Novorenesanční vila, postavená architektem Františkem Schmoranzem st. pro Jiřího Larische-Mönicha. Areál sloužil za 2. světové války nacistickému vojsku. Po válce v rukou podniku Tesla a Foxconn. Od r. 2015 majetek Čs. obce legionářské a upravován na muzeum.
Hlavní obrázek místa
Pardubice-Zámeček
© Wikimedia Commons 08/2020
Novorenesanční vila Jiřího Larische-Mönicha, zvaná Zámeček, byla postavena r. 1885 v Pardubičkách, části statutárního a krajského města Pardubice. Stojí v ulici U Zámečku č. 549. Východně od vily na okraji areálu byl zřízen Památník Zámeček na místě nacistického popraviště.
8.3. 2022
historie

Vilu si jako své rodinné a lovecké sídlo nechal postavit Jiří Larisch-Mönich od významného architekta Františka Schmoranze staršího. Byla postavena na zalesněném prostranství za Pardubicemi a obklopena parkem. Součástí areálu byly také konírny a "zámeček" sloužil k rekreačním a loveckým účelům. V roce 1897 vilu získal hrabě Alfons Henckel. Mezi lety 1928 a 1934 vlastnila "zámeček" Ludmila Bidlová, která jej prodala Leopoldu Fuggerovi-Babenhausenovi. V roce 1937 vilu koupilo město Pardubice a ve státních rukou dům již zůstal. Temnou úlohu hrál areál za 2. světové války, kdy zde sídlil prapor záložního policejního pluku Böhmen (Schutzpolizei). Ve sklepeních vily byli vězněni, vyslýcháni a mučeni nacističtí odpůrci, ale také lidé z blízkých vypálených Ležáků. Nedaleko nacisté zřídili i popraviště a změnili tak vilu v děsivé místo. Od roku 1956 vlastnil vilu státní podnik Tesla, po jehož transformaci přešla na…  číst dále

Michala Pavlíčková, 6.4. 2013

Pardubický kraj,  Pardubice  (PA), Pardubice-Pardubičky

Místa v okolí

 kostel sv. Jiljí
 Nemošice
 židovský hřbitov
 kaple sv. Anny
 akvadukt na Židově
 krematorium
 automatické mlýny
 městské opevnění
 Zelená brána
 Pardubice
 kostel sv. Václava
 Ráby
 Malý akvadukt
 zvonice
 Velký akvadukt
 kostel sv. Václava
 Ráby
 Kunětická Hora
 Medlešice
 Topol
 Úhřetice
 Blatník
 vila Josefa Vosáhla
 Staré Čívice
 Dašice
 Vejvanovice
 Krchleby
 městské opevnění
 Chrudim
 Mydlářovský dům
 Staré Čívice
 kostel sv. Marka
 kříž
 Veselá
 kostel sv. Václava
 Jezbořice
 Kozojedy
 radnice
 Bořice
 kostel sv. Martina
 hrobka Lilienwaldů
 Hrochův Týnec
 kostel sv. Jiří
 Nabočany
 Klešice
 Hrochův Týnec
 kostel sv. Václava
 Stolany
 Bohdanečský rybník
 kostel sv. Martina
 kaplička Panny Marie
 Slepotice
 Slatiňany
 mlynářská vila
 kostel sv. Václava
 Mrdice
 socha sv. Marka
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Víta
 Bára
 židovský hřbitov
 Kočičí hrádek
 Lepějovice
 židovský hřbitov
 Chvojenec
 restaurace Monaco
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Vavřince
 synagoga
 Přestavlky
 Valy u Přelouče
 Heřmanův Městec
 kaple sv. Jiří
 Husův sbor
 požární hláska
 Holice
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Jiří
 Barborka
 Rabštejnek
 tyrolská zvonice
 Choltice
 Libišany
 Březovice
 fara
 evangelický kostel
 Škroupův dům
 kostel Všech svatých
 Rosice
 Rosice
 Rozpakov
 Chroustovice
 Svojšice
 Rohoznice
 Rohoznice
 kostel sv. Martina
 Chrast
 kostel sv. Klimenta
 Dobřenice
 Kasalice
 kostel sv. Markéty
 Jahůdka
Základní informace místa
ID místa: 10880
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: chátrající
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 8.3.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama