Dnešní kostel stojí v místě rotundy stejného zasvěcení z 9. stol. Jako farní a hřbitovní uváděn v 11. a 12. století. V 1. pol. 13. století přestaven na kostel s obdélníkovou lodí a pravoúhlým kněžištěm. V roce 1645 švédskými vojsky vypálen. Obnoven 1734, v 30. let. 20. stol. přistavena sakristie.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha04/2013
Dnešní kostel svatého Michaela stojí v místě rotundy stejného zasvěcení z 9. století, která byla součástí velkomoravského sídelního okrsku na nízkém pahorku nad řekou Moravou. Základy a zdivo rotundy byly objeveny při archeologickém průzkumu v roce 1962. Pod podlahou dnešního presbytáře se dochovalo úplné zdivo základů okrouhlé lodi z lomového pískovce, spojované malým množstvím malty, místy přesahující až 23 cm nad úroveň původního terénu. Základy lodi přesahující dnešní půdorys kostela se nedochovaly, ze základu původního kněžiště zůstaly jen nepatrné fragmenty pod dnešní sakristií. Již v roce 1887 byly při opravě kostela objeveny jiné doklady starobylosti tohoto chrámu – fragmenty antických cihel. V roce 1958, kdy byla při opravě kostela odstraněna omítka po celém obvodu kostela, bylo v jeho zdivu identifikováno 124 kusů římských cihel. Další antické cihly a jejich fragmenty byly objeveny v sondách kolem kostela, včetně nálezu téměř úplně zachovalé deskovité cihly s označením římské legie (LEG XIIII G ANT). Rotunda byla užívána i po zániku Velkomoravské říše. Nepřímé prameny potvrzují existenci zdejšího farního a hřbitovního kostela v 11. a 12. století. V 1. polovině 13. století rotundu přestavěli velehradští cisterciáci na kostel s obdélníkovou lodí a pravoúhlým kněžištěm. Po založení královského města Hradiště se kostel sv. Michaela stává farním i pro nové město a hradišťský kostel sv. Jiří je tehdy veden jako filiální. V roce 1550 prodávají cisterciáci Staré Město městu Hradiště a úlohy kostelů se vymění. V roce 1645, za obléhání Hradiště švédskými vojsky, byl kostel svatého Michaela vypálen. Obnoven byl v roce 1734, kdy v zásadě získal současnou podobu. V 30. letech 20. století k němu byla přistavena sakristie.
© Milan Caha (Zdroj: http://www.farnoststaremesto.cz), 17.11. 2013
Zlínský kraj,  Uherské Hradiště  (UH), Staré Město

Místa v okolí

 boží muka
 synagoga
 Špitálky
 Maják Šrotík
 Kovozoo
 židovský hřbitov
 Kunovice
 kostel sv. Anny
 Panský dvůr
 Letecké muzeum
 archeoskanzen Modrá
 Horní Hrádek
 Sušice
 Dolní Hrádek
 větrný mlýn
 Modrá
 Mistřice
 kostel sv. Václava
 Bílovice
 Spytihněv
 Buchlovice
 kostel sv. Martina
 sekvojovec obrovský
 Smraďavka
 Lhotka u Hradčovic
 kaple sv. Barbory
 smírčí kříž
 Nedachlebice
 Uherský Ostroh
 Buchlov
 Penkův dvůr
 Březolupy
 kostel sv. Vavřince
 Hluk
 Obora
 Napajedla
 Vlčnov
 Napajedla
 Napajedla
 kaple sv. Václava
 Ořechov
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Jiljí
 Podhradí
 Pohořelice
 Částkov
 Šarovy
 vinné búdy
 Komínské skály
 Svárov
 sv. Antonín
 sloup Panny Marie
 Bunč
 kostel sv. Ondřeje
 sousoší Panny Marie
 kostel Panny Marie
 Baťův kanál
 Veselí nad Moravou
 Domanín
 synagoga
 kostel sv. Havla
 Osvětimany
 Brdo
 Roštín I
 židovský hřbitov
 Uherský Brod
 Uherský Brod
 městské opevnění
 Panský dům
 Roštín II
 Sochařská vyhlídka
 Otrokovice
 Včelíny
 Bzenec
 židovský hřbitov
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Jakuba
 mariánský sloup
 Bzenec
 Cetechovice
 kostel sv. Mikuláše
 Malenovice
 rozhledna Zdenička
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost archanděla Michaela ve Starém Městě
Tel: (+420) 572 541 277
http://www.farnoststaremesto.cz
info@farnoststaremesto.cz
Základní informace místa
ID místa: 11519
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 17.11.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama