Barokní kostel sv. Maří Magdalény pochází z let 1702-1704 a postavil ho Kašpar Klinkert z Kladské Bystřice. Stojí na hřbitově a nyní je filiální ve farnosti Bystré v Orlických horách. Nedělní bohoslužby se konají jen jednou za měsíc. Od r. 1958 chráněná kulturní památka.
Hlavní obrázek místa
Kostel v Olešnici v Orl. h.
© OÚ Olešnice v Orl.h. 08/2018
Obec Olešnice v Orlických horách leží při polské hranici. Je doložena od r. 1369 a v 17. stol. byla dokonce povýšena na trhové městečko. Nyní je to obec asi s 400 obyvateli. Setkávají se tu dvě silnice II. třídy. Silnice II/285 přichází od Jaroměře a Nového Města nad Metují, zatímco silnice II/310 od Letohradu a Žamberka a dále pokračuje k přechodu do Polska. Najdeme zde také turisticky značené trasy. Prochází tudy dálková červená, zvaná Jiráskova cesta nebo Hřebenovka, modrá přichází z Polska a pokračuje na Šerlišský Mlýn, zatímco žlutá odtud vede na Číhalku na polské hranici. Kostel sv. Maří Magdalény stojí na hřbitově v severozápadní části obce.
23.8. 2021
popis

Současný kostel sv. Maří Magdalény je jednolodní stavba s půlkruhově zakončeným presbytářem, se dvěma půlkruhovými kaplovými výklenky při triumfálním oblouku, se sakristií s oratoří v patře na jižní straně presbytáře a s hranolovou věží v západním průčelí. Okna jsou lunetová. Presbytář je sklenut valeně s výsečemi, loď a kaplové výklenky jsou plochostropé a v podvěží se nachází křížová klenba. Kruchta je dřevěná. Vnitřní zařízení tvoří hlavní tabulový oltář s představěnými sloupy a novým obrazem od E. Naumanna z r. 1904 a dva protějškové boční novobarokní oltáře z 19. stol. Sochy sv. Václava a Víta pocházejí z 2. poloviny 18. stol.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek a UPČ 2 Academia 1978), 24.8. 2021

historie

Kostel sv. Maří Magdalény je orientovaný římskokatolický kostel, ke kterému vede pozoruhodné kryté schodiště. Zbudován byl v letech 1702-1704 Kašparem Klinkertem z Kladské Bystřice (nyní Bystrzyca Kłodzka v Polsku, dříve Habelschwerdt v Prusku) na místě původního gotického farního kostelíka ze 14. století, který však byl nejspíše dřevěný. Barokní kostel byl přestavován v r. 1763. Kostel, márnice, ohradní zeď a kryté schodiště se sousoším Krucifixu a sv. Maří Magdalény jsou od r. 1958 chráněny jako kulturní památka ČR. Olešnický kostel sv. Maří Magdalény je nyní filiální ve farnosti Bystré v Orlických horách a nedělní bohoslužby se tu konají jen jednou měsíčně.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek a UPČ 2 Academia 1978), 24.8. 2021

Komentáře

Královéhradecký kraj,  Rychnov nad Kněžnou  (RK), Olešnice v Orlických horách

Místa v okolí

 Feistův kopec
 Homole
 Šibeník
 Frymburk
 kostel sv. Mikuláše
 Dobřany
 Bukačka
 Šerlišský mlýn
 Na Vartě
 Dobrošov
 Hluky
 Sendraž
 Bartoňova útulna
 Dobrošov
 Fort Karola
 Trčkov
 Na Velké Deštné
 podkova
 Výrov
 Leśna Skała
 kašna
 mariánský sloup
 kostel sv. Vavřince
 nová radnice
 Bludné skály
 Dinopark Karlów
 pranýř
 stará radnice
 městské opevnění
 děkanství
 Náchod
 městské opevnění
 Velká Hejšovina
 Hlodný
 vojenský hřbitov
 kostel sv. Antonína
 Homolka
 kostel sv. Ducha
 pomník jízdy
 Nový hrad
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Na Větrné horce
 pivovar
 Vlastivědné muzeum
 kostel sv. Václava
 synagoga
 Villa Nova Uhřínov
 Chábory
 kostel sv. Vavřince
 mariánský sloup
 radnice
 Skalka
 Na Signálu
 Raubeschloss
 Machovský kříž
 Jiráskovo divadlo
 mariánské sousoší
 Hronov
 kostel Všech svatých
 Homole
 kostel sv. Prokopa
 Ratno Dolne
 dům č. p. 134
 dům č. p. 141
 mariánský sloup
 kostel Panny Marie
 Opočno – MPZ
 měšťanská škola
 palmový skleník
 pivovar
 sousoší sv. Floriana
 úřední dům
 letohrádek
 Opočno
 Přepychy
Základní informace místa
ID místa: 15450
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 24.8.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama