Z více jak 3/4 dochované opevnění města Chrudim včetně částečného opevnění předměstí, zbytky bašt a plných věžic, částečné fragmenty městských bran, znatelný průběh příkopu a cenná soustava zachovalých vstupních branek pro pěší (fortny).
Hlavní obrázek místa
Severozápadní cíp parkánové hradby
© Rostislav Vondra, 12/2007
O historii chrudimského opevnění se nejvíce dozvíte v expozici speciálně zaměřené na tuto problematiku, která se nachází v baště Prachárna. Informace o návštěvních dobách - www.muchrudim.cz (výstavy a expozice)
Rostislav Vondra, 24.01.2008, 24.1. 2008
historie

Stručná historie

Městské opevnění bylo budováno pravděpodobně záhy po založení vrcholně středověkého města, i když první zmínka o existenci hradeb pochází až z roku 1349 (oppidum muratum). Pro postavení hlavní městské hradby byla využita linie staršího valového opevnění, které bylo zplanýrováno. Hradební zeď byla široká 1,8 až 2,7 m, postavena byla z opuky a nepříliš kvalitní malty. Hradbu doplňovaly plné půlválcové věžice, z nichž se v původním stavu dochovala veřejnosti nepřístupná věž za č.p. 25/I a č.p. 26/I ve Filištínské ulici a č.p. 3/IV v Široké ulici. Severovýchodní nároží města zpevňovala válcová „velká bašta“, zaniklá v padesátých letech 19. století. Hradba byla postavena ve 13. století. Druhá opevňovací linie – parkánová hradba – obkroužila město v linii před hlavní městskou hradbou a měla sílu 1,3 m až 2,0 m. Zpevněna byla baštami s tvarem půlkruhovým na severní straně města a hranolovým na straně jižní. Jejich…  číst dále

Rostislav Vondra,(zdroj: Chrudim - Vlastivědná encyklopedie, Kobetič, Pavlík, Šulc a kol.,MILPO Media, Praha 2005), 24.01.2008, 24.1. 2008

Půdorys místa

Rekonstrukce středověkého hradebního systému, rekonstrukční mapa Jana Frolíka, černě: části dochované, červeně: části rekonstruované na zakládě plánové dokumentace, žlutě: brány zdroj: Historický atlas měst České republiky, svazek č.13 - Chrudim
© Rostislav Vondra, 01/2008
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Chrudim

Místa v okolí

 Mydlářovský dům
 Chrudim
 Kozojedy
 kostel sv. Marka
 Topol
 Medlešice
 kostel sv. Martina
 Slatiňany
 Bára
 Kočičí hrádek
 Stolany
 kostel sv. Václava
 kříž
 kostel sv. Jiří
 restaurace Monaco
 zvonice
 požární hláska
 Rabštejnek
 Úhřetice
 Vejvanovice
 kostel sv. Víta
 Nabočany
 Nemošice
 Lukavice
 krematorium
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Jezbořice
 kostel sv. Jiljí
 Klešice
 Hrochův Týnec
 Zámeček
 Hrochův Týnec
 hrobka Lilienwaldů
 kostel sv. Martina
 Mrdice
 Kočičí hrádek
 kaple sv. Anny
 židovský hřbitov
 Strádov
 židovský hřbitov
 synagoga
 Heřmanův Městec
 městské opevnění
 Přestavlky
 Rozpakov
 Husův sbor
 Zelená brána
 Veselá
 Bořice
 kaple sv. Jiří
 Pardubice
 Žumberk
 automatické mlýny
 Hrádek u Nasavrk
 evangelický sbor
 akvadukt na Židově
 Staré Čívice
 Staré Čívice
 kostel sv. Václava
 Boiika
 kostel sv. Vavřince
 Barborka
 kostel sv. Anny
 Nasavrky
 Chrast
 kostel sv. Václava
 Malý akvadukt
 kostel sv. Martina
 Dolní pec
 Rosice
 Rosice
 Krchleby
 kostel sv. Václava
 vila Josefa Vosáhla
 Dašice
 Blatník
 Březovice
 Velký akvadukt
 kostel sv. Markéty
 Slepotice
 kostel Všech svatých
 Ráby
 tyrolská zvonice
 kostel sv. Víta
 Choltice
 Ráby
 Svojšice
 Kunětická Hora
 Lepějovice
 Chroustovice
 vodní nádrž Seč II
 kostel sv. Havla opata
 Seč
 Ležáky
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Štěpána
 Valy u Přelouče
 radnice
 Vildštejn
 Štěpánov
 Oheb
 kostel sv. Václava
 vodní nádrž Seč I
 Holice
 kostel sv. Martina
 Běstvina
Základní informace místa
ID místa: 5964
Typ místa: ostatní
Podkategorie: brána, opevnění
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 14.2.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama