
Pro výstavbu hrádku byl zvolen nevysoký, ale výrazný pahorek s protáhlým plochým vrcholem. Lokalitě se někdy říká také jako Na Skalce, neboť ze severní strany zde docházelo k lámání kamene. Ačkoliv je plochý vrchol rozměrný (75 x 23 m), lze předpokládat, že využitelná plocha nebyla větší než 60 x 14 m. Na západě tato plošina vrcholí nepravidelným, přibližně kruhovým útvarem o průměru asi 15 m. Zde je snad možno předpokládat čistě teoreticky jistou hlavní, věžovitou budovu. Lokalita v minulosti utrpěla značné škody co se týče terénní situace. Nejsou patrné žádné stopy po příkopech ani valech, byly-li zde vůbec pro krátkou dobu předpokládané existence lokality vytvořeny. Srovnaná plocha vrcholu, stejně jako přístupová cesta od jihozápadu jsou dílem mladší doby. Jelikož profesionální archeologové prozatím tuto lokalitu nechávají stranou zájmu a zároveň v důsledku velmi tenkého krytí skály zeminou ve vrcholových partiích lokality bez jakýchkoliv nálezů, nelze… číst dále
Jako první, a do nedávné doby i jediný, se o této lokalitě zběžně zmínil v jednom z dílů Vlastivědy moravské Č. Kramoliš již roku 1907. Dlouhou dobu se předpokládala existence osady „Rosenowe“, již v roce 1267 je zmíněna v závěti olomouckého biskupa Bruna ze Schauenburgu. Tato osada měla být předchůdkyní současného města. Tuto hypotézu však vyvrátil historik Tomáš Baletka. Osada Rožnov zřejmě vznikla opravdu až později, nejpozději v roce 1310. V této době však ještě nestál hrad na výrazném vrcholu jihovýchodně od města, což potvrdil výzkum J. Kohoutka. Jelikož však již na počátku 14. století osada Rožnov plnila správní funkci, lze zde teoreticky předpokládat i menší sídlo, které možná stávalo na vršku Hradišťko. To by plnilo jednak ochrannou funkci pro správní centrum, ale i pro zabezpečení probíhající kolonizace okolí. Tak se mohlo dít až do 2. poloviny 14. století, kdy byl vystavěn kamenný hrad na Hradišti. Strážní hrádek na… číst dále
Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.
Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.
Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.
Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.
Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.
Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.