Kostel sv. Petra a Pavla gotického původu z 1. poloviny 14. stol., přestavěn barokně v 1. polovině 18. stol. a novorománsky r. 1897. V presbytáři rozsáhlá moderní freska Vojmíra Vokolka ze 70. let 20. stol. Rekonstruován r. 2002. Nyní filiální ve farnosti při děkanství Heřmanův Městec.
Hlavní obrázek místa
Rozhovice-kostel
© Info Heřmanův Městec 08/2014
Obec Rozhovice leží 5 km severovýchodně od Heřmanova Městce na vedlejší silnici nyní mimo železniční síť a značené turistické trasy. Mívala železniční zastávku na trati Chrudim-Heřmanův Městec, na té však byla zastavena osobní doprava již r. 2010. Kostel stojí v dominantní poloze na návrší.
17.6. 2021
popis

Kostel sv. Petra a Pavla v Rozhovicích je jednolodní stavba na severovýchodě se štíhlou, vysokou věží, jejíž dolní část je pozůstatkem původního kostela, který byl přestavěn v baroku a pak výrazně novorománsky koncem 19. stol. Kostel je obklopen ohradní zdí. Vstup je na západním průčelí jednoduchým portálem. Loď je prostá a jednoduchá, presbytář je o stupeň vyšší. Sakristie v přízemí věže je zaklenuta valenou klenbou. Presbytář i loď jsou plochostropé, triumfální oblouk jednoduchý. Loď je osvětlována z každé strany dvojicí půlkulatých oken, zasklených obyčejným sklem. Dlažby jsou kamenné. Chór s varhanami nad hlavním vchodem je přístupný po dřevěných schodech z lodi. Nevelké varhany pro kostel postavil r. 1901 varhanář Jan Tuček (1842-1913) z Kutné Hory, r. 2005 je opravoval Jan Karel ze Sázavy. Vnitřní zařízení kostela je vesměs barokní z doby kolem r. 1700. Je to především hlavní oltář se sochami sv. Antonína, Václava…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek a UPČ 3 Academia 1980), 22.6. 2021

historie

Starobylá ves Rozhovice je doložena již r. 1131. Místní kostel gotického původu je prvně písemně zmiňován r. 1349. Stojí v dominantní poloze na návrší na severovýchodní straně obce a je přístupný po kamenných schodech, lemovaných po obou stranách lipovým stromořadím. Kostel sv. Petra a Pavla byl v 1. polovině 18. stol. barokně přestavěn nákladem hraběte Johanna Josepha Sporcka. Exteriér byl dále upraven novorománsky r. 1897. Tehdy byla odstraněna barokní cibulovitá střecha věže a následně věž o patro zvýšena a zakončena střechou ve tvaru osmibokého jehlanu. V letech 1969-1979 byl presbytář vyzdoben rozsáhlou moderní freskou pardubického umělce Vojmíra Vokolka (1910-2001), zobrazující fyzické i duchovní hladovění lidstva. Poté byla r. 2002 provedena rozsáhlá rekonstrukce kostela na náklad obce a Pardubického kraje. V současnosti je kostel sv. Petra a Pavla filiálním ve farnosti při děkanství Heřmanův Městec, pravidelné…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek a UPČ 3 Academia 1980), 22.6. 2021

Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Rozhovice

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 14549
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 22.6.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama