Prostý barokní kostel u silnice při jižním okraji vsi byl postaven koncem 17. století na místě poutní dřevěné kaple nad studánkou. Při úpravách v letech 1912-1913 byla přistavěna sakristie. V současné době je zanedbaná stavba pronajata občanskému sdružení Benediktus a prochází rekonstrukcí.
Hlavní obrázek místa
Kostel od severozápadu
© Jaroslav Valečka, 9/2013
Malá ves Modletín je prvně zmiňována r. 1513, nyní je místní částí obce Rušinov. Nachází se poblíž horního konce Sečské přehradní nádrže a prochází jí silnice II/344 z Horního Bradla do Chotěboře. Místní barokní zámeček přestavěný kolem r. 1757 ze starší tvrze byl pro zchátralost zbořen r. 1935.
1.5. 2015
popis

Kostel byl postaven koncem 17. století ve střídmém, téměř nedekorativním barokním slohu. V letech 1912-1913 byla upravena sakristie a přistavěna předsíň. Jednolodní stavba s mírně obdélnou lodí je zakončena presbytářem na půlkruhovém půdorysu. Jižní i severní stěnu lodi prolamují trojice půlkruhově zakončených oken, jejichž ze stěny vystupující lomené suprafenestry jsou nejvýraznějším zdobným prvkem kostela. K severní stěně lodi je přistavěna sakristie, k západnímu průčelí pak přiléhá předsíň. Loď a sakristie jsou plochostropé, zatímco presbytář je zaklenut jedním polem křížové klenby a konchou. V lodi je dřevěná kruchta. Barokní a novobarokní zařízení kostela, hlavní oltář, dva boční oltáře s obrazy a sochami, kazatelna a křtitelnice, bylo velmi ochuzeno krádežemi a poškozením po r. 1990. V západním štítu je nad střechou předsíně ve výklenku umístěna rustikálně provedená soška, představující barokní pojetí…  číst dále

Jaroslav Valečka (zdroj: Umělecké památky Čech, sv. druhý K/O, Academia 1978), 13.11. 2013

historie

Na místě současného kostela stávala dřevěná kaple sv. Anny, a to nad studánkou, v níž se údajně tato světice zjevila. Přicházelo sem mnoho poutníků a nemocní se uzdravovali zdejší vodou. Tu užíval mj. také otec českého dějepisu František Palacký pobývající často u svého zetě na zámku v blízké Malči, který si ji dával zasílat i do Prahy. V průběhu 17. století byla na místě dřevěné kaple vystavěna kaple zděná. Ta byla později, nejspíše koncem 17. století, za majitele panství pana Schmiedla z Schmiedenu přestavěna na kostel. Cihly, z nichž je kostel postaven, byly páleny v blízkém Přemilově a dopravovány do Modletína na hřbetech dvou velbloudů. Kostel spadal pod duchovní správu v Libici nad Doubravou. Když pak později p. Adler vystavěl lázeňský dům nazvaný „Dolejší stavení“ a lázeňských hostí přibývalo, byl do Modletína povoláván na delší dobu kněz, nejčastěji z kláštera v Chrudimi, který zde konal bohoslužby.…  číst dále

Jaroslav Valečka (zdroj: www.chotebor.farnost.cz), 14.11. 2013

Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB), Modletín

Místa v okolí

 Lipka
 Šimkův mlýn
 Maleč
 Klokočov
 kostel sv. Kunhuty
 kostel sv. Jiljí
 Libice nad Doubravou
 Kroměšín
 Hoješín
 kostel sv. Víta
 vodní nádrž Seč I
 Oheb
 Štěpánov
 Zuberský kopec
 Vildštejn
 Možděnice
 Seč
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Štěpána
 Rohozná
 Trhová Kamenice
 Chotěboř
 Boiika
 kostel sv. Václava
 mariánský sloup
 židovský hřbitov
 Sokolov
 evangelický sbor
 skanzen Dřevíkov
 Nasavrky
 Čertův stolek
 Svobodné Hamry
 Svobodné Hamry
 Nový Studenec
 Nejepín
 kostel sv. Mikuláše
 Veselý Kopec
 Běstvina
 Hrádek u Nasavrk
 Soběnov
 Úhrov
 Dolní pec
 kostel sv. Václava
 Strádov
 Třemošnice
 Rabštejnek
 Rozpakov
 Lichnice
 kostel sv. Václava
 Vilémov
 požární hláska
 Moravany
 Chlum
 Žumberk
 kostel Všech svatých
 Berlova vápenka
 Rozsochatec
 Lukavice
 Kočičí hrádek
 restaurace Monaco
 radnice
 Ležáky
 Ježdíkův dům
 Hlinsko v Čechách
 Bára
 Červenice
 Kočičí hrádek
 pomník Jana Husa
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Kříže
 Slatiňany
 kostel sv. Martina
 vodní nádrž Hamry
 kaple Panny Marie
 evangelický kostel
 kostel sv. Víta
 Dolní Krupá
 poštovní stanice
 kostel sv. Vavřince
 Ronov nad Doubravou
 kostel sv. Ondřeje
 Suchotlesky
 Stoupec
 kostel sv. Mikuláše
 Licoměřice
 Lipovec
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Chotěboř
Trčků z Lípy 61
58301 Chotěboř
Tel: +420 569 624 641
http://www.farnostchotebor.cz
Základní informace místa
ID místa: 11525
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 30.4.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama