Pozdně gotická bohoslužebná budova Katolické církve v Chrudimi v Zieglerových sadech, původně hřbitovní kostel. Vysvěcen v roce 1521, v polovině 18. století přestavěn.
Hlavní obrázek místa
pohled na kostel od JZ
© Rostislav Vondra, 01/2008
Kostel sv. Michaela je pozdně gotický, orientovaný (hlavní oltář tedy směřuje k východu), jednolodní, s pětiboce uzavřeným presbytářem. K lodi přiléhá na jižní straně sakristie. Na západním průčelí s cimbuřím je nad oknem štítek s reliéfním kalichem. Před průčelím je sloupová předsíňka, na níž je novogotický štít. Hlavní vchod je sklenut do lomeného oblouku. Na kůr vede z jižní strany vnější schodiště s kamenným zábradlím a dřevěnou pultovou stříškou. Kostel má sedlovou střechu s věžičkou ukončenou kovovým křížem. Celková výška kostela i s věží a křížem je zhruba 25 m. V kostele je opukové dláždění, před hlavním oltářem byla po polovině 19. století zjištěna krypta Michaela z Alvernie. Vnitřní délka kostela je 21 m, šířka lodi asi 8 m, šířka presbytáře přes 5 m. Loď má tři klenební pole, stejně vysoký presbytář jedno pole a závěr. Svorníky kleneb jsou zdobeny hvězdami a rozetami.
Rostislav Vondra, zdroj: (Chrudim - vlastivědná encyklopedie, Kobetič, Pavlík, Šulc a kol., MILPO Media, Praha 2005), 28.01.2008, 28.1. 2008
historie

Pozemek – původně zahradu – na stavbu kostela a založení hřbitova zakoupila chrudimská obec roku 1518. Stavba byla zahájena v roce 1519, kostel byl vysvěcen roku 1521. S výjimkou několika menších stavebních úprav zůstala budova dodnes v původním stavu. Vnitřní úpravy proběhly zejména koncem 17. století za chrudimského děkana Samuela Václava Hataše. Největší zásahy provedl stavitel František Schmoranz st. v letech 1856–1859, kdy nechal zazdít boční vchod, odstranit vnější kamennou kazatelnu, vystavět štít předsíňky a uskutečnit další úpravy. Kostel byl opravován rovněž za 1. světové války, znovu vysvěcen byl v červnu 1916.

Rostislav Vondra, zdroj: (Chrudim - vlastivědná encyklopedie, Kobetič, Pavlík, Šulc a kol., MILPO Media, Praha 2005), 28.01.2008, 28.1. 2008

Komentáře

Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Chrudim

Místa v okolí

 Mydlářovský dům
 Chrudim
 městské opevnění
 Topol
 Kozojedy
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Marka
 Slatiňany
 Medlešice
 Bára
 Kočičí hrádek
 kostel sv. Jiří
 Stolany
 restaurace Monaco
 kostel sv. Václava
 kříž
 požární hláska
 zvonice
 Úhřetice
 Rabštejnek
 Vejvanovice
 Nabočany
 kostel sv. Víta
 Nemošice
 Lukavice
 krematorium
 židovský hřbitov
 Hrochův Týnec
 Hrochův Týnec
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Martina
 hrobka Lilienwaldů
 kostel sv. Václava
 Jezbořice
 Kočičí hrádek
 Zámeček
 Klešice
 Strádov
 židovský hřbitov
 kaple sv. Anny
 Mrdice
 židovský hřbitov
 Přestavlky
 synagoga
 Bořice
 Heřmanův Městec
 Žumberk
 městské opevnění
 Zelená brána
 Rozpakov
 Husův sbor
 Hrádek u Nasavrk
 Veselá
 Pardubice
 kaple sv. Jiří
 automatické mlýny
 evangelický sbor
 akvadukt na Židově
 Staré Čívice
 Staré Čívice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Anny
 Boiika
 Chrast
 Rosice
 Nasavrky
 kostel sv. Martina
 Rosice
 Malý akvadukt
 kostel sv. Vavřince
 Barborka
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Václava
 Dašice
 vila Josefa Vosáhla
 Dolní pec
 Krchleby
 Březovice
 kostel sv. Markéty
 Slepotice
 Blatník
 Velký akvadukt
 Ráby
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Víta
 tyrolská zvonice
 Choltice
 Ráby
 Chroustovice
 Kunětická Hora
 Svojšice
 kostel sv. Havla opata
 Lepějovice
 Ležáky
 vodní nádrž Seč II
 Seč
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Štěpána
 Valy u Přelouče
 Jahůdka
 radnice
 Vildštejn
 Oheb
 Štěpánov
 kostel sv. Václava
 vodní nádrž Seč I
 kostel sv. Martina
 Holice
 Hoješín
 Běstvina
Základní informace místa
ID místa: 5979
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 14.2.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Naposledy navštívené

reklama