Původní rokokový zámeček vystavěn v roce 1750. Přestavby v polovině a koncem 19. století i v polovině 20. stol. smazaly jeho původní ráz. V současnosti v majetku Školských sester sv. Františka a je zde umístěn Charitní dům.
Hlavní obrázek místa
zámek Hoješín
© Vlastislav Mareček, 05/2016
Obec Hoješín, místní část města Seč, leží nad levým břehem rekreační vodní nádrže Seč. Hoješín se prvně připomínaná roku 1491. Zámek najdeme na konci obce, po levé straně při silnici vedoucí do Klokočova. Zámek vlastní Školské sestry sv. Františka Česká provincie a veřejnosti není přístupný.
Pavel Vítek, 18.6. 2007
popis

Původně rokokový zámeček z poloviny 18. století. Je to obdélná, přízemní stavba s dřevěnou věžičkou, členitou hlavní fasádou a se štítem uprostřed. Poslední zbytky rokokové štukové výzdoby se nacházejí v kapli Nejsvětější Trojice. Přestavby zámku v 19. i 20. století smazaly jeho původní ráz.

Pavel Vítek, 18.6. 2007

historie

Původně rokokový zámeček vystavěl v roce 1750 Karel Josef Schmiedl ze Schmieden. V polovině 19. století upraveny zejména fasády a rokokový styl zámečku byl z větší části smazán. Z další rekonstrukce zámku z konce 19. století pochází štít objektu a snad i tvar střechy. Již ale počátkem 20. století byl zámek zpustlý a zanedbaný. Roku 1959 zámek koupila Katolická charita a v následujících letech jej upravila pro Charitní dům řádových sester.

Pavel Vítek - zdroj - Pavel Vlček, Ilustrovaná encyklopedie českých zámků, nakladatelství Libri, v roce 1999, 18.6. 2007

Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Hoješín

Místa v okolí

 vodní nádrž Seč I
 Klokočov
 Oheb
 Vildštejn
 Šimkův mlýn
 kostel sv. Vavřince
 Seč
 kostel sv. Štěpána
 Běstvina
 Maleč
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Víta
 Úhrov
 Lipka
 kostel sv. Václava
 Třemošnice
 Moravany
 Nejepín
 Dolní pec
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Václava
 Vilémov
 Kroměšín
 Lichnice
 Libice nad Doubravou
 kostel sv. Jiljí
 Berlova vápenka
 Červenice
 Chotěboř
 kostel sv. Kunhuty
 kostel sv. Martina
 mariánský sloup
 kostel sv. Kříže
 Boiika
 Rozpakov
 Štěpánov
 evangelický sbor
 Čertův stolek
 Hostačov
 Ronov nad Doubravou
 kostel sv. Vavřince
 Suchotlesky
 Zuberský kopec
 Sokolov
 Nasavrky
 kamenný most
 Golčův Jeníkov
 Možděnice
 zvonice
 jezuitská rezidence
 Rohozná
 kostel sv. Markéty
 Hrádek u Nasavrk
 Stoupec
 Rabštejnek
 Trhová Kamenice
 Licoměřice
 Habry
 synagoga
 židovský hřbitov
 Lipovec
 židovský hřbitov
 Strádov
 kostel sv. Víta
 skanzen Dřevíkov
 zvonice
 kostel sv. Havla opata
 Obora Žleby
 Nový Studenec
 Svobodné Hamry
 Žleby
 poštovní stanice
 kaple sv. Kříže
 Svobodné Hamry
 Husův sbor
 požární hláska
 Heřmanův Městec
 Stolany
 synagoga
 kaple sv. Jiří
 Bára
 kostel Panny Marie
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 Veselý Kopec
 Soběnov
 restaurace Monaco
 Kočičí hrádek
 Bačkov
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Marka
 Lukavice
 Kozojedy
 kostel sv. Martina
 Slatiňany
 Zboží
 kostel Všech svatých
 Mydlářovský dům
 kostel sv. Jiří
Kontaktní informace
Školské sestry sv. Františka Česká provincie
Charitní dům Hoješín
Hoješín 1
538 07 Seč u Chrudimě
S. M. Terezie Burdová OSF
Tel: 469 676 181; 723 180 121
hojesin.osf@volny.cz
Základní informace místa
ID místa: 5355
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 18.6.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama