Původně farní kostel vsi Stusyně vznikl zřejmě kolem poloviny 12. století. Gotický presbytář z poloviny 14. století, dnešní podoba snad koncem 17. století. Po zániku vsi za třicetileté války slouží jako hřbitovní pro nedaleké Kněžice.
Hlavní obrázek místa
Kostel od jihozápadu
© Ivan Grisa 07/2011
Kostel svatého Martina je skoro dokonale ukrytý v lesích nad levým břehem Doubravy. Celoročně sjízdná i schůdná cesta k němu vede z Kněžic. Představuje ji úzká zpevněná silnička, která vznikla kvůli dostupnosti místního hřbitova. Při chůzi od Ronova nad Doubravou (odkud je nejblíž od vlaku) si lze cestu zkrátit polní cestou asi 500 m před Kněžicemi. Při nízkém stavu vody je možno přejít splav, u kterého začíná náhon Korečnického mlýna (ze zelené značky, vedoucí z Ronova do Mladotic po pravém břehu), a prudce stoupající lesní cestou dojít přímo ke kostelu (od zelené značky asi 300 m). V kostele se neslouží pravidelné bohoslužby, takže přístupnost jeho interiéru je velmi omezená.
Ivan Grisa, 6.7. 2011
historie

Kostel svatého Martina v bývalé vsi Stusyně u Ronova nad Doubravou

Nad vysokým skalnatým levým břehem Doubravy pod dnešními Kněžicemi stávala ves Stusyně, příslušná ke klášteru benediktinů v nedalekém Vilémově, zřejmě od jeho založení roku 1120. Klášter zde patrně kolem poloviny 12. století nechal postavit kamenný kostel se západní věží a poměrně dlouhou lodí. Kolem poloviny 14. století nahradil původní apsidu gotický presbytář. Po zániku kláštera za husitských válek kostel nadále fungoval jako farní. Stusyně zanikla snad za třicetileté války, kostel byl po jejím skončení opraven ve střídmých barokních formách, připojen k farnosti v Ronově nad Doubravou a nadále sloužil jako hřbitovní pro Kněžice a další vsi na levém břehu Doubravy. Velká oprava kostela proběhla na přelomu 80. a 90. let 19. století. Snad tehdy došlo i k rozšíření hřbitova k severu, část původní okrouhlé ohradní zdi byla proto snížena. Roku 1908 byly instalovány nové varhany. Po roce 1945 kostel chátral, v 90. letech 20. století byly…  číst dále

Ivan Grisa, dle K. Kuča: Města a městečka..., 6. díl, Libri 2004; D. Líbal: Katalog gotické architektury v ČR do husitských válek, Unicornis 2001; http://www.kneziceuronova.cz/s008.html, 6.7. 2011

Půdorys místa

půdorys kostela
© Alžběta Birnbaumová, Libuše Jansová: Soupis památek historických a uměleckých v Čechách, sv. 44 Politický okres čáslavský, Archaelogická komise při České akademii věd a umění, Praha 1929
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Ronov nad Doubravou

Místa v okolí

 kostel sv. Kříže
 Ronov nad Doubravou
 Suchotlesky
 kostel sv. Vavřince
 Berlova vápenka
 Moravany
 kamenný most
 Třemošnice
 Lichnice
 zvonice
 kaple sv. Kříže
 Hostačov
 Žleby
 Obora Žleby
 Lipovec
 Licoměřice
 Běstvina
 Stoupec
 kostel sv. Marka
 Červenice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Václava
 Vilémov
 Úhrov
 zvonice
 jezuitská rezidence
 Golčův Jeníkov
 Bratčice
 kostel sv. Václava
 vodní mlýn
 kostel Panny Marie
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Gotharda
 Filipov
 kostel sv. Martina
 Vildštejn
 Oheb
 Dolní pec
 vodní nádrž Seč I
 Seč
 Semtěš
 kostel sv. Václava
 Tupadly
 evangelický kostel
 Hrádek u Podmok
 Hoješín
 kostel Všech svatých
 obecná škola
 městské opevnění
 budova pošty
 sokolovna
 mariánský sloup
 Dusíkovo divadlo
 Rozpakov
 Husův sbor
 kašna
 synagoga
 evangelický kostel
 městský dům
 radnice
 měšťanský dům
 děkanství
 Svojšice
 měšťanský dům
 kaple Panny Marie
 Podměstský mlýn
 kostel sv. Alžběty
 Hrádek
 boží muka
 Klokočov
 Žáky
 Žáky
 Žáky
 kaple sv. Jiří
 Barborka
 Heřmanův Městec
 větrný mlýn
 kostel sv. Matouše
 synagoga
 Lipoltice
 kostel sv. Víta
 Šimkův mlýn
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Habry
 kostel sv. Vavřince
 Žehušice
 Mrdice
 barokní kamenný most
 Choltice
 tyrolská zvonice
 Žehušice
 kostel sv. Marka
 kostel sv. Víta
 evangelický kostel
 Lochy
 Hraběšín
 Klešice
 Nejepín
 Maleč
 Chlum
 Horušice
 kostel sv. Anny
 Třebešice
 Stolany
 kostel sv. Vavřince
 Lipka
 Jezbořice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jakuba
 boží muka
 kostel sv. Václava
 Veselá
 Kroměšín
 Kačina
 Libice nad Doubravou
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Kateřiny
 Štěpánov
Základní informace místa
ID místa: 10294
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 24.11.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama