Pozdně gotická bohoslužebná budova Katolické církve v Chrudimi v Zieglerových sadech, původně hřbitovní kostel. Vysvěcen v roce 1521, v polovině 18. století přestavěn.
Hlavní obrázek místa
pohled na kostel od JZ
© Rostislav Vondra, 01/2008
Kostel sv. Michaela je pozdně gotický, orientovaný (hlavní oltář tedy směřuje k východu), jednolodní, s pětiboce uzavřeným presbytářem. K lodi přiléhá na jižní straně sakristie. Na západním průčelí s cimbuřím je nad oknem štítek s reliéfním kalichem. Před průčelím je sloupová předsíňka, na níž je novogotický štít. Hlavní vchod je sklenut do lomeného oblouku. Na kůr vede z jižní strany vnější schodiště s kamenným zábradlím a dřevěnou pultovou stříškou. Kostel má sedlovou střechu s věžičkou ukončenou kovovým křížem. Celková výška kostela i s věží a křížem je zhruba 25 m. V kostele je opukové dláždění, před hlavním oltářem byla po polovině 19. století zjištěna krypta Michaela z Alvernie. Vnitřní délka kostela je 21 m, šířka lodi asi 8 m, šířka presbytáře přes 5 m. Loď má tři klenební pole, stejně vysoký presbytář jedno pole a závěr. Svorníky kleneb jsou zdobeny hvězdami a rozetami.
Rostislav Vondra, zdroj: (Chrudim - vlastivědná encyklopedie, Kobetič, Pavlík, Šulc a kol., MILPO Media, Praha 2005), 28.01.2008, 28.1. 2008
historie

Pozemek – původně zahradu – na stavbu kostela a založení hřbitova zakoupila chrudimská obec roku 1518. Stavba byla zahájena v roce 1519, kostel byl vysvěcen roku 1521. S výjimkou několika menších stavebních úprav zůstala budova dodnes v původním stavu. Vnitřní úpravy proběhly zejména koncem 17. století za chrudimského děkana Samuela Václava Hataše. Největší zásahy provedl stavitel František Schmoranz st. v letech 1856–1859, kdy nechal zazdít boční vchod, odstranit vnější kamennou kazatelnu, vystavět štít předsíňky a uskutečnit další úpravy. Kostel byl opravován rovněž za 1. světové války, znovu vysvěcen byl v červnu 1916.

Rostislav Vondra, zdroj: (Chrudim - vlastivědná encyklopedie, Kobetič, Pavlík, Šulc a kol., MILPO Media, Praha 2005), 28.01.2008, 28.1. 2008

Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Chrudim

Místa v okolí

 Mydlářovský dům
 Chrudim
 městské opevnění
 Topol
 Kozojedy
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Marka
 Slatiňany
 Medlešice
 Bára
 Kočičí hrádek
 kostel sv. Jiří
 Stolany
 restaurace Monaco
 kostel sv. Václava
 boží muka
 požární hláska
 zvonice
 Úhřetice
 Rabštejnek
 Vejvanovice
 Nabočany
 kostel sv. Víta
 Nemošice
 Lukavice
 krematorium
 židovský hřbitov
 Hrochův Týnec
 Hrochův Týnec
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Martina
 hrobka Lilienwaldů
 kostel sv. Václava
 Jezbořice
 Kočičí hrádek
 Klešice
 Strádov
 židovský hřbitov
 kaple sv. Anny
 Mrdice
 židovský hřbitov
 Přestavlky
 synagoga
 Bořice
 Heřmanův Městec
 Žumberk
 městské opevnění
 Zelená brána
 Rozpakov
 Hrádek u Nasavrk
 Veselá
 Pardubice
 kaple sv. Jiří
 automatické mlýny
 akvadukt na Židově
 Staré Čívice
 Staré Čívice
 kostel sv. Václava
 Boiika
 Chrast
 Rosice
 Nasavrky
 kostel sv. Martina
 Rosice
 Malý akvadukt
 kostel sv. Vavřince
 Barborka
 Dašice
 vila Josefa Vosáhla
 Dolní pec
 Krchleby
 Březovice
 kostel sv. Markéty
 Slepotice
 Blatník
 Velký akvadukt
 Ráby
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Víta
 obecná škola
 tyrolská zvonice
 Choltice
 Ráby
 Chroustovice
 Kunětická Hora
 Svojšice
 Lepějovice
 Ležáky
 Seč
 Valy u Přelouče
 Jahůdka
 radnice
 Vildštejn
 Oheb
 Štěpánov
 kostel sv. Václava
 vodní nádrž Seč I
 Holice
 Hoješín
 Běstvina
Základní informace místa
ID místa: 5979
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 14.2.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama