Městská památková zóna zahrnuje někdejší středověké město Stříbro. Kromě významných solitérů (farní kostel, radnice, bývalý klášter minoritů) chrání i měšťanské domy s gotickými jádry a renesančními či barokními prvky fasád i celkový charakter města.
Hlavní obrázek místa
Náměstí od východu
© Ivan Grisa, 08/2008
Stříbro leží na silnici II/605 (bývalá I/5), od dálnice D5 asi 10 km severně. Na náměstí se za parkování platí. Přibližně 1 km jihozápadně od centra města je železniční stanice na trati Praha - Plzeň - Cheb (do města jezdí linka "MHD"), asi 300 m západně od náměstí autobusové nádraží. Kromě zajímavého místního musea jsou bohužel ostatní četné památky ve městě nepřístupné.
Ivan Grisa, 16.8. 2008
historie

Městská památková zóna Stříbro

Město vzniklo před rokem 1252 v souvislosti s těžbou stejnojmenného kovu v revíru, který se táhl podél údolí Mže. Zaujalo ostroh obtékaný řekou a jejím levým přítokem. Vzhledem k poloze na významné cestě do západní Evropy i rudnému bohatství bylo často zasaženo válečnými operacemi (husitské války, třicetiletá válka). Většina objektů ve městě má proto dnes barokní a pozdější vzhled, často ovšem se středověkým jádrem. Po roce 1945 proběhla obměna obyvatelstva, její následky postihly zejména zástavbu na okrajích historického jádra (demolice, nevhodné úpravy). Zůstaly zachovány významné budovy, půdorys a celkový charakter a silueta starého města.

Ivan Grisa, dle Umělecké památky Čech, svazek 3, 16.8. 2008

Plzeňský kraj,  Tachov  (TC), Stříbro

Místa v okolí

 brána do sadu
 Prokopská štola
 Koubkova brána
 Mostní brána
 Husitská bašta
 štola Svatá Barbora
 štola Svatá Anna
 kostel sv. Petra
 mariánský sloup
 kostel sv. Jakuba
 Žďár
 Sulislav
 kostel sv. Markéty
 Svojšín
 Svojšín
 Alfrédov
 Slavice
 kostel sv. Vavřince
 Cebiv
 Trpísty
 Pňovany
 Šontál
 Sviňomazský hrádek
 Černošín
 Rochlov
 kostel sv. Vavřince
 Úlice
 Luhov
 Očín
 Gutštejn
 Nedražice
 Ošelín
 Daňkov
 Lhota
 kostel sv. Jiří
 Bezemín
 Šipín
 Volfštejn
 kostel sv. Barbory
 kaple Panny Marie
 kaple sv. Diviše
 Krukanice
 kostel sv. Mikuláše
 Luhov
 Luhov
 židovský hřbitov
 Prostiboř
 Staré Lipno
 Hradištský vrch
 Buben
 Třebel
 Janovský mokřad
 Bavůrkův kříž
 Švamberk
 Falštejn
 kostel sv. Jiří
 Líšťany
 Hradec u Stoda
 Milkov
 židovský hřbitov
 Kořen
 Kořen
 synagoga
 Stará pošta
 Frumštejn
 Podmokly
 Český mlýn
 Březinka
 Bernartice
 Křížový vrch
Základní informace místa
ID místa: 6627
Typ místa: ostatní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 29.9.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama