Základní kámen farního kostela sv. Anny byl položen dne 17. srpna 1847. Při stavbě bylo využito starší zvonice z roku 1701 a částečně i zdivo kaple z roku 1777. V roce 1887 došlo k opravě kostela a ke zvýšení věže. Před kostelem stojí kamenný kříž a socha svatého Jana Nepomuckého.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 11/2017
Obec Roštín se nachází v jihovýchodní části Moravy v okrese Kroměříž na severozápadním okraji Chřibů. Nejstarší památkou Roštína je kostel svatého Jakuba Většího stojící na nedalekém návrší. Druhý kostel stojí přímo v obci u hlavní silnice a je zasvěcen sv. Anně. Tato poměrně mladá stavba dnes slouží jako římskokatolický farní kostel farnosti Roštín a je přístupná v době konání pravidelných bohoslužeb. Před kostelem stojí kamenný kříž a socha svatého Jana Nepomuckého. Z rozcestí u kostela vychází žlutá a zelená turistická stezka vedoucí do přírodního parku Chřiby. Přímo v obci je i koupaliště. Na katastrálním území Roštína se nacházejí dvě hradiska. Jedno je na vrcholu Hradisko (423 m n. m.) a druhé na vrchu Brdo (587 m n. m.), kde dnes stojí rozhledna.
Luděk Vláčil, 23.11. 2017
historie

První písemná zmínka o Roštíně pochází z roku 1240 z listiny, v níž král Václav I. potvrzuje výsady a državy kláštera hradišťského. Lidé z Roštína se dříve chodívali modlit do kostela sv. Jakuba stojícího na nedalekém návrší. Přímo ve vsi stávala původně pouze dřevěná zvonice, na jejímž místě byla v roce 1701 postavena zvonice zděná. Cesta do kostela sv. Jakuba za vesnicí však byla nepohodlná a proto byla v roce 1777 postavena kaple sv. Anny. Kaple vznikla rozšířením původní zvonice, která zůstala zachována. Kaple byla postavena z kamene, klenutá, pět metrů dlouhá a tři metry široká. Později přestala stavba dostačovat a bylo rozhodnuto o výstavbě kostela. Základní kámen byl položen dne 17. srpna 1847. Tento kostel opět jako věž využil původní zvonici z roku 1701. V roce 1887 došlo k opravě kostela a ke zvýšení věže. V roce 1914 byly varhanářem Mat. Strniskou z Uherského Hradiště postaveny…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: http://www.rostin.cz/kronika-obce/kostely.php a další, 23.11. 2017

Zlínský kraj,  Kroměříž  (KM), Roštín

Místa v okolí

 kostel sv. Jakuba
 Roštín II
 Lebedov
 Cetechovice
 Roštín I
 Brdo
 Zdenička
 Na Salárně
 Svárov
 Zdislavice
 statek Světlá
 Hoštice
 Troubky
 Bunč
 Zdounky
 Troubky
 Zdounky
 Lísky
 Zástřizly
 Chvalnov
 Litenčice
 Komínské skály
 Nětčice
 vila Friessů
 Zborovice
 Salaš
 barokní hřbitov
 Střílky
 Střílky
 větrný mlýn
 kostel sv. Jiří
 Morkovice
 Budačina
 kaple sv. Barbory
 Buchlov
 sekvojovec obrovský
 Počenice
 Opatovice
 Věžky
 kostel sv. Alžběty
 Velké Těšany
 Cimburk u Koryčan
 zvonice
 kaple sv. Floriána
 Kazatelna
 Prasklice
 kostel svaté Anny
 kostel sv. Martina
 Kozel
 Pačlavice
 Modrá
 Uhřice
 Brankovice
 smírčí kříž
 kostel sv. Martina
 Chvalkovice
 Dřínov
 Dolní Hrádek
 Buchlovice
 Chvalkovice
 městský dům č.p. 2
 kostel sv. Klimenta
 hradisko sv. Klimenta
 Smraďavka
 Horní Hrádek
 Osíčany
 větrný mlýn
 morový památník
 Díl u Božího syna
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Panny Marie
 Štátula
 archeoskanzen Modrá
 Koryčany
 Srbce
 Prasklice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Ondřeje
 Koryčanská kaple
 Nemotice
 Květná zahrada
 kaple se zvonicí
 Vitčice
 Komorov
 Kovalovice
 vrchnostenská sýpka
 městské opevnění
 Sušice
 Starý pivovar
 radnice
 Muzeum Kroměřížska
 kostel sv. Mořice
 židovská radnice
 Hejtmanský dům
 Vrchnostenský dům
 Mlýnská brána
 regentský dům
 Kroměříž
 kaple
 biskupská mincovna
 kostel sv. Havla
 Nové Hvězdlice
 kostel sv. Václava
 Nové Zámky
 Osvětimany
 Hradisko u Popůvek
 Švábenice
 Kvasice
 kaple sv. Anny
 Nové Hvězdlice
 Vřesovice
 Hradisko
 Hradisko
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Václava
 Orlov
 Postoupky
 Zámeček
 kostel sv. Anny
 zvonička
 Maják Šrotík
 Kovozoo
 Špitálky
 Hrádek u Snovídek
 Nezamyslice
 Nezamyslice
 kostel sv. Václava
 Haluzice
 boží muka
 synagoga
 židovský hřbitov
 synagoga
 stará radnice
 kostel sv. Ondřeje
 Ivanovice na Hané
 kostel sv. Ferdinanda
 Chvalkovice na Hané
 kostel sv. Václava
 Hulín
 církevní areál Sady
 židovský hřbitov
Základní informace místa
ID místa: 13703
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 24.11.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama