Zaniklá tvrz z poloviny 14. století postavená zřejmě Janem ze Sulislavi. Postupně přestavěna pro hospodářské účely. V roce 1990 došlo k jejímu částečnému zřícení a následnému odstranění. Dnes po ní nejsou žádné stopy.
Hlavní obrázek místa
Zaniklá tvrz v Sulislavi
Sýpka, jejíž zadní část s portálkem je bývalá tvrz
© Pavel P., 07/1988
Podobu a polohu původního sídla neznáme. Kolem poloviny 14. století bylo v západní části vsi poblíž kostela sv. Vavřince vybudováno sídlo nové. Sídlo lokalizoval v roce 1984 ing. arch. Vladimír Švábek. Tvrz stávala na vrcholku ploché ostrožny uprostřed obce, v těsné blízkosti bývalého panského dvora. Jednalo se o kamennou obdélnou věž s nárožími z opracovaných pískovcových kvádrů. V přízemí byl kamenný portál s lomeným obloukem. K přestavbě bývalé tvrze na sýpku došlo zřejmě během 18. století a v 19. století byla majiteli rozšířena o boční přístavbu. Tvrz sloužila jako hospodářský objekt až do závěru své existence, kdy počátkem roku 1990 během silné vichřice došlo ke zřícení východní stěny. Poté proběhla, během několika týdnů, rychlá demolice zbylých částí jediné stavby svého druhu na Tachovsku.
Jiří Úlovec, Hrady zámky a tvrze okresu Tachov, 18.5. 2011
historie

Již koncem 12. století je připomínána ves Sulislav, po níž se píší příslušníci jedné větve Drslaviců. K roku 1193 je připomínán Oldřich, roku 1197 Jan a mezi lety 1212–1248 Úbislav ze Sulislavi. Osoby spjaté příbuzenskými vazbami s Drslavici vlastnily ves a tvrz až do poloviny 15. století. Stavebníkem tvrze byl zřejmě Jan ze Sulislavi, který v r. 1378 zastával úřad chebského sudího. V druhé půli 15. století získali tvrz vladykové z Přestavlk. První z nich se tu připomíná roku 1482 Mikuláš Vlach. Od poloviny 16. století jsou majiteli Cehničtí z Říčan a od roku 1575 se nachází v majetku města Stříbra, které tvrz vlastnilo až do poloviny 19. století

Jiří Úlovec, Zaniklé hrady, zámky a tvrze Čech, 18.5. 2011

Půdorys místa

půdorys přízemí tvrze, křížkovaně gotické zdivo
© F. Musil, M. Plaček, J. Úlovec: Zaniklé hrady, zámky a tvrze Čech, Moravy a Slezska po roce 1945, Libri, Praha 2005
Obrázek
Plzeňský kraj,  Tachov  (TC), Sulislav

Místa v okolí

 Prokopská štola
 Pňovany
 kostel sv. Petra
 brána do sadu
 Koubkova brána
 štola Svatá Barbora
 Stříbro – MPZ
 štola Svatá Anna
 Mostní brána
 Husitská bašta
 Rochlov
 Úlice
 kostel sv. Vavřince
 Žďár
 kaple sv. Diviše
 kostel sv. Jakuba
 Alfrédov
 mariánský sloup
 Trpísty
 Luhov
 Luhov
 Buben
 Hrádek
 Nedražice
 Cebiv
 kostel sv. Josefa
 Slavice
 kostel sv. Vavřince
 Svojšín
 Gutštejn
 Svojšín
 Líšťany
 kaple Panny Marie
 Šipín
 kostel sv. Barbory
 Bezemín
 Daňkov
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiří
 Hradec u Stoda
 Frumštejn
 Šontál
 Očín
 Stará pošta
 Čeminy
 Černošín
 židovský hřbitov
 Hradištský vrch
 kostel sv. Martina
 Všeruby
 Komberk
 Podmokly
 Lhota
 Prostiboř
 kostel sv. Jiří
 Volfštejn
 Bavůrkův kříž
 Křížový vrch
 kaolinový důl
 Švamberk
 Nekmíř
 Milkov
 Vrtba
Základní informace místa
ID místa: 10074
Typ místa: tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 20.5.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama