Z více jak 3/4 dochované opevnění města Chrudim včetně částečného opevnění předměstí, zbytky bašt a plných věžic, částečné fragmenty městských bran, znatelný průběh příkopu a cenná soustava zachovalých vstupních branek pro pěší (fortny).
Hlavní obrázek místa
Severozápadní cíp parkánové hradby
© Rostislav Vondra, 12/2007
O historii chrudimského opevnění se nejvíce dozvíte v expozici speciálně zaměřené na tuto problematiku, která se nachází v baště Prachárna. Informace o návštěvních dobách - www.muchrudim.cz (výstavy a expozice)
Rostislav Vondra, 24.01.2008, 24.1. 2008
historie

Stručná historie

Městské opevnění bylo budováno pravděpodobně záhy po založení vrcholně středověkého města, i když první zmínka o existenci hradeb pochází až z roku 1349 (oppidum muratum). Pro postavení hlavní městské hradby byla využita linie staršího valového opevnění, které bylo zplanýrováno. Hradební zeď byla široká 1,8 až 2,7 m, postavena byla z opuky a nepříliš kvalitní malty. Hradbu doplňovaly plné půlválcové věžice, z nichž se v původním stavu dochovala veřejnosti nepřístupná věž za č.p. 25/I a č.p. 26/I ve Filištínské ulici a č.p. 3/IV v Široké ulici. Severovýchodní nároží města zpevňovala válcová „velká bašta“, zaniklá v padesátých letech 19. století. Hradba byla postavena ve 13. století. Druhá opevňovací linie – parkánová hradba – obkroužila město v linii před hlavní městskou hradbou a měla sílu 1,3 m až 2,0 m. Zpevněna byla baštami s tvarem půlkruhovým na severní straně města a hranolovým na straně jižní. Jejich…  číst dále

Rostislav Vondra,(zdroj: Chrudim - Vlastivědná encyklopedie, Kobetič, Pavlík, Šulc a kol.,MILPO Media, Praha 2005), 24.01.2008, 24.1. 2008

Půdorys místa

Rekonstrukce středověkého hradebního systému, rekonstrukční mapa Jana Frolíka, černě: části dochované, červeně: části rekonstruované na zakládě plánové dokumentace, žlutě: brány zdroj: Historický atlas měst České republiky, svazek č.13 - Chrudim
© Rostislav Vondra, 01/2008
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Chrudim

Místa v okolí

 Mydlářovský dům
 Chrudim
 Kozojedy
 kostel sv. Marka
 Topol
 Medlešice
 kostel sv. Martina
 Slatiňany
 Bára
 Kočičí hrádek
 Stolany
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiří
 boží muka
 restaurace Monaco
 zvonice
 požární hláska
 Rabštejnek
 Úhřetice
 Vejvanovice
 kostel sv. Víta
 Nabočany
 Nemošice
 Lukavice
 krematorium
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Václava
 Jezbořice
 Klešice
 Hrochův Týnec
 Hrochův Týnec
 hrobka Lilienwaldů
 Mrdice
 Kočičí hrádek
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Anny
 židovský hřbitov
 Strádov
 synagoga
 Heřmanův Městec
 židovský hřbitov
 městské opevnění
 Přestavlky
 Rozpakov
 Zelená brána
 Veselá
 Bořice
 kaple sv. Jiří
 Pardubice
 Žumberk
 automatické mlýny
 Hrádek u Nasavrk
 evangelický sbor
 Staré Čívice
 akvadukt na Židově
 Staré Čívice
 kostel sv. Václava
 Boiika
 Barborka
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Vavřince
 Nasavrky
 Chrast
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 Dolní pec
 Rosice
 Malý akvadukt
 Rosice
 Krchleby
 vila Josefa Vosáhla
 Dašice
 Blatník
 Březovice
 kostel sv. Markéty
 Slepotice
 Velký akvadukt
 obecná škola
 kostel Všech svatých
 Ráby
 kostel sv. Víta
 Choltice
 tyrolská zvonice
 Svojšice
 Ráby
 Kunětická Hora
 Lepějovice
 Chroustovice
 vodní nádrž Seč II
 Seč
 Ležáky
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Štěpána
 Valy u Přelouče
 radnice
 Vildštejn
 Štěpánov
 Oheb
 kostel sv. Václava
 vodní nádrž Seč I
 Holice
 Běstvina
Základní informace místa
ID místa: 5964
Typ místa: ostatní
Podkategorie: brána, opevnění
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 14.2.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama