Cisterciácký klášter s kostelem Nanebevzetí Panny Marie byl založen před r. 1205 morav. markrabětem Vladislavem Jindřichem. Vybudován jako románská bazilika s příčnou lodí a pěti apsidami. Areál uzavíral ze tří stran nádvoří. R.1837 byl přestavěn na zámek. Dnes je Charity, slouží jako soc. ústav.
Hlavní obrázek místa
Velehrad
© Ilona Telaříková 11/2004
Původní cisterciácký klášter s kostelem Nanebevzetí Panny Marie byl založen před r. 1205 moravs1 markrabětem Vladislavem Jindřichem. Kostel byl vybudován jako románská bazilika s příčnou lodí a pěti apsidami. Presbytář byl ukončen asi v r. 1228, loď kolem r. 1240. Z původního kláštera se přes různé přestavby dochovaly pod kostelem románské vykopávky ze 13. století s lapidáriem, zachovanými portály, hlavicemi, které jasně prozrazují spojitost umělecké hutí mezi klášterním kostelem a nejranější stavební fází blízkého hradu Buchlova. Klášter se stal od 13. století střediskem rozsáhlého panství především v okolí, ale také v obvodu opavském, kolem Brna a na jižní Moravě. Klášterní komplex značně utrpěl v husitských válkách a po nich byl jen skromně obnoven. Po požáru v r. 1681 byl přebudován v honosné barokní panské sídlo s přiléhajícím barokním kostelem. Na výstavbě se podíleli četní umělci, kteří budovali celý areál až do r. 1777. Generální projekt přestavby pochází od neznámého architekta. Z umělců se zapsali na honosné výzdobě Paolo Pagani freskou v kostelní kapli, František Řehoř Eckstein a Karel František Töpper — výjevy v letní klášterní jídelně, Jan Jiří Etgens — úpravou kaple, řádový umělec Ignác Raab obrazem Cyrila a Metoděje s prospektem starého Velehradu a oltářními obrazy i nástropní malbou v refektáři z r. 1778. Jako sochaři se na výzdobě podíleli Ondřej Schweigel, Josef Antonín Winterhalder a František Hiernle. Štuková výzdoba interiéru pochází od Baltazara Fontany, nástěnné a stropní malby od F. Ecksteina a J. J. Etgense z 1. 1721 — 1722. Mohutný areál kláštera i prelatury a kostela uzavíral ze tří stran rozsáhlé nádvoří. Východní část sloužila prelatuře a byla stavěna v druhé polovině 17. a počátkem 18. století. Západní dlouhé křídlo pochází ze dvou stavebních období. Část sahající po…  číst dále
Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Jižní Morava, 1.11. 2004
Zlínský kraj,  Uherské Hradiště  (UH), Velehrad

Místa v okolí

 Horní Hrádek
 Dolní Hrádek
 archeoskanzen Modrá
 Modrá
 větrný mlýn
 sekvojovec obrovský
 Kovozoo
 Maják Šrotík
 Špitálky
 Sušice
 kostel sv. Martina
 Buchlovice
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Barbory
 boží muka
 synagoga
 Buchlov
 Smraďavka
 smírčí kříž
 židovský hřbitov
 Panský dvůr
 Kunovice
 Letecké muzeum
 Spytihněv
 Komínské skály
 Bunč
 Brdo
 Roštín I
 Mistřice
 Roštín II
 kaple sv. Václava
 Ořechov
 Bílovice
 Napajedla
 Napajedla
 Napajedla
 kostel sv. Havla
 Osvětimany
 kostel sv. Jakuba
 Kazatelna
 kostel sv. Anny
 Cetechovice
 Střílky
 Zástřizly
 Uherský Ostroh
 Pohořelice
 kostel sv. Klimenta
 Cimburk u Koryčan
 hradisko sv. Klimenta
 Kozel
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Jiljí
 Podhradí
 rozhledna Zdenička
 Domanín
 barokní hřbitov
 Březolupy
 Nedachlebice
 Střílky
 Chvalnov
 Koryčanská kaple
 Zdounky
 Žeravice
 Lísky
 Vřesovice
 Lhotka u Hradčovic
 Velké Těšany
 Zdounky
 Otrokovice
 Penkův dvůr
 kostel sv. Vavřince
 Hluk
 Svárov
 Obora
 Zdislavice
 Hoštice
 Troubky
 Bzenec
 Vlčnov
 židovský hřbitov
 Troubky
 Bzenec
 mariánský sloup
 Litenčice
 Žádovice
 Vracov
 kostel sv. Mikuláše
 Malenovice
 kostel sv. Vavřince
 Tečovice
Základní informace místa
ID místa: 2425
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: klášter
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 1.11.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama