Památník Velké Moravy

velkomoravský kostel a pohřebiště "Na Valách"
Památník postaven nad základy hřbitovního kostela (9. stol.) s přilehlým pohřebištěm z období velkomoravské říše. Lokalita objevena r. 1949, památník byl otevřen r. 1969. V l. 2008-09 generální rekonstrukce památníku (Slovácké muzeum v Uherském Hradišti). Památník s novou expozicí otevřen r. 2010.
Hlavní obrázek místa
Památník Velké Moravy - základy hřbitovního kostela "Na Valách" (9. stol.)
© Slovácké muzeum, 07/2013

Základy kostela, pohřebiště, multimediální expozice:

Multimediální expozice je založena na příběhu fiktivní postavy Mojslava, žijícího v době Velkomoravské říše, s jehož pomocí nenásilně seznamuje se způsobem života v tomto období i podstatnými dějinnými zvraty. Návštěvníci sledují osudy Mojslava až k jeho pohřbu v 9. stol. na zdejším pohřebišti. Součástí expozice jsou dvě desítky figurín v životní velikosti, které oživují výjevy ze života a práce našich předků na velkomoravském hradisku. Návštěvníci zde uvidí repliky dobových oděvů, obuvi, vzácných šperků, pracovních nástrojů a dalších nálezů z archeologických výzkumů na Starém Městě. Návštěvníci si mohou prohlédnout také základy velkomoravského kostela, kolem kterého jsou na ploše pohřebiště názorně přiblíženy metody archeologické práce. Muzejní expozici doplňuje film režiséra Rudolfa Chudoby, elektronický průvodce i počítačové animace s tématikou Velké Moravy na dotykových obrazovkách.
E.H. podle http://www.slovackemuzeum.cz, 19.8. 2013
historie

Památník Velké Moravy byl postaven nad základy hřbitovního kostela z 9. století. Kostel z velkomoravského období obklopuje rozsáhlé pohřebiště, které je nejrozsáhlejší nekropolí Velké Moravy. Dosud zde bylo prozkoumáno přes 2 000 hrobů jak privilegovaných členů společnosti s bohatou výbavou (šperky, zbraně) tak i chudších členů společnosti, zemědělců a řemeslníků. Samotný kostel "Na Valách" je první objevenou kamennou, prokazatelně velkomoravskou stavbou. Byl objeven r. 1949 archeologem Vilémem Hrubým. Od r. 1969 je chráněnou národní kulturní památkou. Památník byl otevřen r. 1969, v l. 2008 - 2009 prošel generální rekonstrukcí (Slovácké muzeum v Uherském Hradišti), v jejímž závěru zde byla instalována moderní multimediální expozice. Nově byl památník otevřen veřejnosti 16.10.2010.

E.H. dle http://www.slovackemuzeum.cz, 19.8. 2013

Další texty historie
Zlínský kraj,  Uherské Hradiště  (UH), Staré Město

Místa v okolí

 Maják Šrotík
 Špitálky
 boží muka
 Kovozoo
 synagoga
 židovský hřbitov
 kostel sv. Anny
 archeoskanzen Modrá
 Panský dvůr
 Kunovice
 Horní Hrádek
 Dolní Hrádek
 Letecké muzeum
 Sušice
 větrný mlýn
 Modrá
 Mistřice
 kostel sv. Václava
 sekvojovec obrovský
 Buchlovice
 kostel sv. Martina
 Bílovice
 Spytihněv
 Smraďavka
 kaple sv. Barbory
 smírčí kříž
 Buchlov
 Lhotka u Hradčovic
 Nedachlebice
 Uherský Ostroh
 Březolupy
 Napajedla
 Napajedla
 Ořechov
 Napajedla
 Penkův dvůr
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Vavřince
 Hluk
 Obora
 Vlčnov
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Jiljí
 Podhradí
 Pohořelice
 Komínské skály
 Šarovy
 Bunč
 Částkov
 vinné búdy
 Svárov
 sv. Antonín
 Brdo
 Roštín I
 kostel sv. Havla
 sloup Panny Marie
 Domanín
 Osvětimany
 sousoší Panny Marie
 Baťův kanál
 kostel Panny Marie
 kostel sv. Ondřeje
 synagoga
 Veselí nad Moravou
 Roštín II
 židovský hřbitov
 Uherský Brod
 Uherský Brod
 Otrokovice
 městské opevnění
 Panský dům
 Sochařská vyhlídka
 Žeravice
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Anny
 Bzenec
 židovský hřbitov
 Zástřizly
 Cetechovice
 Bzenec
 mariánský sloup
 kostel sv. Mikuláše
 rozhledna Zdenička
 Malenovice
 Svárov
 Hoštice
Kontaktní informace
Památník Velké Moravy
Jezuitská 1885
686 02 Staré Město
Tel: (+420) 572 543 382
http://www.slovackemuzeum.cz/doc/8/
pamatnik@slovackemuzeum.cz
Základní informace místa
ID místa: 11295
Typ místa: ostatní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 19.8.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve středočeském kraji, v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les a z něj se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě vytesané do žuly.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

reklama