Farní kostel sv. Jiljí opata pochází z konce 13. století. Od r. 1964 chráněn jako kulturní památka ČR. Původně postaven v gotickém slohu, r. 1740 po požáru přestavěn barokně. Po r. 1820 další stavební úpravy. Do současné podoby kostel včetně vnitřního zařízení restaurován r. 1913.
Hlavní obrázek místa
Nasavrky-kostel
© Info Nasavrky 02/2015
Město Nasavrky (německy Nassaberg) se nachází asi 13 km jižně od Chrudimi a žije zde přibližně 1 700 obyvatel. První písemná zmínka o vsi pochází z r. 1318, kdy zde měl majetek Konrád z Nasavrk. V r. 1350 stál již zdejší kostel sv. Jiljí a na místě nynějšího zámku se nacházela tvrz. V té době patřily Nasavrky císaři Karlu IV., který r. 1355 daroval panství Strádov i s Nasavrky olomouckému biskupovi a pozdějšímu pražskému arcibiskupovi Janu Očkovi z Vlašimi. V r. 1360 již získaly Nasavrky trhová práva. Když v polovině 15. století hrad Strádov zpustl, byla přenesena správa panství na tvrz do Nasavrk. Nynější město Nasavrky lemuje z východu silnice I/37 z Chrudimi do Trhové Kamenice a Ždírce nad Doubravou, do níž tu ústí silnice II/337 ze Seče. Železnice územím města nevede. Prochází tudy však modrá turistická značka ze Slatiňan ke zřícenině hradu Oheb a Keltská naučná stezka. Město intenzivně udržuje keltskou tradici.
12.7. 2021
popis

Presbytář kostela sv. Jiljí má pětiboký šestipaprskový závěr a mělké křížové pole. Po severní straně se k němu připojuje sakristie, na jihu lichoběžná kaple s oratoří, širší mírně obdélná loď a hmotná západní věž. Okna jsou segmentově vrcholící s lichoběžnými klenáky, v závěru pravoúhlá s ušima, pravoúhlý jižní portál lodi s lichoběžníkovým klenákem, západní věž je odstupněna. Hruškovitě profilovaná žebra vybíhají převážně na konzolách. V závěru mají tvar vyššího jehlance, na rozhraní obou polí je plastický reliéf zvířat a hlavička s lichým kružbovím. Vítězný oblouk je lomený a oboustranně okosený. Do sakristie, která je zaklenuta plackou, vede okosený porušený pravoúhlý portál. V jižní kapli je valená klenba s výsečemi. Loď i podvěží mají rovný strop, kruchta je zděná.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek a UPČ 2 Academia 1978), 12.7. 2021

historie

Kostel sv. Jiljí v Nasavrkách je římskokatolický kostel z konce 13. století. Od r. 1964 je chráněn jako kulturní památka ČR. Původně byl postaven v gotickém slohu. V r. 1740 byl po požáru přestavěn v barokním stylu. V 19. století po r. 1820 proběhly další stavební úpravy. Do současné podoby byl kostel včetně vnitřního zařízení restaurován r. 1913. V letech 1999–2001 byla u kostela postavena nová fara. Uvnitř je kostel jednolodní s trojboce uzavřeným klenutým presbytářem. V kostele je pět užších kaplí a sousedící obdélné pole s jednoduchou křížovou klenbou. Loď má plochý strop. Hlavní oltář je prostý s obrazem svatého Jiljí s laní z r. 1830. Budova je zděná, věž má dva zvony. Původní varhany zhotovil r. 1822 Josef Strniště (1780-1862), varhanář samouk ze Svratky. Ty byly r. 1982 nahrazeny varhanami převezenými z kostela sv. Havla ve Vykáni a zhotovenými neznámým autorem před r. 1830. Kostel sv. Jiljí…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek a UPČ 2 Academia 1978), 12.7. 2021

Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Nasavrky

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 14619
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 12.7.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama