Výšinné opevněné hradisko a jedno z nejstarších poutních míst, jež je hluboce spjato s moravskou historií. Doklad velkomoravského výšinného opevněného sídliště s dochovanými relikty opevnění, osídleného nejpozději od pol. 9. stol., je kulturní památkou.
Hlavní obrázek místa
Pohled na akropoli hradiska ze severovýchodu s dobře patrnými valy a příkopy
© Luděk Vláčil 03/2017
Přes lokalitu hradiště (hradiště je v současné terminologii místo, kde se nacházejí terénní pozůstatky po hradisku) prochází zeleně značená turistická cesta. Na místo se lze dostat ze všech směrů po turistických cestách, kterých přes Chřiby vede mnoho. Jako výchozí bod je nejvhodnější využít parkoviště hradu Cimburk nebo obec Osvětimany odkud je to k lokalitě asi 3 km po žluté stezce. Na návrší asi 1 km severně od této obce u SKI Parku Osvětimany se nachází lokalita předpokládaného opevněného sídliště Osvětimany II. V místech archeologických nálezů je bez dohledu archeologů zakázané hledání s detektorem kovů.
Luděk Vláčil, 23.3. 2017
popis

Lokalita hradiště sv. Klimenta (někdy označovaná též Osvětimany I, lidově Klimentek) se nachází ve strategicky výhodné poloze, na protáhlé ostrožně vybíhající z hlavního hřebene, s nímž je propojena úzkou šíjí. Ostrožna přibližně trojúhelníkového tvaru o délce asi 1,4 km je od východu a západu chráněna horskou hradbou, od níž je však oddělena strmými svahy hlubokého údolí Klimentského potoka a jeho přítoků. Střední část ostrožny je tvořena širokým a poměrně plochým terénem s mírným sklonem k jihu. Z nejvyšší severovýchodní části plochy vystupuje vrcholek, jenž byl pravděpodobně uměle srovnán do plošiny oválného tvaru. Obvod vrcholku ohraničuje umělá terasa zpevněná pískovcovými kameny. Hradisko obepíná mohutné, dodnes dobře patrné, dvojité valové opevnění. Ze severovýchodní strany bylo další obloukovité opevnění přetínající šíji, která spojuje Klimentek s hlavním jižním hřebenem Chřibů. Prostor vnitřní plochy hradiště má rozlohu asi 8…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj:Kamenný klíč - Staroslovanské hrady- Slovanská hradiště v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Roman Abušinov a Kateřina Sučková 2005, http://www.klimentek.cz, https://cs.wikipedia.org, http://www.osvetimany.cz a další, 20.3. 2017

historie

Velkomoravské hradisko strážilo někdejší starou kupeckou cestu spojující střední Pomoraví s horní částí Dyjsko-svrateckého úvalu. První písemná zmínka o této lokalitě pochází z listiny datované k 18. dubnu 1358, v níž olomoucký biskup Jan Očko z Vlašimi potvrzuje, že moravský markrabě Jan Jindřich Lucemburský daroval brněnským augustiniánům „...kapli blahoslaveného Klimenta, papeže a mučedníka v lesním zátiší blíže nového zámku svého Cimburka ležící, v dobách sice dávných vystavěnou k uctívání téhož svatého, nyní však od mnohých let vší bohoslužby pohřešující, zároveň s budovou k téže kapli přiléhající, obehnanou vůkol příkopy...“. Lokalita byla známá odedávna a již v 17. století došlo k prvním průzkumům. V roce 1691 byl například v někdejší klášterní studni objeven zvon z roku 1521. Další výkopové práce byly prováděny v roce 1770, kdy hradisko nechali prokopat tehdejší majitelé panství,…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: Kamenný klíč - Staroslovanské hrady- Slovanská hradiště v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Roman Abušinov a Kateřina Sučková 2005, http://www.klimentek.cz, https://cs.wikipedia.org, http://www.osvetimany.cz a další, 20.3. 2017

pověsti

Traduje se, že pojmenování lokality souvisí se sv. Cyrilem a Metodějem, kteří měli z Chersonésu na toto místo přinést ostatky papeže sv. Klimenta. Kolem roku 1700 kronikář a přerovský farář Jan Jiří Středovský tuto lidovou pověst vztahující se k roku 864 zaznamenal takto: „Když se svatý Cyril obával nejistého štěstí válečného, velmi jsa starostliv o svůj klenot, totiž ostatky svatého Klimenta, počal stavěti s dovolením královým na místě nepřístupném, horami a lesy obklíčeném, nedaleko Velehradu v okolí, které nyní starý hrad Cimburk ohražuje, kostel ke cti svatého Klimenta, ve kterém, kdyby nebezpečenství hrozilo, mohly by se drahé ostatky … ukrýti mimo hluk válečný.“ Na tomto místě měl být také údajně sv. Metodějem roku 884 dokončen překlad svatých knih. Zda se pověst zakládá na pravdě není známo. Archeologický výzkum prokázal, že hradisko s kostelíkem bylo skutečně vybudováno Slovany někdy v polovině 9. století a je tedy dost…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://cs.wikipedia.org, http://www.klimentek.cz, http://www.osvetimany.cz a další, 20.3. 2017

Půdorys místa


© Lzdroj: http://www.klimentek.cz/opevneni
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Zlínský kraj,  Uherské Hradiště  (UH), Osvětimany

Místa v okolí

 kostel sv. Klimenta
 Kozel
 Koryčanská kaple
 Kazatelna
 Cimburk u Koryčan
 Vřesovice
 Osvětimany
 kostel sv. Havla
 Koryčany
 kostel sv. Vavřince
 Střílky
 barokní hřbitov
 Dolní Moštěnice
 Střílky
 Johanka
 smírčí kříž
 Žeravice
 Zástřizly
 Buchlov
 Smraďavka
 Haluzice
 kaple sv. Barbory
 Žádovice
 Kostelec
 Bohuslavice
 Nemotice
 kaple sv. Václava
 Ořechov
 Chvalnov
 kostel sv. Martina
 Buchlovice
 Lísky
 Bukovanský mlýn
 Hrádek u Snovídek
 Brankovice
 sekvojovec obrovský
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Rocha
 Cetechovice
 Domanín
 kaple sv. Josefa
 Kyjov
 mariánský sloup
 Vlkoš
 Nechvalín
 Polešovické rybníky
 větrný mlýn
 Brdo
 Vracov
 Roštín I
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Vavřince
 Nové Zámky
 Sobůlky
 Bzenec
 Bzenec
 kostel sv. Anny
 Dolní Hrádek
 hrádek v poloze Valy
 mariánský sloup
 Litenčice
 Roštín II
 židovský hřbitov
 Horní Hrádek
 Věteřov
 Chvalkovice
 Nevojice
 Milonice
 Milonice
 morový památník
 Hoštice
 kostel sv. Anny
 Palánek
 Komorov
 archeoskanzen Modrá
 Svatobořice
 socha sv. Floriána
 Modrá
 hrádek u Nevojic
 Bunč
 Svárov
 Chvalkovice
 rozhledna Zdenička
 Strážovice
 Milotice
 kostel Všech Svatých
 Nové Hvězdlice
 Zdislavice
 Komínské skály
 Vícemilice
 Nové Hvězdlice
 kostel Všech Svatých
 Kojátky
 Uherský Ostroh
 Pavlovice
 Baťův kanál
 sousoší Panny Marie
 Veselí nad Moravou
 synagoga
 kostel Panny Marie
 židovský hřbitov
 Šardice
 Bohdalice
Základní informace místa
ID místa: 13305
Typ místa: hradiště
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 25.3.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama