Mlýn vznikl zřejmě r. 1838, kdy byl zakreslen v indikační skice stabilního katastru. Posledním mlynářem byl do r. 1913 Josef Jeníček. V r. 1930 mlýn zachvátil požár. V letech 1933-1980 zde fungovala pila. Poté byly budovy zbořeny. V r. 1998 byla v místě mlýna umístěna replika vodního kola.
Hlavní obrázek místa
© Zdeněk MEISL, 07/2015
Šimkův mlýn se nachází v okrese Havlíčkův Brod v Železných horách u řeky Chrudimky. K zaniklému mlýnu se dostanete nejlépe z obce Klokočov, v níž se nachází zámeček a památná lípa nazývaná Klokočovská lípa,Tisíciletá lípa, Karlova lípa, Královská nebo Císařská a je jedním z nejstarších stromů v Čechách. Nedaleko je vodní nádrž Seč, u které jsou zříceniny hradů Oheb a Vildštejn.
Luděk Vláčil, 6.11. 2015
historie

Mlýn vznikl zřejmě roku 1838, kdy byl zakreslen v indikační skice stabilního katastru. V císařském povinném otisku ze stejného roku zakreslen není. Mlýnské složení pohánělo jedno kolo na spodní vodu, které mělo průměr 404 cm a šířku 74 cm. Součástí mlýna byla i pila, v níž je uváděna rámová a okružní pila a šindelka. Posledním mlynářem zde byl do roku 1913 Josef Jeníček. V roce 1930 mlýn zachvátil požár, po němž byl opraven. V roce 1933 byl instalován katr (pila). Pila fungovala do roku 1950 s pohonem kola na spodní vodu o průměru 403 cm a šířce 105 cm. V roce 1950 byl provoz pily přerušen a od roku 1969 byla již poháněna elektromotorem. V roce 1980 byl provoz definitivně ukončen a budovy mlýna i pily byly zbourány. Dodnes zůstala pouze stodola, ale i ta byla v roce 1991 značně upravena a slouží jako penzion. V roce 1998 byla v místě mlýna zhotovena replika vodního kola.

Luděk Vláčil - zdroj: http://vodnimlyny.cz/mlyny/mlyn/3732, 6.11. 2015

Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB), Klokočov

Místa v okolí

 Klokočov
 kostel sv. Anny
 Hoješín
 Lipka
 vodní nádrž Seč I
 Vildštejn
 Oheb
 Maleč
 kostel sv. Víta
 Seč
 kostel sv. Kunhuty
 Libice nad Doubravou
 kostel sv. Jiljí
 Kroměšín
 Běstvina
 Boiika
 Trhová Kamenice
 Dolní pec
 Štěpánov
 Úhrov
 Možděnice
 Chotěboř
 Nasavrky
 Rohozná
 Nejepín
 Trhová Kamenice
 mariánský sloup
 Třemošnice
 Hrádek u Nasavrk
 Sokolov
 Lichnice
 židovský hřbitov
 Rozpakov
 skanzen Dřevíkov
 Svobodné Hamry
 Svobodné Hamry
 Berlova vápenka
 Moravany
 kostel sv. Václava
 Vilémov
 Rabštejnek
 Strádov
 kostel sv. Mikuláše
 Nový Studenec
 Veselý Kopec
 Červenice
 požární hláska
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Kříže
 Bára
 restaurace Monaco
 kostel sv. Víta
 Stolany
 Kočičí hrádek
 Lukavice
 Žumberk
 kostel Všech svatých
 Ronov nad Doubravou
 Kočičí hrádek
 kostel sv. Vavřince
 Suchotlesky
 Hostačov
 Stoupec
 Heřmanův Městec
 Slatiňany
 kostel sv. Martina
 kamenný most
 Licoměřice
 Rozsochatec
 Habry
 Kozojedy
 Lipovec
 poštovní stanice
 Chlum
 kaple Panny Marie
 evangelický kostel
 zvonice
 Žleby
 Obora Žleby
 kaple sv. Kříže
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Ondřeje
 Nabočany
Kontaktní informace
Klokočov 42, 583 01 Chotěboř
Tel: +420 569 692 160; +420 602 880 979
http://www.napilce.cz
napilce@aol.com
Základní informace místa
ID místa: 12327
Typ místa: mlýn
Podkategorie: vodní
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 8.11.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama