Možné místo strážního a správního hrádku na nevysokém, ale výrazném pahorku Hradišťko na pravém břehu Bečvy v Rožnově pod Radhoštěm. Dobu existenci hrádku lze předpokládat v l. 1310–72, kdy po založení sousedního hradu na Hradisku zaniká.
Hlavní obrázek místa
pohled na lokalitu od severovýchodu z ulice Pod Skalkou
© Jan P. Štěpánek 03/2008
Předpokládaný zaniklý menší hrádek na zalesněném pahorku, obklopeném zástavbou rodinných domků na pravém břehu řeky Bečvy, necelý kilometr severně od rožnovského náměstí. Povědomí o možné existenci této drobné opevněné lokality se snad odrazilo v pojmenování ulice podél severního úbočí vrcholku – ul. Hradišťko. Lokalita je volně přístupná a v zimním období je z ní poměrně hezký výhled.
Jan P. Štěpánek, 2.1. 2010
popis

Pro výstavbu hrádku byl zvolen nevysoký, ale výrazný pahorek s protáhlým plochým vrcholem. Lokalitě se někdy říká také jako Na Skalce, neboť ze severní strany zde docházelo k lámání kamene. Ačkoliv je plochý vrchol rozměrný (75 x 23 m), lze předpokládat, že využitelná plocha nebyla větší než 60 x 14 m. Na západě tato plošina vrcholí nepravidelným, přibližně kruhovým útvarem o průměru asi 15 m. Zde je snad možno předpokládat čistě teoreticky jistou hlavní, věžovitou budovu. Lokalita v minulosti utrpěla značné škody co se týče terénní situace. Nejsou patrné žádné stopy po příkopech ani valech, byly-li zde vůbec pro krátkou dobu předpokládané existence lokality vytvořeny. Srovnaná plocha vrcholu, stejně jako přístupová cesta od jihozápadu jsou dílem mladší doby. Jelikož profesionální archeologové prozatím tuto lokalitu nechávají stranou zájmu a zároveň v důsledku velmi tenkého krytí skály zeminou ve vrcholových partiích lokality bez jakýchkoliv nálezů, nelze…  číst dále

Jan P. Štěpánek s využitím M. Plaček: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí - Dodatky, Libri 2007, 2.1. 2010

historie

Jako první, a do nedávné doby i jediný, se o této lokalitě zběžně zmínil v jednom z dílů Vlastivědy moravské Č. Kramoliš již roku 1907. Dlouhou dobu se předpokládala existence osady „Rosenowe“, již v roce 1267 je zmíněna v závěti olomouckého biskupa Bruna ze Schauenburgu. Tato osada měla být předchůdkyní současného města. Tuto hypotézu však vyvrátil historik Tomáš Baletka. Osada Rožnov zřejmě vznikla opravdu až později, nejpozději v roce 1310. V této době však ještě nestál hrad na výrazném vrcholu jihovýchodně od města, což potvrdil výzkum J. Kohoutka. Jelikož však již na počátku 14. století osada Rožnov plnila správní funkci, lze zde teoreticky předpokládat i menší sídlo, které možná stávalo na vršku Hradišťko. To by plnilo jednak ochrannou funkci pro správní centrum, ale i pro zabezpečení probíhající kolonizace okolí. Tak se mohlo dít až do 2. poloviny 14. století, kdy byl vystavěn kamenný hrad na Hradišti. Strážní hrádek na…  číst dále

Jan P. Štěpánek dle M. Plaček: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí - Dodatky, Libri 2007, 2.1. 2010

Půdorys místa

terénní situace předpokládané lokality hrádku na vrchu Hradišťko
© in M. Plaček: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí - Dodatky, 2007
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Zlínský kraj,  Vsetín  (VS), Rožnov pod Radhoštěm

Místa v okolí

 Fassmannova vila
 Rožnov
 kaple Pod Spinou
 hroby portášů
 kostel sv. Josefa
 socha Radegasta
 Cyrilka
 Zvonička Pustevny
 Mořské oko
 Bystřička
 Klenov
 radnice
 Neptunova kašna
 mariánský sloup
 kostel sv. Martina
 Kubartova kaple
 mlýn Strážka
 Prameny Zrzávky
 staré fojtství
 kostel sv. Ondřeje
 Čertův stůl
 Hodslavice
 Greiffka
 radnice
 dům U apoštolů
 Jezero
 Hodslavice
 roubený dům č.p. 5
 evangelický kostel
 Travertinová kaskáda
 Krásno nad Bečvou
 Leopoldova chata
 zvonice
 Raškův kámen
 Panská vyhlídka
 Jurův kámen
 Šostýn
 Národní sad
 Šipka
 Husova lípa
 muzeum Fojtství
 Bezručova vyhlídka
 Blato klaus – Mohyla
 Kamenárka
 hrobka rodu Rašků
 hrobka rodu Šustalů
 Jarcová
 Váňův kámen
 Expozice figurín
 Muzeum Šipka
 kašna
 městské opevnění
 Muzeum Zdeňka Buriana
 Katolický dům
 socha T.G.Masaryka
 Štramberk – MPZ
 Štramberk
 Zemanství
 Arnoltovice
 kostel Všech svatých
 rozhledna Bílá hora
 Muzeum sklářství
 Lašské muzeum
 Ringhofferova vila
 kostel sv. Kateřiny
 Čeladná
 Příluky
 židovský hřbitov
 Karlovské fojství
 vila Machů
 Čertův mlýn
 Požaha
 Rybí
 Karlovské muzeum
 Perná
 žilinský vodní jez
 zvonička Měrkovice
 fojtství
 Czeicznerova vila
 Pržno
 Laudonův dům
 městské hradby
 švédská mohyla
 Nový Jičín
 Stará pošta
 radnice
 nová radnice
 stará radnice
 Vsetín
 Maštaliska
 Arenda
 kamenný pranýř
 Vašendův kříž
 horský hotel Solárka
 kostel sv. Václava
 Starý Jičín
 Starý Jičín
 Frýdlant
Základní informace místa
ID místa: 8657
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 3.1.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama