Vila rodu Thun Hohenstein byla vystavěna v 80. letech 19. století. Poté byla pravděpodobně nesvéprávným majitelem věnována místním dětem a přebudována na školu. Dále sloužila jako národní výbor, škola, školka i kanceláře JZD.
Hlavní obrázek místa
vila rodu Thun Hohenstein
Později obecná škola, národní výbor a JZD (upr. red.)
© Svaz Historiků, 07/2010 (?)
Vilu rodu Thun Hohenstein nechal vystavět hrabě Jan Nepomuk Thun Hohenstein v 80. letech 19. století. Ten vynikal hýřivým způsobem života z něhož se časem vyvinula psychická nemoc, kdy zadlužoval rod a rozdával rodový majetek. Tak se stalo mimo polností a jiného majetku i s touto vilou, kterou "dal k dispozici" místním dětem a přebudoval ji na školu, která zde fungovala někdy na přelomu 19. a 20. století. Rodina se ho z toho důvodu snažila zbavit svéprávnosti avšak Jan Nepomuk Thun Hohenstein zemřel. Kolem 1. Sv. války byla vila přestavěna zpět k bydlení a po 2. Sv. válce za minulého režimu (50. léta), sloužila vila opět jako národní výbor, škola, školka i kanceláře JZD. Údajně se zde měl narodit někdy v roce 1886 i poslední vlastník vily Leopold Maria Thun Hohenstein, který byl jako příslušník NSDAP v Praze roku 1944 zastřelen.
JC na podkladech od MK, 25.3. 2011
historie

V období kdy vila sloužila jako Obecná škola, tuto školu navštěvovalo nejen místní žactvo, ale i žáci ze sousedních obcí, kdy obec Stojice byla jakýmsi místním centrem dění. V době před 1. světovou válkou byla budova modernizována, byla dostavěna část s technickým a sociálním zázemím a vystavěny okolní technické stavby. Do druhé světové války budova sloužila zamýšlenému účelu, avšak během války byla obsazena vojsky. Jako zázrakem budova neutrpěla v tomto období vážná poškození. Zatímco za minulého režimu v druhé polovině dvacátého století prošla vila několika nešetrnými úpravami (např. výměna oken, rekonstrukce části interiéru, úprava okolních pozemků, atd.). Posléze byl do budovy přesunut i Místní národní výbor. Po ukončení provozu tehdejší základní školy byla v části hlavní budovy zřízena mateřská škola, která byla pro nedostatek dětí někdy po roce 2002 zrušena. Nyní je budova v soukromých rukou a prochází citlivou rekonstrukcí.

j. Molnár, 15.9. 2021

Vývoj událostí místa

 • 19. století

  Měl velkostatek rozlohu přes 2 800 hektarů půdy

 • 1857 - 1921

  Byl majitelem Jan Nepomuk Thun-Hohenstein, který proslul výstředním stylem života, z nějž se časem vyvinula psychická nemoc spojená i s alkoholismem.

 • 1883

  Byla započata i výstavba menšího sídla ve Stojicích

 • 1888 - 1944

  Posledním majitelem byl syn Leopold Marian

Pardubický kraj,  Pardubice  (PA), Stojice

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 9283
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 9.9.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama