Prostý barokní kostel u silnice při jižním okraji vsi byl postaven koncem 17. století na místě poutní dřevěné kaple nad studánkou. Při úpravách v letech 1912-1913 byla přistavěna sakristie. V současné době je zanedbaná stavba pronajata občanskému sdružení Benediktus a prochází rekonstrukcí.
Hlavní obrázek místa
Kostel od severozápadu
© Jaroslav Valečka, 9/2013
Malá ves Modletín je prvně zmiňována r. 1513, nyní je místní částí obce Rušinov. Nachází se poblíž horního konce Sečské přehradní nádrže a prochází jí silnice II/344 z Horního Bradla do Chotěboře. Místní barokní zámeček přestavěný kolem r. 1757 ze starší tvrze byl pro zchátralost zbořen r. 1935.
1.5. 2015
popis

Kostel byl postaven koncem 17. století ve střídmém, téměř nedekorativním barokním slohu. V letech 1912-1913 byla upravena sakristie a přistavěna předsíň. Jednolodní stavba s mírně obdélnou lodí je zakončena presbytářem na půlkruhovém půdorysu. Jižní i severní stěnu lodi prolamují trojice půlkruhově zakončených oken, jejichž ze stěny vystupující lomené suprafenestry jsou nejvýraznějším zdobným prvkem kostela. K severní stěně lodi je přistavěna sakristie, k západnímu průčelí pak přiléhá předsíň. Loď a sakristie jsou plochostropé, zatímco presbytář je zaklenut jedním polem křížové klenby a konchou. V lodi je dřevěná kruchta. Barokní a novobarokní zařízení kostela, hlavní oltář, dva boční oltáře s obrazy a sochami, kazatelna a křtitelnice, bylo velmi ochuzeno krádežemi a poškozením po r. 1990. V západním štítu je nad střechou předsíně ve výklenku umístěna rustikálně provedená soška, představující barokní pojetí…  číst dále

Jaroslav Valečka (zdroj: Umělecké památky Čech, sv. druhý K/O, Academia 1978), 13.11. 2013

historie

Na místě současného kostela stávala dřevěná kaple sv. Anny, a to nad studánkou, v níž se údajně tato světice zjevila. Přicházelo sem mnoho poutníků a nemocní se uzdravovali zdejší vodou. Tu užíval mj. také otec českého dějepisu František Palacký pobývající často u svého zetě na zámku v blízké Malči, který si ji dával zasílat i do Prahy. V průběhu 17. století byla na místě dřevěné kaple vystavěna kaple zděná. Ta byla později, nejspíše koncem 17. století, za majitele panství pana Schmiedla z Schmiedenu přestavěna na kostel. Cihly, z nichž je kostel postaven, byly páleny v blízkém Přemilově a dopravovány do Modletína na hřbetech dvou velbloudů. Kostel spadal pod duchovní správu v Libici nad Doubravou. Když pak později p. Adler vystavěl lázeňský dům nazvaný „Dolejší stavení“ a lázeňských hostí přibývalo, byl do Modletína povoláván na delší dobu kněz, nejčastěji z kláštera v Chrudimi, který zde konal bohoslužby.…  číst dále

Jaroslav Valečka (zdroj: www.chotebor.farnost.cz), 14.11. 2013

Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB), Modletín

Místa v okolí

 Lipka
 Šimkův mlýn
 Maleč
 Klokočov
 kostel sv. Kunhuty
 kostel sv. Jiljí
 Libice nad Doubravou
 Kroměšín
 Hoješín
 kostel sv. Víta
 vodní nádrž Seč I
 Trhová Kamenice
 Oheb
 Štěpánov
 Vildštejn
 Možděnice
 Seč
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Štěpána
 Rohozná
 Trhová Kamenice
 Chotěboř
 Boiika
 kostel sv. Václava
 mariánský sloup
 židovský hřbitov
 Sokolov
 evangelický sbor
 skanzen Dřevíkov
 Nasavrky
 Svobodné Hamry
 Svobodné Hamry
 Nový Studenec
 Nejepín
 kostel sv. Mikuláše
 Veselý Kopec
 Běstvina
 Hrádek u Nasavrk
 Soběnov
 Úhrov
 Dolní pec
 kostel sv. Václava
 Strádov
 Třemošnice
 Rabštejnek
 Rozpakov
 Lichnice
 kostel sv. Václava
 Vilémov
 požární hláska
 Moravany
 Chlum
 Žumberk
 kostel Všech svatých
 Berlova vápenka
 Rozsochatec
 Lukavice
 Kočičí hrádek
 restaurace Monaco
 radnice
 Ležáky
 Ježdíkův dům
 Hlinsko v Čechách
 Bára
 Červenice
 Kočičí hrádek
 pomník Jana Husa
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Kříže
 Slatiňany
 kostel sv. Martina
 vodní nádrž Hamry
 kaple Panny Marie
 evangelický kostel
 kostel sv. Víta
 Dolní Krupá
 poštovní stanice
 kostel sv. Vavřince
 Ronov nad Doubravou
 kostel sv. Ondřeje
 Suchotlesky
 Stoupec
 kostel sv. Mikuláše
 Licoměřice
 Lipovec
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Chotěboř
Trčků z Lípy 61
58301 Chotěboř
Tel: +420 569 624 641
http://www.farnostchotebor.cz
Základní informace místa
ID místa: 11525
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 30.4.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama