Cisterciácký klášter s kostelem Nanebevzetí Panny Marie byl založen před r. 1205 morav. markrabětem Vladislavem Jindřichem. Vybudován jako románská bazilika s příčnou lodí a pěti apsidami. Areál uzavíral ze tří stran nádvoří. R.1837 byl přestavěn na zámek. Dnes je Charity, slouží jako soc. ústav.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled od východu, v pozadí uprostřed vrch s hradem Buchlovem
© Jiří Cukr, 08/2015
Původní cisterciácký klášter s kostelem Nanebevzetí Panny Marie byl založen před r. 1205 moravs1 markrabětem Vladislavem Jindřichem. Kostel byl vybudován jako románská bazilika s příčnou lodí a pěti apsidami. Presbytář byl ukončen asi v r. 1228, loď kolem r. 1240. Z původního kláštera se přes různé přestavby dochovaly pod kostelem románské vykopávky ze 13. století s lapidáriem, zachovanými portály, hlavicemi, které jasně prozrazují spojitost umělecké hutí mezi klášterním kostelem a nejranější stavební fází blízkého hradu Buchlova. Klášter se stal od 13. století střediskem rozsáhlého panství především v okolí, ale také v obvodu opavském, kolem Brna a na jižní Moravě. Klášterní komplex značně utrpěl v husitských válkách a po nich byl jen skromně obnoven. Po požáru v r. 1681 byl přebudován v honosné barokní panské sídlo s přiléhajícím barokním kostelem. Na výstavbě se podíleli četní umělci, kteří budovali celý areál až do r. 1777. Generální projekt přestavby pochází od neznámého architekta. Z umělců se zapsali na honosné výzdobě Paolo Pagani freskou v kostelní kapli, František Řehoř Eckstein a Karel František Töpper — výjevy v letní klášterní jídelně, Jan Jiří Etgens — úpravou kaple, řádový umělec Ignác Raab obrazem Cyrila a Metoděje s prospektem starého Velehradu a oltářními obrazy i nástropní malbou v refektáři z r. 1778. Jako sochaři se na výzdobě podíleli Ondřej Schweigel, Josef Antonín Winterhalder a František Hiernle. Štuková výzdoba interiéru pochází od Baltazara Fontany, nástěnné a stropní malby od F. Ecksteina a J. J. Etgense z 1. 1721 — 1722. Mohutný areál kláštera i prelatury a kostela uzavíral ze tří stran rozsáhlé nádvoří. Východní část sloužila prelatuře a byla stavěna v druhé polovině 17. a počátkem 18. století. Západní dlouhé křídlo pochází ze dvou stavebních období. Část sahající po…  číst dále
Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Jižní Morava, 1.11. 2004
Zlínský kraj,  Uherské Hradiště  (UH), Velehrad

Místa v okolí

 Horní Hrádek
 Dolní Hrádek
 archeoskanzen Modrá
 Modrá
 větrný mlýn
 sekvojovec obrovský
 Kovozoo
 Maják Šrotík
 Špitálky
 Sušice
 Buchlovice
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Barbory
 boží muka
 synagoga
 Buchlov
 Smraďavka
 smírčí kříž
 židovský hřbitov
 Kunovice
 Panský dvůr
 Letecké muzeum
 Spytihněv
 Komínské skály
 Bunč
 Brdo
 Roštín I
 Mistřice
 kaple sv. Václava
 Ořechov
 Roštín II
 Bílovice
 Napajedla
 Napajedla
 Napajedla
 kostel sv. Havla
 Osvětimany
 kostel sv. Jakuba
 Kazatelna
 kostel sv. Anny
 Cetechovice
 Střílky
 Zástřizly
 Uherský Ostroh
 Pohořelice
 kostel sv. Klimenta
 Cimburk u Koryčan
 Kozel
 hradisko sv. Klimenta
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Jiljí
 Podhradí
 rozhledna Zdenička
 barokní hřbitov
 Domanín
 Březolupy
 Střílky
 Nedachlebice
 Chvalnov
 Koryčanská kaple
 Žeravice
 Lísky
 Zdounky
 Vřesovice
 Lhotka u Hradčovic
 Velké Těšany
 Zdounky
 Otrokovice
 Penkův dvůr
 Hluk
 kostel sv. Vavřince
 Svárov
 Zdislavice
 Hoštice
 Obora
 Troubky
 Bzenec
 Vlčnov
 židovský hřbitov
 Bzenec
 Troubky
 mariánský sloup
 Litenčice
 Žádovice
 Vracov
 kostel sv. Mikuláše
 Malenovice
 kostel sv. Vavřince
 Tečovice
Základní informace místa
ID místa: 2425
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: klášter
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 1.11.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama