 Uherský Brod
 městský dům č.p. 2
 Uherský Brod
 Dolní Hrádek
 Panský dům
 městské opevnění
 Penkův dvůr
 kostel sv. Vavřince
 Hluk
 Otrokovice
 Malenovice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Mikuláše
 sekvojovec obrovský
 Budačina
 Buchlovice
 kostel sv. Martina
 Salaš
 Oberský vrch
 Tečovice
 Uherský Ostroh
 Louky
 Rýsov
 vinné búdy
 Polešovické rybníky
 Komínské skály
 sv. Antonín
 Bánov
 Zlín
 Bunč
 Baťův mrakodrap
 Volenov
 Zlín
 Na Salárně
 kostel sv. Anny
 kostel Panny Marie
 sousoší Panny Marie
 synagoga
 Baťův kanál
 Veselí nad Moravou
 statek Světlá
Základní informace místa
ID místa: 15127
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 4.8.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama