Velice dobře zachovalý židovský hřbitov z 15. století s přestávkami používán až do roku 1940. Dnes udržovaný a přístupný jen příležitostně.
Hlavní obrázek místa
stély jsou pískovcové a mramorové
© Rodochrozit , 11/2013
Židovský hřbitov v Heřmanově Městci podle ústní tradice datován do 15. století. Hovoří se o náhrobku s datem 1430. Dnes již zcela zničeném. Do poloviny 15. stol. židovské osídleni následkem válek, epidemií a snad i pogrom zaniká a obnovuji se opět koncem téhož století. Zdevastovaný hřbitov, kde nepřečkal téměř žádný z náhrobků, začal být opět používán v navážkovém stavu, což znamená, že kvůli nedostatku místa se hroby navyšovali na sebe v několika vrstvách, tzv. navážky. V r. 1667 dochází k prvnímu známému rozšíření hřbitova a pak následují ještě další čtyři, poslední a největší v r. 1838. Nejstarší náhrobní kameny jsou však dnes již zcela zvětralé a nečitelné. Zachoval se pouze jediný čitelný z r. 1647. Současná rozloha hřbitova nacházejícího se na sv. okraji města je téměř 4 000 m2. V 21 řadách nestejné délky je 1 077 náhrobních kamenů. Počet náhrobků, které se nacházeli zničené v řadách mezi hroby lze odhadovat na několik set. Náhrobní kameny, zvláště starší, jsou většinou pískovcové, novější mramorové. Završení stél je špičaté, obloukové, různě zvlněné i asymetrické. Nápisy jsou hebrejské, německé, české, kombinované. Na náhrobcích jsou tradiční symboly: žehnající ruce, konvice, rostlinná ornamentika i symboly znázorňující jména zemřelých, většinou zvířecí, na venkovských hřbitovech velmi vzácné. Svoji rozlohou patří k větším a k nejstarším a nejzachovalejším židovským hřbitovům v Čechách.
Radovan Smokoň, zdroj: ŽNO Praha, 1.4. 2007
Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Heřmanův Městec

Místa v okolí

 synagoga
 Heřmanův Městec
 Husův sbor
 Mrdice
 kaple sv. Jiří
 Klešice
 Barborka
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Vavřince
 Jezbořice
 kostel sv. Václava
 kříž
 Rozpakov
 Svojšice
 Choltice
 tyrolská zvonice
 Veselá
 Stolany
 kostel sv. Marka
 Kozojedy
 kostel sv. Václava
 Dolní pec
 Staré Čívice
 Medlešice
 Rabštejnek
 Staré Čívice
 Stoupec
 zvonice
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Matouše
 Lipoltice
 Lepějovice
 Bára
 městské opevnění
 Mydlářovský dům
 Chrudim
 kostel sv. Martina
 Štěpánov
 Licoměřice
 kostel sv. Václava
 Krchleby
 kostel sv. Václava
 Valy u Přelouče
 Kočičí hrádek
 Lichnice
 Lipovec
 požární hláska
 restaurace Monaco
 kostel sv. Martina
 Slatiňany
 kostel sv. Václava
 krematorium
 Berlova vápenka
 Blatník
 židovský hřbitov
 kostel sv. Štěpána
 Seč
 kostel sv. Vavřince
 Třemošnice
 Nemošice
 Semtěš
 evangelický kostel
 Topol
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiljí
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Víta
 vodní nádrž Seč II
 kostel sv. Vavřince
 městské opevnění
 Zelená brána
 Pardubice
 Vildštejn
 kostel sv. Kříže
 Ronov nad Doubravou
 Zámeček
 automatické mlýny
 evangelický kostel
 Oheb
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Jiří
 Suchotlesky
 evangelický sbor
 kostel sv. Václava
 Běstvina
 Strádov
 radnice
 Lukavice
 Hrádek u Nasavrk
 vodní nádrž Seč I
 Boiika
 akvadukt na Židově
 Úhřetice
 zvonice
 Moravany
 Nasavrky
 Vejvanovice
 kaple sv. Kříže
 Hoješín
 Kočičí hrádek
 Semínský akvadukt
 Žleby
 Obora Žleby
 Semín
 kostel Všech svatých
 kamenný most
 Žumberk
 Zdechovice
 Ráby
 Ráby
 Hostačov
 Malý akvadukt
 Kunětická Hora
 Velký akvadukt
 kostel sv. Kříže
 zvonice
 jezuitská rezidence
 Golčův Jeníkov
Základní informace místa
ID místa: 5118
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: židovské památky
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 1.4.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama