Nepřístupný zámek přestavěný z tvrze. Jednoduchou tvrz postavili Onšovští z Onšova poč. 16. století. Kolem roku 1650 za Kordulů ze Sloupna přestavěna na čtyřkřídlý barokní zámek, další úpravy za Birkensteinů (1720-23). Dnes sídlem internátní školy.
Hlavní obrázek místa
hlavní průčelí
© Pavel Zany Komárek 11/9/2004
Ve 14. století stávala v Běstvině tvrz, snad na ostrůvku uprostřed zaniklého rybníka severně od zámku. Na počátku 16. století si Onšovští z Onšova postavili novou raně renesanční tvrz – jednoduchou obdélnou stavbu rozdělenou na tři místnosti. Její zdivo bylo začleněno i do projektu nového zámku stavěného kolem roku 1650 pro Kryštofa Korduleho ze Sloupna. Čtyřkřídlá stavba s uzavřeným arkádovým nádvořím se do zahrady obracela nárožními dvoupatrovými rizality. Další barokní úpravy následovaly v letech 1720-23 za Antonína Arnošta z Birkensteinu, kdy bylo přeřešeno východní křídlo a v jižním křídle nově vznikla kaple sv. Vojtěcha. Drobné klasicistní úpravy následovaly zřejmě i v 19. století, na jehož konci bylo přistavěno schodiště do zahrady. V letech 1910-48 byl zámek v majetku nadace Jana Josefa Caretta-Millesima, které sloužil jako správní budova. Od roku 1948 je v majetku státu, který zde po adaptaci v 60. letech 20. století zřídil zvláštní internátní školu – ta zde sídlí dodnes.
Zany, 14.9. 2004

Půdorys místa

půdorys přízemí
© Zdeněk Wirth: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 23 Politický okres chotěbořský, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1906
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Běstvina

Místa v okolí

 Třemošnice
 Úhrov
 Moravany
 vodní nádrž Seč I
 Oheb
 Vildštejn
 kostel sv. Štěpána
 Hoješín
 kostel sv. Vavřince
 Berlova vápenka
 Lichnice
 Seč
 kostel sv. Václava
 Vilémov
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Kříže
 Klokočov
 Červenice
 Ronov nad Doubravou
 kostel sv. Vavřince
 Dolní pec
 kostel sv. Václava
 Šimkův mlýn
 Suchotlesky
 Hostačov
 kostel sv. Václava
 kamenný most
 kostel sv. Víta
 zvonice
 jezuitská rezidence
 Golčův Jeníkov
 Stoupec
 Licoměřice
 kostel sv. Markéty
 Maleč
 Lipovec
 zvonice
 kostel sv. Anny
 Obora Žleby
 kaple sv. Kříže
 Žleby
 Rozpakov
 Nejepín
 kostel sv. Havla opata
 Lipka
 kostel Panny Marie
 kostel sv. Václava
 Habry
 kostel sv. Marka
 synagoga
 Bratčice
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 vodní mlýn
 Hrádek u Podmok
 Kroměšín
 Husův sbor
 Libice nad Doubravou
 kostel sv. Jiljí
 Heřmanův Městec
 kostel sv. Gotharda
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Jiří
 synagoga
 kostel sv. Víta
 Chotěboř
 židovský hřbitov
 Boiika
 Rabštejnek
 evangelický sbor
 kostel Všech svatých
 mariánský sloup
 Filipov
 Barborka
 kostel sv. Kunhuty
 Svojšice
 Mrdice
 Tupadly
 Semtěš
 poštovní stanice
 Čertův stolek
 evangelický kostel
 Stolany
 Bačkov
 kostel sv. Václava
 Nasavrky
 Klešice
 Štěpánov
 Sokolov
 Bára
 požární hláska
 Zuberský kopec
 Zboží
 Možděnice
 budova pošty
 městské opevnění
 Kozojedy
 sokolovna
 Dusíkovo divadlo
 kříž
 Husův sbor
 mariánský sloup
 kašna
 synagoga
 evangelický kostel
 městský dům
 restaurace Monaco
 radnice
 Kočičí hrádek
 měšťanský dům
 měšťanský dům
 děkanství
 kostel sv. Alžběty
 kostel sv. Marka
 Smrdov
 boží muka
 Nový Studenec
 kostel sv. Václava
 městské opevnění
 Mydlářovský dům
 Chrudim
 Žehušice
 barokní kamenný most
 Žehušice
 kostel sv. Marka
Základní informace místa
ID místa: 2588
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 14.9.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama