Kostel sv Havla opata v Hošťalovicích je gotického původu ze 14. stol., jeho nynější novorománská podoba pochází z přestavby v letech 1863-1876. Kostel stojí na hřbitově při západním okraji obce. K bohoslužbám je využíván jen o sobotách v období letního času.
Hlavní obrázek místa
Hošťalovice-kostel
© Mikroregion Heřmanoměstecko 08/2017
Nevelká obec Hošťalovice je prvně připomínána r. 1349 i s kostelem. Leží na vedlejší silnici západně od Heřmanova Městce v krajině bez železnice i turisticky značených cest. V současnosti má asi 140 obyvatel. Kostel sv. Havla se nachází při silnici na západním okraji zástavby na hřbitově.
26.7. 2021
popis

Kostel sv. Havla je jednolodní zděná, hladce omítaná stavba s odsazeným pětibokým presbytářem s opěráky, čtvercovou sakristií po severní straně a s věží na západní straně s bočními přístavky. Fasády člení pouze hrubě omítaný sokl a profilovaná římsa s hladkým pásem vlysu. Sedlová střecha je tvořena pálenou krytinou (bobrovkami), na věži je stanová střecha krytá pozinkovaným plechem. Opěráky u presbytáře mají pultové stříšky s trojbokými štítky, okna jsou v rozevřených půlkruhově zaklenutých špaletách, východní okno pak úzké hrotité s jednoduše profilovaným ostěním. Loď je osvětlena dvěma páry půlkruhových oken s oble vykrojenými špaletami, po jižní straně lodi je osazen hrotitý portál pročleněný oblounem mezi dvěma výžlabky. Dveře jsou dřevěné, dvoukřídlé s šikmo bedněnými výplněmi. Sakristie s pultovou střechou je osvětlena drobným okénkem od východu, do podstřeší kruhovým okénkem. Věž v západním průčelí převyšuje…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 13.8. 2021

historie

Kostel sv. Havla opata v Hošťalovicích je raně gotického původu z doby kolem r. 1300, prvně připomínán je r. 1349 i se vsí u příležitosti přidělení k nově zřízenému biskupství v Litomyšli. Stojí na mírné vyvýšenině obklopené příkopem, který se na severní straně zachoval. Podle archeologického nálezu je možné, že na místě kostela bývalo v předkřesťanské době malé slovanské hradiště. Kostel získal ve 14. stol. podobu bez věže jako stavba s obdélnou lodí, klenutým, trojboce zakončeným presbytářem a klenutou čtvercovou sakristií. Z této doby se zachoval sanktuář, jižní portál, římsy v patě triumfálního oblouku a ostění oken presbytáře. Patrně z této doby pocházejí také malby, objevené při opravách r. 1903, které byly zabíleny. Další etapa, k níž existují hmotné prameny, nastala kolem poloviny 16. stol., z níž jsou známé dva zvony. Starší byl rekvírován v r. 1917 k válečným účelům, mladší pochází z r.…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek a UPČ 1 Academia 1977), 26.7. 2021

Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Hošťalovice

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Kontaktní informace
Muzeum Drahanské vrchoviny a vzdělávací centrum TGM
Drahany 176
79861
Tel: 723 223 869
http://www.muzeumdrahanska.cz/
pavel.mos@muzeumdrahanska.cz
Základní informace místa
ID místa: 11429
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 13.8.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama