Pozdně gotická bohoslužebná budova Katolické církve v Chrudimi v Zieglerových sadech, původně hřbitovní kostel. Vysvěcen v roce 1521, v polovině 18. století přestavěn.
Hlavní obrázek místa
pohled na kostel od JZ
© Rostislav Vondra, 01/2008
Kostel sv. Michaela je pozdně gotický, orientovaný (hlavní oltář tedy směřuje k východu), jednolodní, s pětiboce uzavřeným presbytářem. K lodi přiléhá na jižní straně sakristie. Na západním průčelí s cimbuřím je nad oknem štítek s reliéfním kalichem. Před průčelím je sloupová předsíňka, na níž je novogotický štít. Hlavní vchod je sklenut do lomeného oblouku. Na kůr vede z jižní strany vnější schodiště s kamenným zábradlím a dřevěnou pultovou stříškou. Kostel má sedlovou střechu s věžičkou ukončenou kovovým křížem. Celková výška kostela i s věží a křížem je zhruba 25 m. V kostele je opukové dláždění, před hlavním oltářem byla po polovině 19. století zjištěna krypta Michaela z Alvernie. Vnitřní délka kostela je 21 m, šířka lodi asi 8 m, šířka presbytáře přes 5 m. Loď má tři klenební pole, stejně vysoký presbytář jedno pole a závěr. Svorníky kleneb jsou zdobeny hvězdami a rozetami.
Rostislav Vondra, zdroj: (Chrudim - vlastivědná encyklopedie, Kobetič, Pavlík, Šulc a kol., MILPO Media, Praha 2005), 28.01.2008, 28.1. 2008
historie

Pozemek – původně zahradu – na stavbu kostela a založení hřbitova zakoupila chrudimská obec roku 1518. Stavba byla zahájena v roce 1519, kostel byl vysvěcen roku 1521. S výjimkou několika menších stavebních úprav zůstala budova dodnes v původním stavu. Vnitřní úpravy proběhly zejména koncem 17. století za chrudimského děkana Samuela Václava Hataše. Největší zásahy provedl stavitel František Schmoranz st. v letech 1856–1859, kdy nechal zazdít boční vchod, odstranit vnější kamennou kazatelnu, vystavět štít předsíňky a uskutečnit další úpravy. Kostel byl opravován rovněž za 1. světové války, znovu vysvěcen byl v červnu 1916.

Rostislav Vondra, zdroj: (Chrudim - vlastivědná encyklopedie, Kobetič, Pavlík, Šulc a kol., MILPO Media, Praha 2005), 28.01.2008, 28.1. 2008

Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Chrudim

Místa v okolí

 Mydlářovský dům
 Chrudim
 městské opevnění
 Topol
 Kozojedy
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Marka
 Slatiňany
 Medlešice
 Bára
 Kočičí hrádek
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Václava
 Stolany
 restaurace Monaco
 boží muka
 požární hláska
 zvonice
 Úhřetice
 Rabštejnek
 Vejvanovice
 Nabočany
 kostel sv. Víta
 Lukavice
 Nemošice
 krematorium
 židovský hřbitov
 Hrochův Týnec
 Hrochův Týnec
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Martina
 hrobka Lilienwaldů
 Kočičí hrádek
 kostel sv. Václava
 Jezbořice
 Klešice
 Strádov
 židovský hřbitov
 kaple sv. Anny
 Mrdice
 Přestavlky
 židovský hřbitov
 Bořice
 Heřmanův Městec
 synagoga
 Žumberk
 Zelená brána
 Rozpakov
 městské opevnění
 Husův sbor
 Hrádek u Nasavrk
 Pardubice
 Veselá
 kaple sv. Jiří
 automatické mlýny
 evangelický sbor
 akvadukt na Židově
 Staré Čívice
 Staré Čívice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Anny
 Chrast
 Boiika
 Rosice
 Nasavrky
 kostel sv. Martina
 Rosice
 Malý akvadukt
 kostel sv. Vavřince
 Barborka
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Václava
 Dašice
 vila Josefa Vosáhla
 Dolní pec
 Březovice
 Krchleby
 Slepotice
 kostel sv. Markéty
 Blatník
 Velký akvadukt
 Ráby
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Víta
 Choltice
 tyrolská zvonice
 Chroustovice
 Ráby
 Kunětická Hora
 Svojšice
 kostel sv. Havla opata
 Lepějovice
 Ležáky
 vodní nádrž Seč II
 Seč
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Štěpána
 Valy u Přelouče
 Jahůdka
 Vildštejn
 radnice
 Oheb
 Štěpánov
 kostel sv. Václava
 vodní nádrž Seč I
 Holice
 Hoješín
 Běstvina
Základní informace místa
ID místa: 5979
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 14.2.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama