Gotický kostel sv. Matouše pochází přibližně z roku 1280. Původně opevněn zdí a příkopem. Několikrát přestavován a opravován. Areál kostela dobudován r. 1849. Do areálu patří i barokní kostnice z 18. stol. stojící na hřbitově u kostela. Pseudobarokní oltář s obrazy pochází z 2. pol. 19. stol.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Matouše v Lipolticích
© Pavel Vítek 10/2015
Lipoltice leží 5 km jižně od Přelouče, 14 km jihozápadně od Pardubic a 8 km severozápadně od Heřmanova Městce. Kostel sv. Matouše najdeme v centru obce a díky své cibulovité báni je v rovině nepřehlédnutelnou dominantou.
Pavel Vítek, 10.11. 2015
popis

Kostel je jednolodní s polygonálním presbytářem. Sakristie je umístěna po severní straně. V čele kostela před průčelím stojí dvoupatrová kvadratická věž. Upravena byla v roce 1909. Tehdy byl strop presbytáře vyzdoben malbou sv. Jana Nepomuckého. Do areálu chrámu patří také barokní kostnice pocházející z 18. století, umístěná na hřbitově obklopujícím kostel. Kostelní zvony byly rekvírovány za první světové války. Kostelní varhany pocházejí z roku 1853. Pseudobarokní hlavní oltář s obrazy od J. Papáčka pochází z druhé poloviny 19. století.

Pavel Vítek – zdroj: https://is.muni.cz/th/259990/ff_m/Diplomova_prace_epigrafika.txt, 10.11. 2015

historie

První zmínka o Lipolticích pochází z roku 1257. Raně gotický farní kostel svatého Matouše pochází přibližně z roku 1280. Kostel původně sloužil v době ohrožení k ochraně a jako úkryt místních obyvatel i z blízkého okolí. Původně byl opevněn zdí a příkopem. Některé zbytky opevnění kostela se dochovaly dodnes. V průběhu staletí byl kostel několikrát přestavován a opravován. Gotický původ kostela je vidět na křížové klenbě a na gotickém okénku. Celý areál byl dobudován až roku 1849 za nemalého přispění choltického hraběte Theodora z Thunů. V roce 1870 byl kostel důkladně opraven. Při této opravě byly odkryty staré fresky. Ty však vzaly za své při dalších úpravách v roce 1892, kdy byl kostel prodloužen k východní straně. Kostel byl slohově vymalován v romantickém duchu. Naposledy byl opravován v letech 1989-1893.

Pavel Vítek – zdroj: https://is.muni.cz/th/259990/ff_m/Diplomova_prace_epigrafika.txt, 10.11. 2015

Pardubický kraj,  Pardubice  (PA), Lipoltice

Místa v okolí

 Lipoltice
 kaple Panny Marie
 Svojšice
 Štěpánov
 tyrolská zvonice
 Choltice
 kostel sv. Martina
 evangelický kostel
 kostel sv. Vavřince
 Semtěš
 židovský hřbitov
 Barborka
 evangelický kostel
 Lepějovice
 Valy u Přelouče
 kostel sv. Václava
 Stoupec
 kaple sv. Jiří
 Licoměřice
 Lipovec
 Zdechovice
 Husův sbor
 Semínský akvadukt
 Mrdice
 Veselá
 synagoga
 Semín
 židovský hřbitov
 Klešice
 Heřmanův Městec
 Jezbořice
 Staré Čívice
 kostel sv. Václava
 evangelický kostel
 Staré Čívice
 Horušice
 kostel sv. Kříže
 kostel Všech svatých
 Krchleby
 kostel sv. Vavřince
 barokní kamenný most
 Ronov nad Doubravou
 Žehušice
 kostel sv. Víta
 Žehušice
 Suchotlesky
 kostel sv. Marka
 Rozpakov
 Lichnice
 Blatník
 Berlova vápenka
 zvonice
 kaple sv. Kříže
 kříž
 kostel sv. Kříže
 Žleby
 kostel sv. Václava
 Obora Žleby
 radnice
 kostel sv. Martina
 Dolní pec
 kostel sv. Marka
 kostel sv. Václava
 evangelický kostel
 kostel sv. Václava
 Žáravice
 Třemošnice
 kostel sv. Marka
 Bohdanečský rybník
 Stolany
 zvonice
 Kozojedy
 Filipov
 Medlešice
 kamenný most
 Kojice
 boží muka
 budova pošty
 synagoga
 městský dům
 sokolovna
 Dusíkovo divadlo
 měšťanský dům
 mariánský sloup
 kašna
 kostel sv. Alžběty
 radnice
 městské opevnění
 měšťanský dům
 Husův sbor
 děkanství
 krematorium
 evangelický kostel
 Podměstský mlýn
 Kolo
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Václava
 Hrádek
 Týnec nad Labem
 Pardubice
 Rabštejnek
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Gotharda
 kostel sv. Václava
 Bratčice
 Tupadly
 vodní mlýn
 Žáky
 Hradišťko
 Žáky
 Žáky
 socha sv. Marka
 kostel sv. Václava
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Přelouč
Masarykovo náměstí 48
535 01 Přelouč
Tel: 466 672 559, 731 730 376
http://www.farnost-prelouc.estranky.cz
farnost.prelouc@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 12572
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 10.11.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama