Památník Velké Moravy

velkomoravský kostel a pohřebiště "Na Valách"
Památník postaven nad základy kamenného velkomoravského kostela z 9. století s přilehlým pohřebištěm. Lokalita byla objevena r. 1949, památník otevřen v r. 1969. V l. 2008–09 generální rekonstrukce památníku (Slovácké muzeum v Uherském Hradišti). Památník s novou expozicí otevřen r. 2010.
Hlavní obrázek místa
Památník Velké Moravy – základy kostela
© Slovácké muzeum, 07/2013

Základy kostela, pohřebiště, multimediální expozice:

Multimediální expozice je založena na příběhu fiktivní postavy Mojslava, žijícího v době Velkomoravské říše, který sleduje jeho osudy až k pohřbu na zdejším pohřebišti. Příběh nenásilně seznamuje návštěvníky se způsobem života i s podstatnými dějinnými zvraty v tomto období. Součástí expozice jsou dvě desítky figurín v životní velikosti, které oživují výjevy ze života našich předků na velkomoravském hradisku. Návštěvníci zde uvidí repliky dobových oděvů, obuvi, vzácných šperků, pracovních nástrojů a dalších nálezů z archeologických výzkumů na Starém Městě. Mohou si zde také prohlédnout základy velkomoravského kostela, kolem kterého jsou na ploše pohřebiště názorně přiblíženy metody archeologické práce. Muzejní expozici doplňuje film režiséra Rudolfa Chudoby, elektronický průvodce i počítačové animace s tématikou Velké Moravy na dotykových obrazovkách.
E.H. podle http://www.slovackemuzeum.cz, 19.8. 2013
historie

Památník Velké Moravy byl postaven nad základy kostela z 9. století. Kostel z velkomoravského období obklopuje pohřebiště, které je nejrozsáhlejší nalezenou nekropolí Velké Moravy. Dosud zde bylo prozkoumáno přes 2000 hrobů jak privilegovaných členů společnosti s bohatou výbavou (šperky, zbraně) tak i chudších členů společnosti, zemědělců a řemeslníků. Samotný kostel "Na Valách" je první objevenou kamennou, prokazatelně velkomoravskou stavbou. Byl objeven r. 1949 archeologem Vilémem Hrubým. Od r. 1969 je chráněnou národní kulturní památkou. Památník byl otevřen r. 1969, v letech 2008–2009 prošel generální rekonstrukcí (Slovácké muzeum v Uherském Hradišti), v jejímž závěru zde byla instalována moderní multimediální expozice. Nově byl památník otevřen veřejnosti 16.10.2010.

E.H. dle http://www.slovackemuzeum.cz, 19.8. 2013

Zlínský kraj,  Uherské Hradiště  (UH), Uherské Hradiště

Místa v okolí

 Maják Šrotík
 Špitálky
 boží muka
 Kovozoo
 synagoga
 židovský hřbitov
 kostel sv. Anny
 archeoskanzen Modrá
 Díl u Božího syna
 Panský dvůr
 Kunovice
 Horní Hrádek
 Dolní Hrádek
 Letecké muzeum
 Sušice
 větrný mlýn
 Modrá
 Mistřice
 kostel sv. Václava
 sekvojovec obrovský
 Buchlovice
 kostel sv. Martina
 Bílovice
 Spytihněv
 Smraďavka
 kaple sv. Barbory
 Salaš
 smírčí kříž
 Buchlov
 Lhotka u Hradčovic
 Uherský Ostroh
 Nedachlebice
 Březolupy
 Napajedla
 Ořechov
 Napajedla
 Napajedla
 Penkův dvůr
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Vavřince
 Hluk
 Obora
 Vlčnov
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Jiljí
 Budačina
 Podhradí
 Pohořelice
 Komínské skály
 Šarovy
 Bunč
 Částkov
 Na Salárně
 vinné búdy
 Svárov
 sv. Antonín
 Roštín I
 kostel sv. Havla
 Brdo
 Osvětimany
 sloup Panny Marie
 Domanín
 sousoší Panny Marie
 Baťův kanál
 kostel Panny Marie
 kostel sv. Ondřeje
 synagoga
 Veselí nad Moravou
 Roštín II
 židovský hřbitov
 Uherský Brod
 Uherský Brod
 Otrokovice
 městské opevnění
 Panský dům
 Sochařská vyhlídka
 Žeravice
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Anny
 Bzenec
 statek Světlá
 židovský hřbitov
 Zástřizly
 Cetechovice
 mariánský sloup
 Bzenec
 kostel sv. Mikuláše
 Malenovice
 Lebedov
 Svárov
 Hoštice
Kontaktní informace
Památník Velké Moravy
Jezuitská 1885
686 02 Staré Město
Tel: (+420) 572 543 382
http://www.slovackemuzeum.cz/doc/8/
pamatnik@slovackemuzeum.cz
Základní informace místa
ID místa: 11295
Typ místa: ostatní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 19.8.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama