Zřícenina kamenné obecní kaple postavené před rokem 1842. Osada Popov společně s kaplí zanikla po roce 1945. V roce 2020 byla nad pozůstatky kaple postavena střecha se zvoničkou.
Hlavní obrázek místa
Popov-zakrytá zřícenina kaple
© Wikimedia Commons 06/2021
Kamenná obecní kaple byla postavena někdy v době před rokem 1842 ve svahu při cestě proti domu č. p. 7 na krásném výhledovém místě v horní části dnes již zcela zaniklé osady Popov (Pfaffengrün). Farou spadala kaple ke kostelu sv. Michaela archanděla v Ostrově. Po vysídlení a celkovém zániku osady po roce 1945 přestala být kaple udržována a postupně chátrala. Na počátku 21. století zbývalo z bývalé obecní kaple pouze obvodové zdivo částečně do původní výše asi 2,3 metru bez střechy, krovů a stropu, zarostlé náletovými stromy a křovinami. Trosky kaple patří městu Jáchymov, pozemek pod ní, stavební parcela č. 19, však Pozemkovému fondu ČR. V posledních letech byly odstraněny náletové dřeviny, vyvezeny sutiny a v blízkém okolí stavby upraven terén. V odhaleném zdivu dochází k dalším destrukcím, především se zřítily horní římsy oken a vstupu. V roce 2013 bylo částečně dozděno ostění vchodu do kaple. V roce 2020 byla nad pozůstatky kaple postavena střecha se zvoničkou. Kamenná centrální kaple na půdorysu nepravidelného šestiúhelníku bývala krytá plechovou jehlancovou střechou s otevřenou šestibokou sloupkovou zvoničkou, završenou oplechovanou jehlancovou stříškou s makovicí a dvouramenným křížem na vrcholu. Vstupní jihozápadní průčelí kaple bývalo prolomeno jednoduchým obdélným vchodem. V bočních stěnách při závěrové stěně bývala situována obdélná podélná okénka, prosvětlující vnitřní prostor kaple. Vnější stěny kaple bývaly členěny lizénovými rámci. Vnitřní prostor kaple býval patrně plochostropý. Na vnitřní závěrové stěně kaple bývala vytvořena mělká polokruhově završená oltářní nika s obdobnými menšími výklenky po stranách.
Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 3.9. 2019
Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Jáchymov

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 14371
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 20.2.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama