
Bílý jeleni se do střední Evropy dostali kolem roku 1780, a to z oblasti Persie, kde žili volně v přírodě. V České republice byli chováni v oborách hrabat Kinských, Valdštejnů, Schwarzenberků a Černínů. Ve většině obor se zvěři moc nevedlo, a tak zůstalo do roku 1824 posledních 10 kusů u hrabat Kinských, kteří byli předáni Mathiasovi Thun Hohensteinovi do Žehušic. Zde se stádo konečně výrazně rozrostlo. 1. ledna 1920 byla Žehušická populace jelenů i s oborou vyhlášena jako Přírodní památka. Bohužel po konci druhé světové války zde zbylo pouze 28 kusů. V roce 1967 bylo v kmenovém stavu 35 kusů bílých jelenů. V roce 1972 se začala renovovat původní zámecká obora ve Žlebech, v roce 1973 sem k nim byli převezeni divoce zbarvení jeleni a v roce 1979 i bílý jelen Bořivoj, tehdy největší a nejsilnější žehušický jelen. Ve Žlebech se jelenům dařilo velmi dobře a jejich počet se rozrostl až na 120… číst dále
Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.
V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.
Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.
Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.
Za novoměstským farním kostelem svatého Štěpána býval hřbitov a na něm odedávna stála zvonice, protože kostelní věž zvony neunesla. Rozložitá, pozdně gotická zvonice tu stojí dosud a tam se to stalo
Vrchol Lysá skála, který je označován jako Spící panna se nachází na Českolipsku zhruba 1,5 kilometru od obce s názvem Provodín. Je z ní výhled na část Máchova kraje.