Barokní kostel z 18. století na hraně svahu nad Chrudimkou, stojící pravděpodobně na základech starší stavby, od stavitele J. Fr. Schönfelda. U kostela zajímavá soudobá zvonice a fara.
Hlavní obrázek místa
kostel se zvonicí - pohled z náměstí
© Rostislav Vondra, 04/2008
Městys Bojanov se nalézá asi 4 km od města Seč, jež je známým rekreačním střediskem Pardubického kraje – především díky zdejší přehradě. Odtud lze také podnikat výlety za krásami Železných hor a podél řeky Chrudimky.
Rostislav Vondra, 30.4. 2008
popis

Areál kostela se nachází v centrální části městyse, v místech, kde plocha náměstí skrze skalnaté stěny strmě padá dolů k řece Chrudimce. Je částečně obklopen kamennou zdí, která je v místech vstupu do areálu ukončena zděnou bránou. Do této zdi jsou v místech nad řekou včleněny dva menší objekty, z nichž do jednoho není žádný vchod. K jakým účelům původně sloužily, je dnes těžké říci. Samotný kostel je bezvěžová stavba s fasádou členěnou pilastry s jednoduchými hlavicemi. Štít je typický barokní, zakončený po stranách stočenými volutami. Střecha jednoduchá sedlová a valbová. Interiér je zaklenut klenbou s výsečemi. Nad presbyteriem se nachází štuková malba. Zařízení je částečně původní z doby výstavby kostela. Zvonice vedle kostela, která taktéž pochází z doby výstavby kostela, stojí na půdorysu nedokončeného kruhu. Zajímává je také svým zastřešením, které využívá již zmiňovaného nepravidelného půdorysu a je tvořeno…  číst dále

Rostislav Vondra, zdroj:Umělecké památky Čech, díl 1, A-J, 1. vyd. - Praha : Academia, 1977, 30.4. 2008

historie

Kostel byl postaven roku 1730 na místě svého staršího předchůdce stavitelem J. Fr. Schönfeldem, který byl docela možná i architektem samotné stavby. Z této doby taktéž pochází vedle stojící zvonice a fara.

Rostislav Vondra, zdroj:Umělecké památky Čech, díl 1, A-J, 1. vyd. - Praha : Academia, 1977, 30.4. 2008

Půdorys místa


© Karel Chytil: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 11 Politický okres chrudimský, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1900
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Pardubický kraj,  Chrudim  (CR),

Místa v okolí

 kostel sv. Václava
 Seč
 kostel sv. Vavřince
 Vildštejn
 kostel sv. Štěpána
 Oheb
 Šimkův mlýn
 vodní nádrž Seč I
 Klokočov
 Boiika
 Lipka
 evangelický sbor
 kostel sv. Anny
 Hoješín
 Dolní pec
 kostel sv. Václava
 Nasavrky
 Hrádek u Nasavrk
 Rozpakov
 Rabštejnek
 Maleč
 Běstvina
 kostel sv. Kunhuty
 Strádov
 Rohozná
 požární hláska
 Třemošnice
 Bára
 Zuberský kopec
 Lichnice
 Stolany
 restaurace Monaco
 kostel sv. Víta
 Kočičí hrádek
 Trhová Kamenice
 Berlova vápenka
 Lukavice
 Možděnice
 Libice nad Doubravou
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Martina
 Kroměšín
 Slatiňany
 Žumberk
 kostel Všech svatých
 Kočičí hrádek
 Úhrov
 Husův sbor
 Heřmanův Městec
 Kozojedy
 synagoga
 židovský hřbitov
 Svobodné Hamry
 Svobodné Hamry
 židovský hřbitov
 kaple sv. Jiří
 Moravany
 Štěpánov
 skanzen Dřevíkov
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Marka
 kříž
 Mrdice
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Kříže
 Stoupec
 Mydlářovský dům
 Veselý Kopec
 městské opevnění
 Chotěboř
 Chrudim
 Nejepín
 Klešice
 Vilémov
 kostel sv. Anny
 Licoměřice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Havla opata
 mariánský sloup
 Ronov nad Doubravou
 kostel Všech svatých
 Barborka
 Ležáky
 kostel sv. Jiří
 Suchotlesky
 Sokolov
 Čertův stolek
 Lipovec
 Červenice
 Nový Studenec
 Jezbořice
 kostel sv. Vavřince
 Medlešice
 Svojšice
 Topol
 kostel sv. Martina
 Nabočany
 Ježdíkův dům
 radnice
 Hlinsko v Čechách
 pomník Jana Husa
 kaple Panny Marie
 Chlum
 Vejvanovice
 Úhřetice
 vodní nádrž Hamry
 Semtěš
 Hrochův Týnec
 Hrochův Týnec
 evangelický kostel
 kostel sv. Martina
 hrobka Lilienwaldů
 poštovní stanice
Základní informace místa
ID místa: 6222
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 28.9.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama