Zámek vzniklý přestavěním tvrze v 19. století. V roce 1413 se zmiňuje Petr z Ojnic. V roce 1520 byla tvrz vypálena a následně obnovena. Kromě arkád v západním křídle bez výrazných architektonických detailů. V JZ části zámku místnost z původní tvrze.
Hlavní obrázek místa
© Martin Kabeláč 07/2004
První zmínka o vsi Vojnice je z roku 1384, kde se uvádí jako majetek johanitů. V roce 1413 se v souvislosti s tímto panstvím zmiňuje Petr z Ojnic, později je zmiňován Jindřich Sádlo z Kladrubce. V roce 1520 byla tvrz Václava Sádla vypálena v rámci trestné výpravy proti spojencům Zdeňka Malovce, kteří s ním olupovali a přepadali kupce. Tvrz, pravděpodobně opravenou, prodal Sádlo v roce 1543 Adamovi Kocovi z Dobrše, který Vojnice připojil ke statku v Ohrazenicích. Počátkem 17. století patří Vojnice jako samostatný statek Janovi Kašparovi Vojslavu z Branišova, který umírá v roce 1663. Jeho dědic Václav Markvart Vojslav postavil v roce 1687 ve Vojnicích kostel. Jeho syn Václav Markvart z Branišovic byl v roce 1698 nedaleko Práchně zabit svými podanými. Další majitel Bernard Deym ze Stříteže panství prodává Markétě z Běšin. Poté bylo v dražbě prodáno kněžně Marii Karolíně Löwenstein-Wertheimové, která roku 1796 panství postoupila svému synovi Janu Bernardu z Rumerskirchu. Ten zámek prodává v roce 1802 manželům Villanyovým. V průběhu 19. století se majitelé střídali a zámek upravovali. Zámek je nyní v soukromém vlastnictví. Zámek (přestavený z tvrze) je jednopatrová dvoukřídlá budova se sedlovou střechou, kde západní křídlo obsahuje zdi původní tvrze, což dokazuje místnost s valenými klenbami v jižní části přízemí. Též obsahuje v přízemí arkády, v prvním patře jsou nyní zazděné.
Petr Nožička, čerpáno z: kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, díl V. , Svoboda, Praha 1986, F. Kašička – B. Nechvátal: Tvrze a hrádky na Strakonicku, Muzeum středního Pootaví ve Strakonicích, 1986, 5.3. 2010
historie

Vojnický zámek nabízel průmyslníkovi útočiště.

V r. 1883 koupil zámeček a k němu příslušející statek ing. František Wellner (1840- 1921), technický ředitel Škodových závodů v Plzni. Koupí zámečku chtěl dát rodině letní byt v přírodě, v kterém by si všichni odpočinuli od ruchu velkoměstské a stále průmyslovější Plzně. Nový majitel z větší části vyměnil vnitřní zařízení zámku a upravil jeho interiéry jednoduše v duchu osvícené doby konce 19. století. Rodina tu trávila každé léto a jen v zimě se vracela do úřednické budovy naproti Škodovým závodům. Ing. František Wellner patřil k úzké skupině zakladatelů Škodových závodů a jim i zasvětil svůj život. Byl technickým ředitelem a vrchním inženýrem a autorem řady vynálezů, zvl. ve výrobě cukru. Byl také od počátku až do konce svého života členem správní rady. Po smrti Emila Škody v r. 1900, jeho kolegy a spoluzakladatele, se cosi změnilo i v životě Františka Wellnera. Podnik se pod vedením nového…  číst dále

S použitím článku historika prachatického muzea, p.Kubů, Jaroslav Špiroch, 31.5. 2014

Půdorys místa

přízemí zámku, mřížkovaně vyznačeny renesanční konstrukce
© Kašička, František a Nechvátal, Bořivoj: Hrady, hrádky a tvrze na Strakonicku, Blatensku a Vodňansku, Muzeum středního Pootaví, Strakonice 2014
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj,  Strakonice  (ST), Vojnice

Místa v okolí

 Mačice
 Frymburk
 sýpka a kalvarie
 Ohrazenice
 kostel sv. Václava
 Tažovice
 kamenný most
 Hvížďalka
 Maleč
 Štěchovice
 Žihobce
 Boží kámen
 Kladruby
 Kladruby
 Hoslovice
 Kraselov
 kostel sv. Vavřince
 Dražovice
 Dražovice
 Žichovice
 Němčice
 Hrad u Strašína
 kostel sv. Anny
 Dřešínek
 Sluneční kámen
 Větrný kámen
 Dobrš
 Měsíční kámen
 Střelské Hoštice
 Rabí
 synagoga
 židovský hřbitov
 Kalvarie
 synagoga
 Čestice
 Přečín
 Žižkův most
 Čestice
 Záluží
 Čestice
 kostel sv. Mikuláše
 Podměstský mlýn
 kostel sv. Klimenta
 Kbíl
 židovský hřbitov
 Prácheň
 Rosenauerův mlýn
 Podbranský mlýn
 Doubravice u Volyně
 Pražská brána
 Horažďovice
 Zámecký mlýn
 zámecký pivovar
 Sedlo
 Královský kámen
 Budětice
 Střela
 Střela
 Kohoutí kříž
 Nihošovice
 Pustý Hrádek
 Kašperk
 kostel sv. Martina
 Lipová Lhota
 židovský hřbitov
 městský špitál
 Kámen neštěstí
 Rozacínovský dům
 kostel sv. Václava
 kašna
 Voprchovský dům
 městské opevnění
 rychta/fara/radnice
 Putkov
 židovský hřbitov
 kostel sv. Markéty
 Miřenice
 radnice
 Tedražice
 Dlouhá Ves
 Volyně
 kostel sv. Vavřince
 mariánský sloup
 radnice
 kostel Všech svatých
 Strakonice
 kostel sv. Markéty
 pranýř
 masné krámy
 mariánský sloup
 hrobka rodiny Schmid
 kostel sv. Mikuláše
 Čkyně
 synagoga
 Hoštice u Volyně
 Husův sbor
 Čejkovy
 boží muka
 kostel sv. Mořice
 Hrádek u Sušice
 židovský hřbitov
 Obří hrad
 Lčovice
 Skalice
 Nalžovy
 Ballymote
 kaple
 Zálezly
 Královácký kámen
Základní informace místa
ID místa: 3730
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 20.7.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama