Barokní kostel sv. Maří Magdalény pochází z let 1702-1704 a postavil ho Kašpar Klinkert z Kladské Bystřice. Stojí na hřbitově a nyní je filiální ve farnosti Bystré v Orlických horách. Nedělní bohoslužby se konají jen jednou za měsíc. Od r. 1958 chráněná kulturní památka.
Hlavní obrázek místa
Kostel v Olešnici v Orl. h.
© OÚ Olešnice v Orl.h. 08/2018
Obec Olešnice v Orlických horách leží při polské hranici. Je doložena od r. 1369 a v 17. stol. byla dokonce povýšena na trhové městečko. Nyní je to obec asi s 400 obyvateli. Setkávají se tu dvě silnice II. třídy. Silnice II/285 přichází od Jaroměře a Nového Města nad Metují, zatímco silnice II/310 od Letohradu a Žamberka a dále pokračuje k přechodu do Polska. Najdeme zde také turisticky značené trasy. Prochází tudy dálková červená, zvaná Jiráskova cesta nebo Hřebenovka, modrá přichází z Polska a pokračuje na Šerlišský Mlýn, zatímco žlutá odtud vede na Číhalku na polské hranici. Kostel sv. Maří Magdalény stojí na hřbitově v severozápadní části obce.
23.8. 2021
popis

Současný kostel sv. Maří Magdalény je jednolodní stavba s půlkruhově zakončeným presbytářem, se dvěma půlkruhovými kaplovými výklenky při triumfálním oblouku, se sakristií s oratoří v patře na jižní straně presbytáře a s hranolovou věží v západním průčelí. Okna jsou lunetová. Presbytář je sklenut valeně s výsečemi, loď a kaplové výklenky jsou plochostropé a v podvěží se nachází křížová klenba. Kruchta je dřevěná. Vnitřní zařízení tvoří hlavní tabulový oltář s představěnými sloupy a novým obrazem od E. Naumanna z r. 1904 a dva protějškové boční novobarokní oltáře z 19. stol. Sochy sv. Václava a Víta pocházejí z 2. poloviny 18. stol.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek a UPČ 2 Academia 1978), 24.8. 2021

historie

Kostel sv. Maří Magdalény je orientovaný římskokatolický kostel, ke kterému vede pozoruhodné kryté schodiště. Zbudován byl v letech 1702-1704 Kašparem Klinkertem z Kladské Bystřice (nyní Bystrzyca Kłodzka v Polsku, dříve Habelschwerdt v Prusku) na místě původního gotického farního kostelíka ze 14. století, který však byl nejspíše dřevěný. Barokní kostel byl přestavován v r. 1763. Kostel, márnice, ohradní zeď a kryté schodiště se sousoším Krucifixu a sv. Maří Magdalény jsou od r. 1958 chráněny jako kulturní památka ČR. Olešnický kostel sv. Maří Magdalény je nyní filiální ve farnosti Bystré v Orlických horách a nedělní bohoslužby se tu konají jen jednou měsíčně.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek a UPČ 2 Academia 1978), 24.8. 2021

Královéhradecký kraj,  Rychnov nad Kněžnou  (RK), Olešnice v Orlických horách

Místa v okolí

 Feistův kopec
 Homole
 Šibeník
 Frymburk
 kostel sv. Mikuláše
 Dobřany
 Šerlišský mlýn
 Na Vartě
 Dobrošov
 Hluky
 Sendraž
 Bartoňova útulna
 Dobrošov
 Fort Karola
 Na Velké Deštné
 podkova
 Výrov
 kašna
 mariánský sloup
 kostel sv. Vavřince
 nová radnice
 Bludné skály
 Dinopark Karlów
 pranýř
 stará radnice
 městské opevnění
 děkanství
 Náchod
 městské opevnění
 Velká Hejšovina
 Hlodný
 vojenský hřbitov
 Homolka
 kostel sv. Antonína
 kostel sv. Ducha
 pomník jízdy
 Nový hrad
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Na Větrné horce
 pivovar
 Vlastivědné muzeum
 kostel sv. Václava
 Chábory
 synagoga
 Villa Nova Uhřínov
 Skalka
 Na Signálu
 kostel sv. Vavřince
 mariánský sloup
 radnice
 Hrad u Božanova
 Machovský kříž
 Jiráskovo divadlo
 mariánské sousoší
 Hronov
 kostel Všech svatých
 Homole
 kostel sv. Prokopa
 Ratno Dolne
 dům č. p. 134
 dům č. p. 141
 mariánský sloup
 kostel Panny Marie
 Opočno – MPZ
 měšťanská škola
 palmový skleník
 pivovar
 Opočno
 sousoší sv. Floriana
 úřední dům
 letohrádek
 Přepychy
Základní informace místa
ID místa: 15450
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 24.8.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama