Lidová stavba kaple z 2. poloviny 18. století (1760) s atypickým tvarem zastřešení. Kamenná, omítnutá, čtvercového půdorysu, trojboce uzavřená. Krytá vysokou stanovou střechou se šindelem. Na vrcholu makovice s dvojitým křížem. Památkově chráněná.
Hlavní obrázek místa
© Jaroslav Špiroch 10/2021
Obec Dražovice (německy Draschowitz, též Dražowitz) se nachází v okrese Klatovy nedaleko města Sušice. První zmínka o původní vsi je z roku 1356 (Míka z Dražovic). Z pamětihodností jsou zde kromě zmíněné kaple ještě starší gotická tvrz (terénní pozůstatky valu) a nová renesanční tvrz (rodinný dům), historický pomník vedle kaple, pomník padlých a několik křížků. Obec spojuje autobusová doprava - Sušice, Žihobce a Nezdice na Šumavě.
Wikipedie; mapy.cz; Jaroslav Špiroch., 2.12. 2021
popis

Lidová stavba z 2. poloviny 18. století (z roku 1760; zvon nese letopočet 1764). Je to kamenná, omítnutá stavba na čtvercovém půdorysu, trojboce uzavřená. Přístupná je v průčelí vysokým obdélným vchodem se segmentovým záklenkem. Vchod je opatřen dvoukřídlými dveřmi, které jsou v horní části prosklené, a uzavřen kovanou mříží. Z boku je osvětlena malými kruhovými okénky. Kryta je vysokou stanovou střechou, která se nad obvodovým zdivem stavby v řezu prohýbá a v průčelí je zvlněna; pokračuje hranolovou zvoničkou a vrcholí ostrým a odsazeným jehlancem, ukončeným makovicí s dvojitým křížem. Krytinou je šindel. V interiéru kaple je rovný strop. Areál kolem kaple je oplocen. V něm kromě kaple ještě stojí historický pomník s datem první zmínky o původní vsi (1356).

Památkový katalog NPÚ; Jaroslav Špiroch., 2.12. 2021

Plzeňský kraj,  Klatovy  ( KT), Dražovice

Místa v okolí

 Dražovice
 Dražovice
 Žihobce
 synagoga
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 sýpka a kalvarie
 Sedlo
 Žichovice
 Mačice
 Rabí
 synagoga
 židovský hřbitov
 městský špitál
 Kámen neštěstí
 kostel sv. Václava
 kašna
 Voprchovský dům
 městské opevnění
 Hrad u Strašína
 Pustý hrádek
 Kašperk
 Vojnice
 židovský hřbitov
 Lipová Lhota
 Dlouhá Ves
 kaple sv. Anny
 Budětice
 Frymburk
 Záluží
 Tedražice
 Maleč
 kostel sv. Vavřince
 Sluneční kámen
 Větrný kámen
 Volšovy
 Svatobor
 hrobka rodiny Schmid
 Měsíční kámen
 Hrádek u Sušice
 kostel sv. Mořice
 barokní kaple
 Hvížďalka
 radnice
 kostel sv. Markéty
 Čejkovy
 kostel sv. Mikuláše
 Miřenice
 Královský kámen
 Ohrazenice
 švédské hroby
 pranýř
 Dolejší Krušec
 Žikov
 kostel sv. Martina
 Vatětice
 Chamutice
 Tažovice
 Palvinov
 Loučová
 Kašovice
 kamenný most
 kostel sv. Klimenta
 Svojšice
 Prácheň
 Kojšice
 Hrad pod Hrnčířem
 Jiřičná
 Petrovice
 smolná pec
 kaple Panny Marie
 Štěchovice
 Kněžice
 Kohoutí kříž
 Mokrosuky
 Kladruby
 Podměstský mlýn
 Rosenauerův mlýn
 Kladruby
 Podbranský mlýn
 Nalžovy
 Horažďovice
 Hoslovice
 kašna II
 Pražská brána
 Horská synagoga
 Kundratice
 Boží kámen
 Zámecký mlýn
 zámecký pivovar
 kostel sv. Kateřiny
 kašna I
 kaple
 Dobrš
 kostel sv. Mikuláše
 lesopark Prašivice
 kaple sv. Jana a Pavla
 Přečín
 Ballymotte
 Střelské Hoštice
 boží muka
 Obří hrad
 Dolejší Těšov
 Dřešínek
 rychta/fara/radnice
 Kraselov
 kostel sv. Vavřince
 Němčice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Vintíře
 Kolinec
 Karlov
 kostel sv. Anny
 Zavlekov
 Ujčín
 Čestice
 Kalvarie
 kaple sv. Vintíře
 Čestice
 Velhartice
 Čestice
 Žižkův most
 Putkov
 Mlázovy
 Skalice
Základní informace místa
ID místa: 16095
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 3.12.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama