Městská památková zóna zahrnuje někdejší středověké město Stříbro. Kromě významných solitérů (farní kostel, radnice, bývalý klášter minoritů) chrání i měšťanské domy s gotickými jádry a renesančními či barokními prvky fasád i celkový charakter města.
Hlavní obrázek místa
Náměstí od východu
© Ivan Grisa, 08/2008
Stříbro leží na silnici II/605 (bývalá I/5), od dálnice D5 asi 10 km severně. Na náměstí se za parkování platí. Přibližně 1 km jihozápadně od centra města je železniční stanice na trati Praha - Plzeň - Cheb (do města jezdí linka "MHD"), asi 300 m západně od náměstí autobusové nádraží. Kromě zajímavého místního musea jsou bohužel ostatní četné památky ve městě nepřístupné.
Ivan Grisa, 16.8. 2008
historie

Městská památková zóna Stříbro

Město vzniklo před rokem 1252 v souvislosti s těžbou stejnojmenného kovu v revíru, který se táhl podél údolí Mže. Zaujalo ostroh obtékaný řekou a jejím levým přítokem. Vzhledem k poloze na významné cestě do západní Evropy i rudnému bohatství bylo často zasaženo válečnými operacemi (husitské války, třicetiletá válka). Většina objektů ve městě má proto dnes barokní a pozdější vzhled, často ovšem se středověkým jádrem. Po roce 1945 proběhla obměna obyvatelstva, její následky postihly zejména zástavbu na okrajích historického jádra (demolice, nevhodné úpravy). Zůstaly zachovány významné budovy, půdorys a celkový charakter a silueta starého města.

Ivan Grisa, dle Umělecké památky Čech, svazek 3, 16.8. 2008

Plzeňský kraj,  Tachov  (TC), Stříbro

Místa v okolí

 brána do sadu
 Prokopská štola
 Koubkova brána
 Husitská bašta
 Mostní brána
 štola Svatá Anna
 štola Svatá Barbora
 kostel sv. Petra
 mariánský sloup
 kostel sv. Jakuba
 Žďár
 Sulislav
 Svojšín
 Svojšín
 Alfrédov
 Slavice
 kostel sv. Vavřince
 Cebiv
 Trpísty
 Pňovany
 Šontál
 Hrádek
 Černošín
 Rochlov
 kostel sv. Vavřince
 Úlice
 Očín
 Nedražice
 Gutštejn
 Ošelín
 Daňkov
 Lhota
 kostel sv. Jiří
 Bezemín
 Volfštejn
 kostel sv. Barbory
 Šipín
 kaple Panny Marie
 kaple sv. Diviše
 Luhov
 Luhov
 židovský hřbitov
 Prostiboř
 Hradištský vrch
 Buben
 Třebel
 Bavůrkův kříž
 Švamberk
 Falštejn
 Líšťany
 Hradec u Stoda
 kostel sv. Jiří
 Milkov
 Kořen
 Kořen
 Stará pošta
 Frumštejn
 Podmokly
 Březinka
 Bernartice
 Křížový vrch
Základní informace místa
ID místa: 6627
Typ místa: ostatní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 29.9.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama