Pův. gotický farní kostel sv. Štěpána ze 14. stol., od 17. stol. kostel hřbitovní. Nyní v prosté barokní podobě, nevyužívaný a prázdný. Od r. 2017 převeden do majetku města Seč.
Hlavní obrázek místa
hřbitovní kostel sv. Štěpána
© TIC Seč 06/2016
Město Seč leží severně od známé vodní nádrže Seč I (viz samostatné heslo), vybudované na řece Chrudimce. Žije zde přibližně 1 800 obyvatel. První písemná zmínka o obci pochází z r. 1318. V r. 1499 byla Seč jmenována jako trhové městečko. Na město byla povýšena v r. 1853. O status města přišla r. 1954 a znovu jej získala 12. dubna 2007. Městem procházejí silnice II/337 z Čáslavi do Skutče a silnice II/340 z Chrudimi do Vilémova. Začíná tu silnice II/343 ze Seče do Hlinska. Město se nachází mimo železniční síť. Kolem hřbitova s kostelem sv. Štěpána na severozápadním okraji města prochází zeleně značená turistická trasa do Běstviny, kterou doprovází naučná stezka Krajem Železných hor.
2.6. 2021
popis

Kostel sv. Štěpána je nyní jednolodní nevelká zděná orientovaná stavba na obdélném půdorysu s odsazeným čtvercovým presbytářem. Zastřešení je sedlové, nad presbytářem valbové, nad vítězným obloukem je nevelký sanktusník. Vnější plochy všech obvodových stěn jsou zcela hladké, kryté v současnosti tvrdou omítkou. Fasádu jižního průčelí kostela člení pouze tři okenní otvory stejných rozměrů a ve stejné výškové úrovni bez ostění a bez šambrán, dva v lodi a jeden v jižní stěně presbytáře. Otvory jsou zaklenuté stlačenými oblouky. V ose pod prostředním oknem se nalézá původní a dnes již opět jediný vstup do kostela. Dveřní otvor je vymezen kamenným ostěním, které má půlkruhově zaklenuté nadpraží. Severní průčelí je zcela hladké a slepé bez okenních i dveřních otvorů. Trojúhelný štít západního průčelí je od plochy vlastního průčelí oddělen korunní římsou. Na římse stojí dva jednoduché ploché pilastry s kubickými patkami.…  číst dále

3.6. 2021

historie

Kostel sv. Štěpána stojí na místním hřbitově a byl prvním kostelem v Seči. Již v roce 1350 je připomínán jako farní. Jedná se o jednoduchou, nyní barokní stavbu se čtyřhranným presbyteriem, postavenou pravděpodobně na románských základech. Po dostavbě kostela sv. Vavřince v centru města počátkem 17. století byla fara přenesena k němu a kostel sv. Štěpána se stal pouze kostelem hřbitovním a postupně přestal být využíván. Již řadu let je jeho interiér prázdný. V r. 2017 byl objekt, zapsaný od r. 2008 v seznamu kulturních památek ČR, převeden z majetku římskokatolické církve do majetku města Seč.

2.6. 2021

Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Seč

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 14378
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 4.6.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama