Cisterciácký klášter s kostelem Nanebevzetí Panny Marie byl založen před r. 1205 morav. markrabětem Vladislavem Jindřichem. Vybudován jako románská bazilika s příčnou lodí a pěti apsidami. Areál uzavíral ze tří stran nádvoří. R.1837 byl přestavěn na zámek. Dnes je Charity, slouží jako soc. ústav.
Hlavní obrázek místa
Velehradský klášter
© Luděk Vláčil 05/2022
Původní cisterciácký klášter s kostelem Nanebevzetí Panny Marie byl založen před r. 1205 moravs1 markrabětem Vladislavem Jindřichem. Kostel byl vybudován jako románská bazilika s příčnou lodí a pěti apsidami. Presbytář byl ukončen asi v r. 1228, loď kolem r. 1240. Z původního kláštera se přes různé přestavby dochovaly pod kostelem románské vykopávky ze 13. století s lapidáriem, zachovanými portály, hlavicemi, které jasně prozrazují spojitost umělecké hutí mezi klášterním kostelem a nejranější stavební fází blízkého hradu Buchlova. Klášter se stal od 13. století střediskem rozsáhlého panství především v okolí, ale také v obvodu opavském, kolem Brna a na jižní Moravě. Klášterní komplex značně utrpěl v husitských válkách a po nich byl jen skromně obnoven. Po požáru v r. 1681 byl přebudován v honosné barokní panské sídlo s přiléhajícím barokním kostelem. Na výstavbě se podíleli četní umělci, kteří budovali celý areál až do r. 1777. Generální projekt přestavby pochází od neznámého architekta. Z umělců se zapsali na honosné výzdobě Paolo Pagani freskou v kostelní kapli, František Řehoř Eckstein a Karel František Töpper — výjevy v letní klášterní jídelně, Jan Jiří Etgens — úpravou kaple, řádový umělec Ignác Raab obrazem Cyrila a Metoděje s prospektem starého Velehradu a oltářními obrazy i nástropní malbou v refektáři z r. 1778. Jako sochaři se na výzdobě podíleli Ondřej Schweigel, Josef Antonín Winterhalder a František Hiernle. Štuková výzdoba interiéru pochází od Baltazara Fontany, nástěnné a stropní malby od F. Ecksteina a J. J. Etgense z 1. 1721 — 1722. Mohutný areál kláštera i prelatury a kostela uzavíral ze tří stran rozsáhlé nádvoří. Východní část sloužila prelatuře a byla stavěna v druhé polovině 17. a počátkem 18. století. Západní dlouhé křídlo pochází ze dvou stavebních období. Část sahající po…  číst dále
Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Jižní Morava, 1.11. 2004
Zlínský kraj,  Uherské Hradiště  (UH), Velehrad

Místa v okolí

 Horní Hrádek
 Dolní Hrádek
 Díl u Božího syna
 archeoskanzen Modrá
 Modrá
 větrný mlýn
 sekvojovec obrovský
 Kovozoo
 Maják Šrotík
 Špitálky
 Sušice
 kostel sv. Martina
 Buchlovice
 kostel sv. Anny
 Salaš
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Barbory
 boží muka
 synagoga
 Buchlov
 Smraďavka
 smírčí kříž
 židovský hřbitov
 Panský dvůr
 Kunovice
 Letecké muzeum
 Spytihněv
 Komínské skály
 Na Salárně
 Bunč
 Budačina
 Brdo
 Roštín I
 Mistřice
 Roštín II
 kaple sv. Václava
 Ořechov
 Bílovice
 Napajedla
 Napajedla
 Napajedla
 kostel sv. Havla
 Osvětimany
 kostel sv. Jakuba
 Kazatelna
 kostel sv. Anny
 Cetechovice
 Střílky
 Zástřizly
 statek Světlá
 Uherský Ostroh
 Pohořelice
 kostel sv. Klimenta
 Cimburk u Koryčan
 hradisko sv. Klimenta
 Kozel
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Jiljí
 Podhradí
 Domanín
 barokní hřbitov
 Březolupy
 Nedachlebice
 Střílky
 Lebedov
 Chvalnov
 Koryčanská kaple
 Zdounky
 Žeravice
 Lísky
 kostel sv. Jiří
 Vřesovice
 Zdenička
 Lhotka u Hradčovic
 Velké Těšany
 Zdounky
 Otrokovice
 Penkův dvůr
 kostel sv. Vavřince
 Hluk
 Svárov
 Obora
 Zdislavice
 Hoštice
 Troubky
 Bzenec
 Vlčnov
 židovský hřbitov
 Troubky
 Bzenec
 Súsedská
 mariánský sloup
 Litenčice
 Žádovice
 Vracov
 kostel sv. Mikuláše
 Malenovice
 kostel sv. Vavřince
 Tečovice
Základní informace místa
ID místa: 2425
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: klášter
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 1.11.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama