Kostel sv. Petra a Pavla gotického původu z 1. poloviny 14. stol., přestavěn barokně v 1. polovině 18. stol. a novorománsky r. 1897. V presbytáři rozsáhlá moderní freska Vojmíra Vokolka ze 70. let 20. stol. Rekonstruován r. 2002. Nyní filiální ve farnosti při děkanství Heřmanův Městec.
Hlavní obrázek místa
Rozhovice-kostel
© Info Heřmanův Městec 08/2014
Obec Rozhovice leží 5 km severovýchodně od Heřmanova Městce na vedlejší silnici nyní mimo železniční síť a značené turistické trasy. Mívala železniční zastávku na trati Chrudim-Heřmanův Městec, na té však byla zastavena osobní doprava již r. 2010. Kostel stojí v dominantní poloze na návrší.
17.6. 2021
popis

Kostel sv. Petra a Pavla v Rozhovicích je jednolodní stavba na severovýchodě se štíhlou, vysokou věží, jejíž dolní část je pozůstatkem původního kostela, který byl přestavěn v baroku a pak výrazně novorománsky koncem 19. stol. Kostel je obklopen ohradní zdí. Vstup je na západním průčelí jednoduchým portálem. Loď je prostá a jednoduchá, presbytář je o stupeň vyšší. Sakristie v přízemí věže je zaklenuta valenou klenbou. Presbytář i loď jsou plochostropé, triumfální oblouk jednoduchý. Loď je osvětlována z každé strany dvojicí půlkulatých oken, zasklených obyčejným sklem. Dlažby jsou kamenné. Chór s varhanami nad hlavním vchodem je přístupný po dřevěných schodech z lodi. Nevelké varhany pro kostel postavil r. 1901 varhanář Jan Tuček (1842-1913) z Kutné Hory, r. 2005 je opravoval Jan Karel ze Sázavy. Vnitřní zařízení kostela je vesměs barokní z doby kolem r. 1700. Je to především hlavní oltář se sochami sv. Antonína, Václava…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek a UPČ 3 Academia 1980), 22.6. 2021

historie

Starobylá ves Rozhovice je doložena již r. 1131. Místní kostel gotického původu je prvně písemně zmiňován r. 1349. Stojí v dominantní poloze na návrší na severovýchodní straně obce a je přístupný po kamenných schodech, lemovaných po obou stranách lipovým stromořadím. Kostel sv. Petra a Pavla byl v 1. polovině 18. stol. barokně přestavěn nákladem hraběte Johanna Josepha Sporcka. Exteriér byl dále upraven novorománsky r. 1897. Tehdy byla odstraněna barokní cibulovitá střecha věže a následně věž o patro zvýšena a zakončena střechou ve tvaru osmibokého jehlanu. V letech 1969-1979 byl presbytář vyzdoben rozsáhlou moderní freskou pardubického umělce Vojmíra Vokolka (1910-2001), zobrazující fyzické i duchovní hladovění lidstva. Poté byla r. 2002 provedena rozsáhlá rekonstrukce kostela na náklad obce a Pardubického kraje. V současnosti je kostel sv. Petra a Pavla filiálním ve farnosti při děkanství Heřmanův Městec, pravidelné…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek a UPČ 3 Academia 1980), 22.6. 2021

Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Rozhovice

Místa v okolí

 kříž
 kostel sv. Václava
 Jezbořice
 Klešice
 Mrdice
 kostel sv. Marka
 židovský hřbitov
 kostel sv. Víta
 Kozojedy
 synagoga
 Heřmanův Městec
 Medlešice
 Veselá
 Husův sbor
 kaple sv. Jiří
 Stolany
 zvonice
 kostel sv. Vavřince
 Barborka
 Staré Čívice
 kostel sv. Václava
 městské opevnění
 Staré Čívice
 Mydlářovský dům
 Chrudim
 Rozpakov
 tyrolská zvonice
 Choltice
 krematorium
 Bára
 Rabštejnek
 židovský hřbitov
 Krchleby
 Nemošice
 Svojšice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiljí
 Kočičí hrádek
 kaple sv. Anny
 Topol
 kostel sv. Martina
 Lepějovice
 Slatiňany
 Blatník
 požární hláska
 restaurace Monaco
 městské opevnění
 Zelená brána
 Pardubice
 kostel sv. Václava
 Zámeček
 automatické mlýny
 Dolní pec
 Valy u Přelouče
 Štěpánov
 kostel sv. Jiří
 Lipoltice
 kostel sv. Matouše
 kostel sv. Havla opata
 akvadukt na Židově
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Václava
 Úhřetice
 Stoupec
 Vejvanovice
 radnice
 kostel sv. Martina
 Lukavice
 Licoměřice
 Nabočany
 židovský hřbitov
 Strádov
 Ráby
 evangelický sbor
 Lichnice
 Hrádek u Nasavrk
 kostel sv. Víta
 Lipovec
 kostel sv. Štěpána
 Seč
 kostel sv. Vavřince
 Kočičí hrádek
 evangelický kostel
 Malý akvadukt
 Ráby
 Boiika
 vodní nádrž Seč II
 Hrochův Týnec
 Bohdanečský rybník
 Berlova vápenka
 Kunětická Hora
 kostel sv. Martina
 hrobka Lilienwaldů
 Hrochův Týnec
 Velký akvadukt
 kostel Všech svatých
 Třemošnice
 Semtěš
 Žumberk
 evangelický kostel
 Nasavrky
 Vildštejn
 židovský hřbitov
 Oheb
 kostel sv. Vavřince
 vila Josefa Vosáhla
 evangelický kostel
 Dašice
 kostel sv. Kříže
 Ronov nad Doubravou
 Semínský akvadukt
 kostel sv. Martina
 Suchotlesky
 Běstvina
 kostel sv. Anny
 Semín
 Moravany
 Ležáky
Základní informace místa
ID místa: 14549
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 22.6.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama