Zaniklá tvrz z poloviny 14. století postavená zřejmě Janem ze Sulislavi. Postupně přestavěna pro hospodářské účely. V roce 1990 došlo k jejímu částečnému zřícení a následnému odstranění. Dnes po ní nejsou žádné stopy.
Hlavní obrázek místa
Zaniklá tvrz v Sulislavi
Sýpka, jejíž zadní část s portálkem je bývalá tvrz
© Pavel P., 07/1988
Podobu a polohu původního sídla neznáme. Kolem poloviny 14. století bylo v západní části vsi poblíž kostela sv. Vavřince vybudováno sídlo nové. Sídlo lokalizoval v roce 1984 ing. arch. Vladimír Švábek. Tvrz stávala na vrcholku ploché ostrožny uprostřed obce, v těsné blízkosti bývalého panského dvora. Jednalo se o kamennou obdélnou věž s nárožími z opracovaných pískovcových kvádrů. V přízemí byl kamenný portál s lomeným obloukem. K přestavbě bývalé tvrze na sýpku došlo zřejmě během 18. století a v 19. století byla majiteli rozšířena o boční přístavbu. Tvrz sloužila jako hospodářský objekt až do závěru své existence, kdy počátkem roku 1990 během silné vichřice došlo ke zřícení východní stěny. Poté proběhla, během několika týdnů, rychlá demolice zbylých částí jediné stavby svého druhu na Tachovsku.
Jiří Úlovec, Hrady zámky a tvrze okresu Tachov, 18.5. 2011
historie

Již koncem 12. století je připomínána ves Sulislav, po níž se píší příslušníci jedné větve Drslaviců. K roku 1193 je připomínán Oldřich, roku 1197 Jan a mezi lety 1212–1248 Úbislav ze Sulislavi. Osoby spjaté příbuzenskými vazbami s Drslavici vlastnily ves a tvrz až do poloviny 15. století. Stavebníkem tvrze byl zřejmě Jan ze Sulislavi, který v r. 1378 zastával úřad chebského sudího. V druhé půli 15. století získali tvrz vladykové z Přestavlk. První z nich se tu připomíná roku 1482 Mikuláš Vlach. Od poloviny 16. století jsou majiteli Cehničtí z Říčan a od roku 1575 se nachází v majetku města Stříbra, které tvrz vlastnilo až do poloviny 19. století

Jiří Úlovec, Zaniklé hrady, zámky a tvrze Čech, 18.5. 2011

Komentáře

Plzeňský kraj,  Tachov  (TC), Sulislav

Místa v okolí

 Prokopská štola
 Pňovany
 kostel sv. Petra
 brána do sadu
 štola Svatá Barbora
 Koubkova brána
 Stříbro – MPZ
 štola Svatá Anna
 Mostní brána
 Husitská bašta
 Rochlov
 Úlice
 kostel sv. Vavřince
 Žďár
 kostel sv. Markéty
 Luhov
 kaple sv. Diviše
 kostel sv. Jakuba
 Alfrédov
 mariánský sloup
 Trpísty
 Luhov
 Luhov
 Staré Lipno
 Buben
 Janovský mokřad
 Sviňomazský hrádek
 kostel sv. Mikuláše
 Krukanice
 Nedražice
 Cebiv
 kostel sv. Josefa
 Slavice
 kostel sv. Vavřince
 Svojšín
 Gutštejn
 Svojšín
 Líšťany
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Barbory
 Šipín
 Bezemín
 Daňkov
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiří
 Hradec u Stoda
 Frumštejn
 Šontál
 Očín
 Stará pošta
 Čeminy
 Černošín
 židovský hřbitov
 Hradištský vrch
 Všeruby
 Komberk
 kostel sv. Martina
 Lhota
 Podmokly
 Prostiboř
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Jiří
 Volfštejn
 Bavůrkův kříž
 Křížový vrch
 Švamberk
 kaolinový důl
 Nekmíř
 Milkov
 Vrtba
Základní informace místa
ID místa: 10074
Typ místa: tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 20.5.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Životní osudy venkovského sládka ze Sadové u Hradce Králové

Historie

Venkovský sládek František Smetana se životem musel těžce protloukat, několikrát musel začínat od začátku. Dvakrát ovdověl, měl 18 dětí, ale nic ho nezlomilo. Dnes ho připomíná jediná pamětní deska. Jeho přirozené nadání zdědil první syn, proslulý jako zakladatel české národní hudby

Kamenná Prachnerova Terezka ošizená o dědictví

Historie

Jeden z příběhů, odehrávajících se v uličkách a náměstích Starého Města pražského, je věnován známému sochařskému dílu. Dívčí postava představující Vltavu tu sídlí přes 200 let

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

Obří sud Javorník - po jeho návštěvě určitě nebudete mít hlad

Zajímavosti

Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.

Zámecká zahrada v Teplicích se zajímavými stavbami

Zajímavosti

Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.

Naposledy navštívené

reklama