Vila rodu Thun Hohenstein byla vystavěna v 80. letech 19. století. Poté byla pravděpodobně nesvéprávným majitelem věnována místním dětem a přebudována na školu. Dále sloužila jako národní výbor, škola, školka i kanceláře JZD.
Hlavní obrázek místa
vila rodu Thun Hohenstein
Později obecná škola, národní výbor a JZD (upr. red.)
© Svaz Historiků, 07/2010 (?)
Vilu rodu Thun Hohenstein nechal vystavět hrabě Jan Nepomuk Thun Hohenstein v 80. letech 19. století. Ten vynikal hýřivým způsobem života z něhož se časem vyvinula psychická nemoc, kdy zadlužoval rod a rozdával rodový majetek. Tak se stalo mimo polností a jiného majetku i s touto vilou, kterou "dal k dispozici" místním dětem a přebudoval ji na školu, která zde fungovala někdy na přelomu 19. a 20. století. Rodina se ho z toho důvodu snažila zbavit svéprávnosti avšak Jan Nepomuk Thun Hohenstein zemřel. Kolem 1. Sv. války byla vila přestavěna zpět k bydlení a po 2. Sv. válce za minulého režimu (50. léta), sloužila vila opět jako národní výbor, škola, školka i kanceláře JZD. Údajně se zde měl narodit někdy v roce 1886 i poslední vlastník vily Leopold Maria Thun Hohenstein, který byl jako příslušník NSDAP v Praze roku 1944 zastřelen.
JC na podkladech od MK, 25.3. 2011
historie

V období kdy vila sloužila jako Obecná škola, tuto školu navštěvovalo nejen místní žactvo, ale i žáci ze sousedních obcí, kdy obec Stojice byla jakýmsi místním centrem dění. V době před 1. světovou válkou byla budova modernizována, byla dostavěna část s technickým a sociálním zázemím a vystavěny okolní technické stavby. Do druhé světové války budova sloužila zamýšlenému účelu, avšak během války byla obsazena vojsky. Jako zázrakem budova neutrpěla v tomto období vážná poškození. Zatímco za minulého režimu v druhé polovině dvacátého století prošla vila několika nešetrnými úpravami (např. výměna oken, rekonstrukce části interiéru, úprava okolních pozemků, atd.). Posléze byl do budovy přesunut i Místní národní výbor. Po ukončení provozu tehdejší základní školy byla v části hlavní budovy zřízena mateřská škola, která byla pro nedostatek dětí někdy po roce 2002 zrušena. Nyní je budova v soukromých rukou a prochází citlivou rekonstrukcí.

j. Molnár, 15.9. 2021

Vývoj událostí místa

 • 19. století

  Měl velkostatek rozlohu přes 2 800 hektarů půdy

 • 1857 - 1921

  Byl majitelem Jan Nepomuk Thun-Hohenstein, který proslul výstředním stylem života, z nějž se časem vyvinula psychická nemoc spojená i s alkoholismem.

 • 1883

  Byla započata i výstavba menšího sídla ve Stojicích

 • 1888 - 1944

  Posledním majitelem byl syn Leopold Marian

Pardubický kraj,  Pardubice  (PA), Stojice

Místa v okolí

 Svojšice
 Barborka
 kostel sv. Vavřince
 Choltice
 kaple sv. Jiří
 tyrolská zvonice
 Husův sbor
 synagoga
 Heřmanův Městec
 kaple Panny Marie
 židovský hřbitov
 Mrdice
 kostel sv. Matouše
 Lipoltice
 kostel sv. Martina
 Klešice
 Stoupec
 Licoměřice
 Jezbořice
 kostel sv. Václava
 Lipovec
 Štěpánov
 Veselá
 Rozpakov
 kostel sv. Víta
 Semtěš
 Lepějovice
 evangelický kostel
 kostel sv. Václava
 Staré Čívice
 Dolní pec
 Valy u Přelouče
 Lichnice
 kříž
 kostel sv. Václava
 Staré Čívice
 Berlova vápenka
 židovský hřbitov
 kostel sv. Vavřince
 Stolany
 Ronov nad Doubravou
 kostel sv. Marka
 evangelický kostel
 Krchleby
 Suchotlesky
 kostel sv. Kříže
 Kozojedy
 Třemošnice
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Václava
 Medlešice
 Rabštejnek
 kostel Všech svatých
 zvonice
 zvonice
 kaple sv. Kříže
 Žleby
 kostel sv. Štěpána
 Blatník
 Obora Žleby
 Zdechovice
 kostel sv. Vavřince
 Seč
 Semínský akvadukt
 kostel sv. Václava
 Bára
 Semín
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Marka
 městské opevnění
 Mydlářovský dům
 Běstvina
 Chrudim
 Moravany
 Vildštejn
 kamenný most
 vodní nádrž Seč II
 Oheb
 krematorium
 Horušice
 evangelický kostel
 radnice
 židovský hřbitov
 Kočičí hrádek
 kostel sv. Víta
 požární hláska
 barokní kamenný most
 restaurace Monaco
 kaple sv. Anny
 vodní nádrž Seč I
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Kříže
 Nemošice
 Žehušice
 Slatiňany
 Žehušice
 Hostačov
 Zelená brána
 kostel sv. Jiljí
 městské opevnění
 Pardubice
 kostel sv. Marka
 Filipov
 automatické mlýny
 kostel sv. Václava
 Zámeček
 evangelický sbor
 akvadukt na Židově
 kostel sv. Gotharda
 Boiika
 kostel sv. Václava
 Bratčice
 Strádov
 Hrádek u Nasavrk
 vodní mlýn
 zvonice
 jezuitská rezidence
 Nasavrky
 kostel Panny Marie
 Ráby
 Ráby
 Kunětická Hora
 kostel sv. Havla
Základní informace místa
ID místa: 9283
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 9.9.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama