Zaniklá tvrz z poloviny 14. století postavená zřejmě Janem ze Sulislavi. Postupně přestavěna pro hospodářské účely. V roce 1990 došlo k jejímu částečnému zřícení a následnému odstranění. Dnes po ní nejsou žádné stopy.
Hlavní obrázek místa
Zaniklá tvrz v Sulislavi
Sýpka, jejíž zadní část s portálkem je bývalá tvrz
© Pavel P., 07/1988
Podobu a polohu původního sídla neznáme. Kolem poloviny 14. století bylo v západní části vsi poblíž kostela sv. Vavřince vybudováno sídlo nové. Sídlo lokalizoval v roce 1984 ing. arch. Vladimír Švábek. Tvrz stávala na vrcholku ploché ostrožny uprostřed obce, v těsné blízkosti bývalého panského dvora. Jednalo se o kamennou obdélnou věž s nárožími z opracovaných pískovcových kvádrů. V přízemí byl kamenný portál s lomeným obloukem. K přestavbě bývalé tvrze na sýpku došlo zřejmě během 18. století a v 19. století byla majiteli rozšířena o boční přístavbu. Tvrz sloužila jako hospodářský objekt až do závěru své existence, kdy počátkem roku 1990 během silné vichřice došlo ke zřícení východní stěny. Poté proběhla, během několika týdnů, rychlá demolice zbylých částí jediné stavby svého druhu na Tachovsku.
Jiří Úlovec, Hrady zámky a tvrze okresu Tachov, 18.5. 2011
historie

Již koncem 12. století je připomínána ves Sulislav, po níž se píší příslušníci jedné větve Drslaviců. K roku 1193 je připomínán Oldřich, roku 1197 Jan a mezi lety 1212–1248 Úbislav ze Sulislavi. Osoby spjaté příbuzenskými vazbami s Drslavici vlastnily ves a tvrz až do poloviny 15. století. Stavebníkem tvrze byl zřejmě Jan ze Sulislavi, který v r. 1378 zastával úřad chebského sudího. V druhé půli 15. století získali tvrz vladykové z Přestavlk. První z nich se tu připomíná roku 1482 Mikuláš Vlach. Od poloviny 16. století jsou majiteli Cehničtí z Říčan a od roku 1575 se nachází v majetku města Stříbra, které tvrz vlastnilo až do poloviny 19. století

Jiří Úlovec, Zaniklé hrady, zámky a tvrze Čech, 18.5. 2011

Půdorys místa

půdorys přízemí tvrze, křížkovaně gotické zdivo
© F. Musil, M. Plaček, J. Úlovec: Zaniklé hrady, zámky a tvrze Čech, Moravy a Slezska po roce 1945, Libri, Praha 2005
Obrázek
Plzeňský kraj,  Tachov  (TC), Sulislav

Místa v okolí

 Prokopská štola
 Pňovany
 kostel sv. Petra
 brána do sadu
 Koubkova brána
 štola Svatá Barbora
 Stříbro – MPZ
 štola Svatá Anna
 Mostní brána
 Husitská bašta
 Rochlov
 Úlice
 kostel sv. Vavřince
 Žďár
 kaple sv. Diviše
 kostel sv. Jakuba
 Alfrédov
 mariánský sloup
 Trpísty
 Luhov
 Luhov
 Buben
 Hrádek
 Nedražice
 Cebiv
 kostel sv. Josefa
 Slavice
 kostel sv. Vavřince
 Svojšín
 Gutštejn
 Svojšín
 Líšťany
 kaple Panny Marie
 Šipín
 kostel sv. Barbory
 Bezemín
 Daňkov
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiří
 Hradec u Stoda
 Frumštejn
 Šontál
 Očín
 Stará pošta
 Čeminy
 Černošín
 židovský hřbitov
 Hradištský vrch
 kostel sv. Martina
 Všeruby
 Komberk
 Podmokly
 Lhota
 Prostiboř
 kostel sv. Jiří
 Volfštejn
 Bavůrkův kříž
 Křížový vrch
 kaolinový důl
 Švamberk
 Nekmíř
 Milkov
 Vrtba
Základní informace místa
ID místa: 10074
Typ místa: tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 20.5.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama