Farní kostel sv. Vavřince v Seči je renesančního původu a byl dostavěn kolem r. 1620 za Karla Záruby z Hustiřan. Jeho loď je raně barokní. Zachován bez rušivých pozdějších úprav. Od r. 1958 chráněn jako kulturní památka ČR.
Hlavní obrázek místa
Seč kostel sv. Vavřince
© TIC Seč 06/2014
Město Seč leží severně od známé vodní nádrže Seč I (viz samostatné heslo), vybudované na řece Chrudimce. Žije zde přibližně 1 800 obyvatel. První písemná zmínka o obci pochází z r. 1318. V r. 1499 byla Seč jmenována jako trhové městečko. Na město byla povýšena v r. 1853. O tento status přišla r. 1954 a znovu jej získala 12. dubna 2007. Městem procházejí silnice II/337 z Čáslavi do Skutče a silnice II/340 z Chrudimi do Vilémova. Začíná tu ještě silnice II/343 ze Seče do Hlinska. Město se nachází mimo železniční síť. Orientovaný farní kostel sv. Vavřince stojí na západním konci Strouhalova náměstí.
3.6. 2021
popis

Kostel sv. Vavřince má zajímavou půdorysnou konfiguraci. Orientovaná stavba má dlouhý presbytář se třemi poli valené klenby ukončený trojbokým závěrem, k němuž ze severu přiléhá kratší obdélná sakristie. Nad sakristií je oratoř. Příčně obdélná loď je zaklenuta vysokou kupolí ve vrcholu s osmicípým zrcadlem. V západním průčelí stojí hranolová věž s oválnou bání a lucernou. Hlavní oltář je portálový, černozlatý a pochází z r. 1682. Obraz sv. Vavřince na něm je novodobý. Boční oltář sv. Antonína pochází z 1. poloviny 18. stol., cínová křtitelnice z r. 1669. Kazatelna je rokoková. Na západní straně stojí kruchta na dvou pilířích.

5.6. 2021

historie

Farní kostel sv. Vavřince v Seči je renesančního původu a byl dostavěn kolem r. 1620 za Karla Záruby z Hustiřan. Prošel také raně barokní etapou, o čemž svědčí zejména loď. Přes složitou stavební historii zůstal zachován bez rušivých pozdějších úprav. Stavba je od r. 1958 chráněna jako kulturní památka ČR. V kostele se konají pravidelné bohoslužby, farnost Seč je však administrována z Ronova nad Doubravou.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek a UPČ 3 Academia 1980), 5.6. 2021

Pardubický kraj, Seč

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 14379
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 6.6.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama