Zámek byl postaven Václavem Robmhápem ze Suché kolem roku 1577. Na počátku 17. stol. byl zámek pozdně renesančně přestavěn a rozšířen. Od roku 1628 zámek sloužil k hospodářským účelům. Od roku 1948 je majetkem státu a dnes v něm sídlí měst. úřad.
Hlavní obrázek místa
vstupní průčelí
© Pavel Zany Komárek 11/9/2004
Když si roku 1564 rozdělili bratři Albrecht a Václav Robmhápové ze Suché rozsáhlé lichnické panství, připadlo Václavovi panství bývalých hradů Oheb a Vildštejn. Na nově vzniklém ohebském panství, jehož centrem se stalo městečko Seč, nebylo kromě pustých hradů žádné panské sídlo, proto si Václav na severním okraji městečka postavil nový zámek poprvé zmiňovaný roku 1577. Roku 1596 koupil sečské panství Karel Záruba z Hustířan, který někdy na počátku 17. století zámek pozdně renesančně přestavěl a rozšířil o kratší příčné křídlo. Na tuto přestavbu upomíná kamenný vstupní portál s erby Karla Záruby a jeho manželky Anny z Valdštejna a letopočtem 1610. Když roku 1628 zámek koupil majitel Nasavrk František de Couriers, ztratil svou rezidenční funkci a i za dalších majitelů sloužil jen hospodářským účelům. Jeho údržba byla zanedbávána a roku 1757 je popisován jako polozbořený. Tehdy již patřil Auerspergům, za nichž sloužil potřebám přilehlého dvora jako sýpka, skladiště či ovčín. Při pozemkové reformě roku 1925 se stal součástí zbytkového velkostatku a od roku 1948 patří státu. Po adaptaci v 60. a 70. letech 20. století slouží až dodnes jako národní výbor/městský úřad.
Zany, 14.9. 2004
Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Seč

Místa v okolí

 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Štěpána
 Vildštejn
 Oheb
 vodní nádrž Seč I
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Víta
 Hoješín
 Dolní pec
 Klokočov
 kostel sv. Václava
 Šimkův mlýn
 Běstvina
 Třemošnice
 Lichnice
 Rozpakov
 Berlova vápenka
 kostel sv. Anny
 Lipka
 Úhrov
 Maleč
 Moravany
 evangelický sbor
 Boiika
 Rabštejnek
 kostel sv. Kříže
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Víta
 Stoupec
 kostel sv. Václava
 Vilémov
 Nasavrky
 Ronov nad Doubravou
 kostel sv. Vavřince
 Licoměřice
 Husův sbor
 Hrádek u Nasavrk
 Heřmanův Městec
 Suchotlesky
 Stolany
 synagoga
 kostel sv. Kunhuty
 kaple sv. Jiří
 židovský hřbitov
 požární hláska
 kostel sv. Havla opata
 Červenice
 Lipovec
 Bára
 Libice nad Doubravou
 kostel sv. Jiljí
 Strádov
 Kroměšín
 Rohozná
 kamenný most
 Hostačov
 Nejepín
 Trhová Kamenice
 Mrdice
 Kočičí hrádek
 restaurace Monaco
 kostel Všech svatých
 Kozojedy
 Barborka
 Klešice
 Trhová Kamenice
 kříž
 Možděnice
 Chotěboř
 zvonice
 kostel sv. Martina
 Slatiňany
 kaple sv. Kříže
 Štěpánov
 Obora Žleby
 Žleby
 Golčův Jeníkov
 kostel sv. Marka
 Lukavice
 Svojšice
 zvonice
 jezuitská rezidence
 mariánský sloup
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Markéty
 Kočičí hrádek
 Žumberk
 kostel Všech svatých
 Čertův stolek
 židovský hřbitov
 Mydlářovský dům
 Jezbořice
 Svobodné Hamry
 kostel sv. Václava
 Svobodné Hamry
 Chrudim
 městské opevnění
 skanzen Dřevíkov
 Sokolov
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Marka
 kaple Panny Marie
 Habry
 Veselý Kopec
 synagoga
 Semtěš
 evangelický kostel
 Medlešice
 židovský hřbitov
 Nový Studenec
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Václava
 poštovní stanice
 Topol
 Bačkov
 Zboží
 Chlum
Základní informace místa
ID místa: 2591
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 14.9.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama