Husův sbor v Heřmanově Městci je sakrální stavba z let 1927-1929, která byla postavena podle projektu arch. Františka Potůčka pro potřeby církve československé husitské založené na počátku r. 1920. Svému původnímu účelu slouží dosud.
Hlavní obrázek místa
Husův sbor Heřmanův Městec
© Info Heřmanův Městec 09/2013
Město Heřmanův Městec je doloženo od r. 1325 a nyní má asi 4500 obyvatel. Prochází jím silnice I/17 z Čáslavi do Chrudimi a vedou sem silnice II/341 z Vápenného Podola a II/342 z Valů u Přelouče. Z Přelouče sem vede rovněž regionální železniční trať 015. Na jejím pokračování do Prachovic i do Chrudimi však již byla zastavena osobní doprava. Procházejí tudy také turisticky značené cesty: zelená od Míčova pokračuje do Slatiňan, modrá přichází od Seče a červená od Valů u Přelouče. Husův sbor se nachází na nároží Barákovy a Zahradní ulice v sousedství katolického hřbitovního kostela Zvěstování Panně Marii.
1.7. 2021
historie

Kostel z let 1927-1929 podle návrhu arch. Františka Potůčka představuje díky své exponované poloze, hmotové siluetě, vnitřní dispozici a části autentických detailů hodnotný příklad meziválečné moderní české architektury puristicko-konstruktivistického směru. Budova kostela stojí na obdélném půdorysu o rozměrech zhruba 30x14 metrů. Orientována je ve směru západ-východ, její vstupní průčelí je obráceno do prostranství před hřbitovem u katolického kostela Zvěstování P. Marii. Je vystavěna v novoklasicistním slohu ve stylu klasicizujícího purismu. Východní (hlavní) průčelí kostela je trojosé, osy jsou odděleny čtveřicí výrazně odsazených pilastrů. Pilastry mají soklové patky a nahoře jsou zakončeny kubistickými konzolovitými hlavicemi s abakusem, nesoucími výrazně osazenou římsu deskového charakteru a vyvinuté stylizované pásové kladí, které je uprostřed ve svrchní části přerušeno v úseku dvou oken do trojúhelného rovnoramenného štítu. Ramena…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím různých webových stránek a památkového katalogu), 5.7. 2021

Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Heřmanův Městec

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 14553
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 6.7.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama