Kostel sv Havla opata v Hošťalovicích je gotického původu ze 14. stol., jeho nynější novorománská podoba pochází z přestavby v letech 1863-1876. Kostel stojí na hřbitově při západním okraji obce. K bohoslužbám je využíván jen o sobotách v období letního času.
Hlavní obrázek místa
Hošťalovice-kostel
© Mikroregion Heřmanoměstecko 08/2017
Nevelká obec Hošťalovice je prvně připomínána r. 1349 i s kostelem. Leží na vedlejší silnici západně od Heřmanova Městce v krajině bez železnice i turisticky značených cest. V současnosti má asi 140 obyvatel. Kostel sv. Havla se nachází při silnici na západním okraji zástavby na hřbitově.
26.7. 2021
popis

Kostel sv. Havla je jednolodní zděná, hladce omítaná stavba s odsazeným pětibokým presbytářem s opěráky, čtvercovou sakristií po severní straně a s věží na západní straně s bočními přístavky. Fasády člení pouze hrubě omítaný sokl a profilovaná římsa s hladkým pásem vlysu. Sedlová střecha je tvořena pálenou krytinou (bobrovkami), na věži je stanová střecha krytá pozinkovaným plechem. Opěráky u presbytáře mají pultové stříšky s trojbokými štítky, okna jsou v rozevřených půlkruhově zaklenutých špaletách, východní okno pak úzké hrotité s jednoduše profilovaným ostěním. Loď je osvětlena dvěma páry půlkruhových oken s oble vykrojenými špaletami, po jižní straně lodi je osazen hrotitý portál pročleněný oblounem mezi dvěma výžlabky. Dveře jsou dřevěné, dvoukřídlé s šikmo bedněnými výplněmi. Sakristie s pultovou střechou je osvětlena drobným okénkem od východu, do podstřeší kruhovým okénkem. Věž v západním průčelí převyšuje…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 13.8. 2021

historie

Kostel sv. Havla opata v Hošťalovicích je raně gotického původu z doby kolem r. 1300, prvně připomínán je r. 1349 i se vsí u příležitosti přidělení k nově zřízenému biskupství v Litomyšli. Stojí na mírné vyvýšenině obklopené příkopem, který se na severní straně zachoval. Podle archeologického nálezu je možné, že na místě kostela bývalo v předkřesťanské době malé slovanské hradiště. Kostel získal ve 14. stol. podobu bez věže jako stavba s obdélnou lodí, klenutým, trojboce zakončeným presbytářem a klenutou čtvercovou sakristií. Z této doby se zachoval sanktuář, jižní portál, římsy v patě triumfálního oblouku a ostění oken presbytáře. Patrně z této doby pocházejí také malby, objevené při opravách r. 1903, které byly zabíleny. Další etapa, k níž existují hmotné prameny, nastala kolem poloviny 16. stol., z níž jsou známé dva zvony. Starší byl rekvírován v r. 1917 k válečným účelům, mladší pochází z r.…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek a UPČ 1 Academia 1977), 26.7. 2021

Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Hošťalovice

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Kontaktní informace
Muzeum Drahanské vrchoviny a vzdělávací centrum TGM
Drahany 176
79861
Tel: 723 223 869
http://www.muzeumdrahanska.cz/
pavel.mos@muzeumdrahanska.cz
Základní informace místa
ID místa: 11429
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 13.8.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama