Zámek vzniklý přestavěním tvrze v 19. století. V roce 1413 se zmiňuje Petr z Ojnic. V roce 1520 byla tvrz vypálena a následně obnovena. Kromě arkád v západním křídle bez výrazných architektonických detailů. V JZ části zámku místnost z původní tvrze.
Hlavní obrázek místa
Vjezd do dvora zámku z návsi
© Ivan Grisa 07/2010
První zmínka o vsi Vojnice je z roku 1384, kde se uvádí jako majetek johanitů. V roce 1413 se v souvislosti s tímto panstvím zmiňuje Petr z Ojnic, později je zmiňován Jindřich Sádlo z Kladrubce. V roce 1520 byla tvrz Václava Sádla vypálena v rámci trestné výpravy proti spojencům Zdeňka Malovce, kteří s ním olupovali a přepadali kupce. Tvrz, pravděpodobně opravenou, prodal Sádlo v roce 1543 Adamovi Kocovi z Dobrše, který Vojnice připojil ke statku v Ohrazenicích. Počátkem 17. století patří Vojnice jako samostatný statek Janovi Kašparovi Vojslavu z Branišova, který umírá v roce 1663. Jeho dědic Václav Markvart Vojslav postavil v roce 1687 ve Vojnicích kostel. Jeho syn Václav Markvart z Branišovic byl v roce 1698 nedaleko Práchně zabit svými podanými. Další majitel Bernard Deym ze Stříteže panství prodává Markétě z Běšin. Poté bylo v dražbě prodáno kněžně Marii Karolíně Löwenstein-Wertheimové, která roku 1796 panství postoupila svému synovi Janu Bernardu z Rumerskirchu. Ten zámek prodává v roce 1802 manželům Villanyovým. V průběhu 19. století se majitelé střídali a zámek upravovali. Zámek je nyní v soukromém vlastnictví. Zámek (přestavený z tvrze) je jednopatrová dvoukřídlá budova se sedlovou střechou, kde západní křídlo obsahuje zdi původní tvrze, což dokazuje místnost s valenými klenbami v jižní části přízemí. Též obsahuje v přízemí arkády, v prvním patře jsou nyní zazděné.
Petr Nožička, čerpáno z: kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, díl V. , Svoboda, Praha 1986, F. Kašička – B. Nechvátal: Tvrze a hrádky na Strakonicku, Muzeum středního Pootaví ve Strakonicích, 1986, 5.3. 2010
historie

Vojnický zámek nabízel průmyslníkovi útočiště.

V r. 1883 koupil zámeček a k němu příslušející statek ing. František Wellner (1840- 1921), technický ředitel Škodových závodů v Plzni. Koupí zámečku chtěl dát rodině letní byt v přírodě, v kterém by si všichni odpočinuli od ruchu velkoměstské a stále průmyslovější Plzně. Nový majitel z větší části vyměnil vnitřní zařízení zámku a upravil jeho interiéry jednoduše v duchu osvícené doby konce 19. století. Rodina tu trávila každé léto a jen v zimě se vracela do úřednické budovy naproti Škodovým závodům. Ing. František Wellner patřil k úzké skupině zakladatelů Škodových závodů a jim i zasvětil svůj život. Byl technickým ředitelem a vrchním inženýrem a autorem řady vynálezů, zvl. ve výrobě cukru. Byl také od počátku až do konce svého života členem správní rady. Po smrti Emila Škody v r. 1900, jeho kolegy a spoluzakladatele, se cosi změnilo i v životě Františka Wellnera. Podnik se pod vedením nového…  číst dále

S použitím článku historika prachatického muzea, p.Kubů, Jaroslav Špiroch, 31.5. 2014

Půdorys místa

přízemí zámku, mřížkovaně vyznačeny renesanční konstrukce
© Kašička, František a Nechvátal, Bořivoj: Hrady, hrádky a tvrze na Strakonicku, Blatensku a Vodňansku, Muzeum středního Pootaví, Strakonice 2014
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj,  Strakonice  (ST), Vojnice

Místa v okolí

 Mačice
 Frymburk
 sýpka a kalvarie
 Ohrazenice
 kostel sv. Václava
 Tažovice
 kamenný most
 Hvížďalka
 Maleč
 Štěchovice
 Žihobce
 Boží kámen
 Kladruby
 Kladruby
 Hoslovice
 Kraselov
 kostel sv. Vavřince
 Dražovice
 Dražovice
 Žichovice
 Němčice
 Hrad u Strašína
 kostel sv. Anny
 Dřešínek
 Sluneční kámen
 Větrný kámen
 Dobrš
 Měsíční kámen
 Střelské Hoštice
 Rabí
 synagoga
 židovský hřbitov
 Kalvarie
 synagoga
 Čestice
 Přečín
 Žižkův most
 Čestice
 Záluží
 Čestice
 kostel sv. Mikuláše
 Podměstský mlýn
 kostel sv. Klimenta
 Kbíl
 židovský hřbitov
 Prácheň
 Rosenauerův mlýn
 Podbranský mlýn
 Doubravice u Volyně
 Pražská brána
 Horažďovice
 Zámecký mlýn
 zámecký pivovar
 Sedlo
 Královský kámen
 Budětice
 Střela
 Střela
 Kohoutí kříž
 Nihošovice
 Pustý Hrádek
 Kašperk
 kostel sv. Martina
 Lipová Lhota
 židovský hřbitov
 městský špitál
 Kámen neštěstí
 Rozacínovský dům
 kostel sv. Václava
 kašna
 Voprchovský dům
 městské opevnění
 rychta/fara/radnice
 Putkov
 židovský hřbitov
 kostel sv. Markéty
 Miřenice
 radnice
 Tedražice
 Dlouhá Ves
 Volyně
 kostel sv. Vavřince
 mariánský sloup
 radnice
 kostel Všech svatých
 Strakonice
 kostel sv. Markéty
 pranýř
 masné krámy
 mariánský sloup
 hrobka rodiny Schmid
 kostel sv. Mikuláše
 Čkyně
 synagoga
 Hoštice u Volyně
 Husův sbor
 Čejkovy
 boží muka
 kostel sv. Mořice
 Hrádek u Sušice
 židovský hřbitov
 Obří hrad
 Lčovice
 Skalice
 Nalžovy
 Ballymote
 kaple
 Zálezly
 Královácký kámen
Základní informace místa
ID místa: 3730
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 20.7.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama