Bohoslužebná budova Katolické církve v Chrudimi na hřbitově U Kříže. Kostel byl zřejmě postaven v Chrudimi jako první, v 2. pol. 17. stol. upraven pozdně goticky, další úpravy v pol. 19. stol.
Hlavní obrázek místa
pohled na průčelí
© Rostislav Vondra, 01/2008
V kostele Povýšení svatého Kříže se konají pohřební bohoslužby a je zde sloužena mše v den Vzpomínky na všechny věrné zemřelé 2. listopadu (Dušičky), a také v den poutní slavnosti 14. září. V kostele je 65 míst k sezení.
Rostislav Vondra, (zdroj:Chrudim - vlastivědná encyklopedie, Kobetič, Pavlík , Šulc a kol., MILPO Media, Praha 2005), 1.02.2008, 1.2. 2008
popis

Kostel Povýšení svatého Kříže je orientovaný (tzn. hlavní oltář směřuje k východu), jednolodní, s polygonálně uzavřeným presbytářem. Na severní straně kostela je přistavěna malá sakristie a vnější kamenná kazatelna, na západní straně otevřená sloupová předsíň. Hlavní vchod v západním průčelí je gotický, ve tvaru lomeného oblouku. Nad ním je rozetové okno a v mělkém výklenku vysoký kamenný kříž. Střecha kostela je sedlová, nad presbytářem nižší. Nad lodí je vybudována věžička s lucernou. Loď je zaklenuta třemi poli s křížovými klenbami, presbytář jedním polem s křížovou klenbou a závěrečným polem s klenbou paprsčitou. Kostel je vydlážděn opukovými deskami. Délka stavby je asi 21 m, šířka lodi přes 7 m, presbytáře kolem 6 m. Výška věže včetně kříže činí zhruba 26 m.

Rostislav Vondra, (zdroj:Chrudim - vlastivědná encyklopedie, Kobetič, Pavlík , Šulc a kol., MILPO Media, Praha 2005), 1.02.2008, 1.2. 2008

historie

O nejstarší historii kostela nejsou žádné zprávy. Předpokládá se, že byl založen v osadě archeologicky doložené již pro dobu románskou. Kolem kostela se pohřbívalo nejpozději od 11. století. V roce 1349 je kostel v listině arcibiskupa z Pardubic označován jako „ecclesia sancte Crucis (kostel svatého Kříže). Fara zde zanikla v roce 1421 a kostel sloužil nadále jako hřbitovní. Byl několikrát opravován, v letech 1863 – 1874 byl regotizován stavitelem Františkem Schmoranzem st.

Rostislav Vondra, (zdroj:Chrudim - vlastivědná encyklopedie, Kobetič, Pavlík , Šulc a kol., MILPO Media, Praha 2005), 1.02.2008, 1.2. 2008

Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Chrudim

Místa v okolí

 Mydlářovský dům
 městské opevnění
 Chrudim
 Kozojedy
 kostel sv. Martina
 Slatiňany
 kostel sv. Marka
 Bára
 Kočičí hrádek
 Stolany
 Topol
 restaurace Monaco
 Medlešice
 požární hláska
 boží muka
 kostel sv. Jiří
 Rabštejnek
 kostel sv. Václava
 zvonice
 kostel sv. Víta
 Lukavice
 Úhřetice
 Nabočany
 Vejvanovice
 Nemošice
 kostel sv. Václava
 Jezbořice
 Klešice
 Kočičí hrádek
 Strádov
 krematorium
 židovský hřbitov
 Mrdice
 židovský hřbitov
 Hrochův Týnec
 synagoga
 Heřmanův Městec
 Rozpakov
 Hrochův Týnec
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Martina
 hrobka Lilienwaldů
 Žumberk
 Hrádek u Nasavrk
 židovský hřbitov
 kaple sv. Jiří
 kaple sv. Anny
 Přestavlky
 Veselá
 Bořice
 městské opevnění
 Zelená brána
 Pardubice
 Boiika
 automatické mlýny
 Nasavrky
 Staré Čívice
 Staré Čívice
 Dolní pec
 akvadukt na Židově
 Barborka
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Vavřince
 Chrast
 kostel sv. Martina
 Rosice
 Rosice
 kostel sv. Víta
 Krchleby
 kostel sv. Markéty
 kostel Všech svatých
 Malý akvadukt
 obecná škola
 Dašice
 vila Josefa Vosáhla
 Březovice
 Blatník
 Choltice
 tyrolská zvonice
 Slepotice
 Velký akvadukt
 Svojšice
 Ráby
 Seč
 Ležáky
 Lepějovice
 Chroustovice
 Rohozná
 Ráby
 Kunětická Hora
 Vildštejn
 Oheb
 Valy u Přelouče
 Lichnice
 Štěpánov
 Šimkův mlýn
 radnice
 vodní nádrž Seč I
 Třemošnice
 Klokočov
 Hoješín
 kostel sv. Václava
 Běstvina
 Holice
Základní informace místa
ID místa: 5987
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 14.2.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama