Dnešní kostel stojí v místě rotundy stejného zasvěcení z 9. stol. Jako farní a hřbitovní uváděn v 11. a 12. století. V 1. pol. 13. století přestaven na kostel s obdélníkovou lodí a pravoúhlým kněžištěm. V roce 1645 švédskými vojsky vypálen. Obnoven 1734, v 30. let. 20. stol. přistavena sakristie.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha04/2013
Dnešní kostel svatého Michaela stojí v místě rotundy stejného zasvěcení z 9. století, která byla součástí velkomoravského sídelního okrsku na nízkém pahorku nad řekou Moravou. Základy a zdivo rotundy byly objeveny při archeologickém průzkumu v roce 1962. Pod podlahou dnešního presbytáře se dochovalo úplné zdivo základů okrouhlé lodi z lomového pískovce, spojované malým množstvím malty, místy přesahující až 23 cm nad úroveň původního terénu. Základy lodi přesahující dnešní půdorys kostela se nedochovaly, ze základu původního kněžiště zůstaly jen nepatrné fragmenty pod dnešní sakristií. Již v roce 1887 byly při opravě kostela objeveny jiné doklady starobylosti tohoto chrámu – fragmenty antických cihel. V roce 1958, kdy byla při opravě kostela odstraněna omítka po celém obvodu kostela, bylo v jeho zdivu identifikováno 124 kusů římských cihel. Další antické cihly a jejich fragmenty byly objeveny v sondách kolem kostela, včetně nálezu téměř úplně zachovalé deskovité cihly s označením římské legie (LEG XIIII G ANT). Rotunda byla užívána i po zániku Velkomoravské říše. Nepřímé prameny potvrzují existenci zdejšího farního a hřbitovního kostela v 11. a 12. století. V 1. polovině 13. století rotundu přestavěli velehradští cisterciáci na kostel s obdélníkovou lodí a pravoúhlým kněžištěm. Po založení královského města Hradiště se kostel sv. Michaela stává farním i pro nové město a hradišťský kostel sv. Jiří je tehdy veden jako filiální. V roce 1550 prodávají cisterciáci Staré Město městu Hradiště a úlohy kostelů se vymění. V roce 1645, za obléhání Hradiště švédskými vojsky, byl kostel svatého Michaela vypálen. Obnoven byl v roce 1734, kdy v zásadě získal současnou podobu. V 30. letech 20. století k němu byla přistavena sakristie.
© Milan Caha (Zdroj: http://www.farnoststaremesto.cz), 17.11. 2013
Zlínský kraj,  Uherské Hradiště  (UH), Staré Město

Místa v okolí

 boží muka
 synagoga
 Špitálky
 Maják Šrotík
 Kovozoo
 židovský hřbitov
 Kunovice
 kostel sv. Anny
 Panský dvůr
 Letecké muzeum
 archeoskanzen Modrá
 Díl u Božího syna
 Horní Hrádek
 Sušice
 Dolní Hrádek
 větrný mlýn
 Modrá
 Mistřice
 kostel sv. Václava
 Bílovice
 Spytihněv
 Buchlovice
 kostel sv. Martina
 sekvojovec obrovský
 Smraďavka
 Lhotka u Hradčovic
 kaple sv. Barbory
 Salaš
 smírčí kříž
 Nedachlebice
 Uherský Ostroh
 Buchlov
 Penkův dvůr
 Březolupy
 kostel sv. Vavřince
 Hluk
 Obora
 Napajedla
 Vlčnov
 Napajedla
 Napajedla
 kaple sv. Václava
 Ořechov
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Jiljí
 Podhradí
 Pohořelice
 Částkov
 Budačina
 Šarovy
 vinné búdy
 Komínské skály
 Svárov
 sv. Antonín
 sloup Panny Marie
 Bunč
 kostel sv. Ondřeje
 sousoší Panny Marie
 kostel Panny Marie
 Na Salárně
 Baťův kanál
 Veselí nad Moravou
 Domanín
 synagoga
 kostel sv. Havla
 Osvětimany
 Brdo
 Roštín I
 židovský hřbitov
 Uherský Brod
 Uherský Brod
 městské opevnění
 Panský dům
 Roštín II
 Sochařská vyhlídka
 Otrokovice
 Včelíny
 Bzenec
 židovský hřbitov
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Jakuba
 mariánský sloup
 Bzenec
 Cetechovice
 kostel sv. Mikuláše
 Malenovice
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost archanděla Michaela ve Starém Městě
Tel: (+420) 572 541 277
http://www.farnoststaremesto.cz
info@farnoststaremesto.cz
Základní informace místa
ID místa: 11519
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 17.11.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama