Farní kostel sv. Vavřince v Seči je renesančního původu a byl dostavěn kolem r. 1620 za Karla Záruby z Hustiřan. Jeho loď je raně barokní. Zachován bez rušivých pozdějších úprav. Od r. 1958 chráněn jako kulturní památka ČR.
Hlavní obrázek místa
Seč kostel sv. Vavřince
© TIC Seč 06/2014
Město Seč leží severně od známé vodní nádrže Seč I (viz samostatné heslo), vybudované na řece Chrudimce. Žije zde přibližně 1 800 obyvatel. První písemná zmínka o obci pochází z r. 1318. V r. 1499 byla Seč jmenována jako trhové městečko. Na město byla povýšena v r. 1853. O tento status přišla r. 1954 a znovu jej získala 12. dubna 2007. Městem procházejí silnice II/337 z Čáslavi do Skutče a silnice II/340 z Chrudimi do Vilémova. Začíná tu ještě silnice II/343 ze Seče do Hlinska. Město se nachází mimo železniční síť. Orientovaný farní kostel sv. Vavřince stojí na západním konci Strouhalova náměstí.
3.6. 2021
popis

Kostel sv. Vavřince má zajímavou půdorysnou konfiguraci. Orientovaná stavba má dlouhý presbytář se třemi poli valené klenby ukončený trojbokým závěrem, k němuž ze severu přiléhá kratší obdélná sakristie. Nad sakristií je oratoř. Příčně obdélná loď je zaklenuta vysokou kupolí ve vrcholu s osmicípým zrcadlem. V západním průčelí stojí hranolová věž s oválnou bání a lucernou. Hlavní oltář je portálový, černozlatý a pochází z r. 1682. Obraz sv. Vavřince na něm je novodobý. Boční oltář sv. Antonína pochází z 1. poloviny 18. stol., cínová křtitelnice z r. 1669. Kazatelna je rokoková. Na západní straně stojí kruchta na dvou pilířích.

5.6. 2021

historie

Farní kostel sv. Vavřince v Seči je renesančního původu a byl dostavěn kolem r. 1620 za Karla Záruby z Hustiřan. Prošel také raně barokní etapou, o čemž svědčí zejména loď. Přes složitou stavební historii zůstal zachován bez rušivých pozdějších úprav. Stavba je od r. 1958 chráněna jako kulturní památka ČR. V kostele se konají pravidelné bohoslužby, farnost Seč je však administrována z Ronova nad Doubravou.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek a UPČ 3 Academia 1980), 5.6. 2021

Pardubický kraj, Seč

Místa v okolí

 Seč
 kostel sv. Štěpána
 Vildštejn
 Oheb
 vodní nádrž Seč I
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Víta
 Hoješín
 Dolní pec
 Klokočov
 Běstvina
 kostel sv. Václava
 Šimkův mlýn
 Třemošnice
 Lichnice
 Rozpakov
 Berlova vápenka
 kostel sv. Anny
 Lipka
 Úhrov
 Moravany
 Maleč
 kostel sv. Kříže
 kostel sv. Martina
 evangelický sbor
 Boiika
 Rabštejnek
 Stoupec
 kostel sv. Václava
 Vilémov
 kostel sv. Vavřince
 Ronov nad Doubravou
 kostel sv. Víta
 Licoměřice
 Suchotlesky
 Nasavrky
 Husův sbor
 Heřmanův Městec
 Hrádek u Nasavrk
 Stolany
 synagoga
 kaple sv. Jiří
 Červenice
 kostel sv. Kunhuty
 kostel sv. Havla opata
 Lipovec
 židovský hřbitov
 požární hláska
 Kroměšín
 kamenný most
 Bára
 Libice nad Doubravou
 kostel sv. Jiljí
 Hostačov
 Strádov
 Nejepín
 Rohozná
 Mrdice
 kostel Všech svatých
 restaurace Monaco
 Kočičí hrádek
 Zuberský kopec
 Barborka
 Kozojedy
 Klešice
 zvonice
 Obora Žleby
 kaple sv. Kříže
 Žleby
 kříž
 zvonice
 jezuitská rezidence
 Golčův Jeníkov
 Chotěboř
 Možděnice
 Trhová Kamenice
 kostel sv. Martina
 Slatiňany
 Svojšice
 Štěpánov
 kostel sv. Marka
 mariánský sloup
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Markéty
 Lukavice
 kostel sv. Vavřince
 Čertův stolek
 Kočičí hrádek
 Žumberk
 kostel Všech svatých
 židovský hřbitov
 Jezbořice
 kostel sv. Václava
 Mydlářovský dům
 Sokolov
 městské opevnění
 Svobodné Hamry
 Svobodné Hamry
 Chrudim
 kostel sv. Marka
 skanzen Dřevíkov
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Mikuláše
 Habry
 synagoga
 Semtěš
 evangelický kostel
 Veselý Kopec
 židovský hřbitov
 kostel Všech svatých
 Medlešice
 Nový Studenec
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiří
 poštovní stanice
 Topol
 Bačkov
 Zboží
Základní informace místa
ID místa: 14379
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 6.6.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama