Raně barokní hospodářský dvůr roku postavil 1680 Ferdinand Hroznata z Kokořova. V roce 1742 jej podpálili francouzští vojáci. Po roce 1945 zde byl státní statek, byl neudržovaný a ničen demolicemi a nevhodnými přístavbami. Koncem 20. století byl zprivatizován, není však využívaný a dále chátrá.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 08/2019
Žlutice jsou městem s bohatstvím památek a dalších turisticky přitažlivých míst. První písemná zmínka o nich je z roku 1140. Od 13. století patřily pánům z Rýzmburka, největšího rozkvětu však dosáhly za vlastnictví husitského hejtmana Jakoubka z Vřesovic. Město lze snadno navštívit hromadnou dopravou (je zde i železniční stanice), autem se do města lze dostat od severu ze silnice na Karlovy Vary nebo z jihu ze severního Plzeňska. Městem prochází několik značených turistických tras, cyklotras a je tu i několik naučných stezek.Je zde městské muzeum a informační centrum. Navštívit lze i podzemí, takzvané Pekelné sklepy.
4.1. 2020
historie

Raně barokní hospodářský dvůr vybudoval roku 1680 Ferdinand Hroznata z Kokořova. Během války o rakouské dědictví v roce 1742 francouzští vojáci maršála Belle-Isle dvůr podpálili. Shořely také sousední stodoly a dvory. Francouzi byli následně pobiti císařskými husary u Lachovického lánu. Požárem poničený hospodářský byl obnoven a roku 1815 byl pronajat obci Verušice. Honosná správní budova byla tehdy přestavěna na sýpku. Při pozemkové reformě v roce 1925 byl dvůr prodán legionáři Františku Divišovi z Chocomyšle. V roce 1929 bylo strženo severozápadní nároží. Po roce 1945 využíval dvůr státní statek a areál byl degradován necitlivými demolicemi a přístavbami. V roce 1963 byl zapsán na státní seznam kulturních památek. V roce 1983 byla zbořena barokní ohradní zeď zahrady na jižní straně. V devadesátých letech 20. století byl areál zprivatizován, nebyl však ani využívaný ani udržovaný. Nádvoří i objekty nadále…  číst dále

Milan Caha (zdroj: http://www.pamatkyaprirodakarlovarska.cz ), 4.1. 2020

Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Žlutice

Místa v okolí

 Žlutice
 Mazanec
 Žlutice – MPZ
 radnice
 Panský dům
 kašna
 synagoga
 fara
 kaple sv. Kříže
 Kunzova muka
 kostel sv. Mikuláše
 Nevděk
 Bílá boží muka
 kaple Panny Marie
 Tuchtova kaple
 kaple
 socha Panny Marie
 návesní kaple
 kaple Panny Marie
 Čichalovský mlýn
 kostel sv. Kříže
 kaple Kaina a Ábela
 Vladař
 Blažkův mlýn
 smírčí kříž
 kaple
 kaple Panny Marie
 kaple Panny Marie
 Budov
 Budov
 Ratibořský mlýn
 kaple Panny Marie
 Štědrá
 Verušičky
 Chyše
 Štědrá
 kaple sv. Anny
 Týniště
 socha Ecce Homo
 fara
 synagoga
 Chyše
 Údrč
 zámecký pivovar
 kašna
 městské opevnění
 Údrč
 kostel sv. Vavřince
 Luka
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Leonarda
 židovský hřbitov
 Brložec
 kaple sv. Václava
 kaple sv. Anny
 Podštěly
 Prohořský hrádek
 kostel sv. Vavřince
 Libkovice
 kostel sv. Jiljí
 bývalá rychta
 Jablonná
 Kostrčany
 Vlkošov
 bývalá fara
 kostel sv. Václava
 Hartenštejn
 neogotická studna
 kašna
 radnice
 Hoppova kaple
 Bochov
 kaple Panny Marie z Re
 Hungerberg
 židovský hřbitov
 Sychrov
 kostel sv. Jakuba
 socha sv. Barbory
 Loreta
 silniční most
 Valeč
 mariánský sloup
 Rabštejn nad Střelou
 kostel sv. Ondřeje
 kostel sv. Vavřince
 Brdo
 vysílač Krašov
 Manětín – MPZ
 Manětín
 Kotaneč
 Nečtinský Špičák
 kaple sv. Josefa
 kostel sv. Barbory
 Bražec
 Skytaly
 Vochlice
 kaple sv. Floriána
 Nový Dvůr
 kostel sv. Markéty
 Nečtiny – MPZ
 Lina
 panský dům
 mariánský sloup
 radnice
 Mlýnce
 Toužim
 kaple sv. Kříže
 Budiš
 dvůr Kalec
 Preitenstein
 Dědek a Bába
 kostel sv. Blažeje
 Nečtiny
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Stružná
 kostel sv. Víta
 Křečov
 kostel sv. Martina
 Kapucín
 Kamenný Chlum
 Černá Hať
 Vidhostice
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Mikuláše
 Nepomyšl
 Vyšohrad
 Andělská Hora
 kostel sv. Jakuba
 Šemnická skála
Základní informace místa
ID místa: 14599
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 4.1.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama