Vodní nádrž Pařížov je gravitační přehrada na řece Doubravě, vybudovaná z lomového kamene v letech 1910-1913 jako ochrana před ničivými povodněmi. Je gotizujícího vzhledu. V r. 1992 doplněna o vodní elektrárnu s dvěma Bánkiho turbínami. Technická i kulturní památka.
Hlavní obrázek místa
Přehrada Pařížov
© TIC Seč 07/2013
Malá ves Pařížov, v současnosti místní část obce Běstvina, je písemně doložena od r. 1397, je však mnohem starší, což dokládá románský kostel sv. Máří Magdalény existující již r. 1127. Ves má asi jen 60 obyvatel a prochází jí silnice II/340 v úseku od Seče do Vilémova. Severojižním směrem tudy prochází žlutá turistická značka, která sleduje řeku Doubravu od Třemošnice k Pařížovské přehradě. Hráz vodní nádrže Pařížov se nachází asi 1 km jižně od vsi a k turistickému rozcestí u ní vede žlutá značka společně s přístupovou komunikací. Přehradní hráz jako technická památka je od r. 1958 prohlášena také kulturní památkou ČR.
18.1. 2020
popis

Přehradní hráz na řece Doubravě je půlkruhového půdorysu a zděná z lomového rulového kamene, který byl těžen v nedalekém lomu. Hráz je vysoká 31 m a její délka v koruně činí 142 m. Po koruně vede dlážděná komunikace, která je nad přelivem vedena po přemostění o sedmi nízkých segmentových obloucích. Na návodní straně jsou před hrází dvě šoupátkové věže propojené můstky s korunou hráze. Přehradní jezero má rozlohu až 21 ha, jeho maximální hloubka činí přes 22 m. Původní šoupátkové uzávěry na vzdušné straně byly při stavbě elektrárny r. 1992 nahrazeny klapkami. Přístup k hrázi je omezen, protože celý objekt je oplocen. Případný přístup na požádání umožňuje hrázný.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 20.6. 2021

historie

Vodní hráz na řece Doubravě představuje jednu z prvních ochranných nádrží v Čechách, u které bylo pro přemostění korunového přelivu užito poprvé železobetonu. Je to architektonicky hodnotné technické dílo ve stylu moderny s romantickými prvky. Jeho gotizující vzhled silně připomíná přehradní hráze v Jizerských horách, které vznikaly vesměs ve stejném období, tj. počátkem 20. stol. před 1. světovou válkou. Podnětem k výstavbě přehrady na Doubravě byly povodně z let 1885, 1888 a 1897. Projekt zpracovalo v r. 1908 technické oddělení zemského výboru pro vodní stavby. Výstavbu prováděla v období let 1909-1913 stavební firma Vendelína Dvořáka ve spolupráci s architektem Čeňkem Křičkou (autor např. občanské záložny v Kolíně). Dílo stavělo 500 domácích a italských dělníků, kolaudace proběhla v listopadu 1913. V současné době dílo spravuje a užívá společnost Povodí Labe a.s. Cílem byla ochrana před povodněmi…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím různých webových stránek a památkového katalogu), 11.6. 2021

Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Pařížov

Místa v okolí

 Běstvina
 Úhrov
 Moravany
 kostel sv. Václava
 Vilémov
 Třemošnice
 Červenice
 Berlova vápenka
 vodní nádrž Seč I
 kostel sv. Martina
 Hoješín
 Lichnice
 kostel sv. Kříže
 Vildštejn
 Oheb
 kostel sv. Štěpána
 Hostačov
 kostel sv. Vavřince
 Seč
 kamenný most
 Golčův Jeníkov
 Ronov nad Doubravou
 zvonice
 jezuitská rezidence
 Suchotlesky
 kostel sv. Vavřince
 Klokočov
 kostel sv. Markéty
 Šimkův mlýn
 Obora Žleby
 zvonice
 Žleby
 Dolní pec
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Kříže
 kostel sv. Václava
 kostel Panny Marie
 Nejepín
 Licoměřice
 Stoupec
 Maleč
 Lipovec
 kostel sv. Víta
 Habry
 synagoga
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Bratčice
 kostel sv. Václava
 Hrádek u Podmok
 vodní mlýn
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Marka
 kostel sv. Havla opata
 Rozpakov
 kostel sv. Gotharda
 Lipka
 Kroměšín
 Libice nad Doubravou
 Tupadly
 Bačkov
 Filipov
 kostel sv. Jiljí
 poštovní stanice
 kostel Všech svatých
 Chotěboř
 kostel sv. Martina
 mariánský sloup
 Husův sbor
 kostel Všech svatých
 kaple sv. Jiří
 Heřmanův Městec
 Zboží
 Čertův stolek
 synagoga
 Smrčany
 Semtěš
 evangelický kostel
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Víta
 židovský hřbitov
 Chlum
 Barborka
 kostel sv. Kunhuty
 Rabštejnek
 Smrdov
 městské opevnění
 budova pošty
 Husův sbor
 sokolovna
 mariánský sloup
 kašna
 Dusíkovo divadlo
 synagoga
 evangelický kostel
 radnice
 městský dům
 Žáky
 děkanství
 Mrdice
 Štěpánov
 Žáky
 měšťanský dům
 Žáky
 měšťanský dům
 Podměstský mlýn
 Sokolov
 Hrádek
 kostel sv. Alžběty
 Stolany
 boží muka
 Klešice
 kostel sv. Václava
 kříž
 Kozojedy
 kostel sv. Marka
 Soběnov
Základní informace místa
ID místa: 14377
Typ místa: voda
Podkategorie: přehrada
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 20.6.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama