Kostel byl postaven v 9. stol. jako součást velkomoravského hradiska (pobývali zde sv. Cyril a Metoděj). V 10. stol. bylo hradisko opuštěno. R. 1358 dal markrabě moravský Jan Jindřich horu augustiniánům, ti zde postavili kapli a klášter. R. 1421 vše zničeno husity. R. 1863 postavena dřevěná kaple.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 03/2017
Pokud použijete jako výchozí bod k návštěvě hradu Cimburk rozcestí U Křížku, dovedou Vás značené turistické cesty k dalším zajímavým místům. Kromě zříceniny hradu Cimburk, můžete navštívit přírodní památky Kozel a Kazatelnu, zastavit se u studánek U Mísy nebo Paní, zajít až ke Koryčanské kapli nebo také navštívit hradisko na tzv. Hoře sv. Klimenta. Velkomoravské hradisko sv. Kliment leží mezi obcemi Osvětimany a Koryčany. Na hradisku jsou základy církevní stavby, které byly v roce 1969 opatřeny kamennou zděnou maketou. Archeologický výzkum prokázal, že hradisko bylo skutečně vybudováno Slovany pravděpodobně v polovině 9. století. Dodnes jsou dobře patrny valy a příkopy opevňující celé hradisko ve 3 pásech. Střed hradiska, kde se dříve nacházel kostel, obepíná 6 - 9 m široký oválný vnitřní val, ohraničující plochu asi 8 ha. Dále od hradiska je vnější obdélníkový val s oboustranným příkopem ohraničující plochu asi 22 ha a v náznacích je ještě patrný další předsunutý val. Roku 1863, při příležitosti výročí příchodu věrozvěstů na Velkou Moravu, byla na místě postavena dřevěná kaple zasvěcená sv. Klimentovi. V roce 1969 bylo hradisko vyhlášeno národní kulturní památkou. Význam tohoto místa si připomínají věřící každým rokem v neděli o slavnosti seslání Ducha svatého (osmá neděle od první neděle po jarním úplňku). Duchovní správou patří "Hora sv. Klimenta" pod římskokatolický farní úřad v Osvětimanech.
18.12. 2004
historie

Původní kostel z 9. stol. stál na oválné plošince na vrcholku kopce. Nejstarší částí je východní kněžiště z 9. stol. Ke konci 9. stol. byla ke kněžišti přistavěna chrámová loď, další nalezené zbytky zdiva jsou datovány do středověku. Začátkem 10. stol. zanikla Velká Morava a s ní i toto duchovní středisko. Místo bylo opuštěno až do 14. stol. Až bratr Karla IV. markrabě moravský Jan Jindřich roku 1358 daroval horu sv. Klimenta brněnským augustiniánům. Ti zde vybudovali kapli a proboštství, které však bylo v roce 1421 zničeno husity. Od 16. století bylo místo pusté a již nikdy se nepodařilo obnovit jeho slávu.

18.12. 2004

Komentáře

Zlínský kraj,  Uherské Hradiště  (UH), Osvětimany

Místa v okolí

 hradisko sv. Klimenta
 Kozel
 Koryčanská kaple
 Kazatelna
 Cimburk u Koryčan
 Vřesovice
 Osvětimany
 kostel sv. Havla
 Koryčany
 kostel sv. Vavřince
 Střílky
 barokní hřbitov
 Střílky
 Dolní Moštěnice
 smírčí kříž
 Johanka
 Súsedská
 Žeravice
 Buchlov
 Zástřizly
 Smraďavka
 Haluzice
 kaple sv. Barbory
 Žádovice
 Kostelec
 Bohuslavice
 kostel sv. Václava
 Chvalnov
 Nemotice
 Buchlovice
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Václava
 Ořechov
 Lísky
 Hrádek u Snovídek
 Brankovice
 Bukovanský mlýn
 sekvojovec obrovský
 kostel sv. Václava
 Cetechovice
 Domanín
 kaple sv. Rocha
 Kyjov
 kaple sv. Josefa
 mariánský sloup
 Vlkoš
 Nechvalín
 Polešovické rybníky
 větrný mlýn
 Roštín I
 Brdo
 Vracov
 kostel sv. Jakuba
 Salaš
 Nové Zámky
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Anny
 Sobůlky
 Bzenec
 Bzenec
 Dolní Hrádek
 hrádek v poloze Valy
 městský dům č.p. 2
 Roštín II
 mariánský sloup
 Litenčice
 mariánský sloup
 Na Salárně
 židovský hřbitov
 Horní Hrádek
 kaple Zjevení Páně
 Chvalkovice
 Věteřov
 Nevojice
 Hoštice
 Milonice
 Milonice
 kostel sv. Anny
 morový památník
 Nový Tábor
 Palánek
 Komorov
 archeoskanzen Modrá
 Díl u Božího syna
 Modrá
 hrádek u Nevojic
 Svatobořice
 socha sv. Floriána
 Bunč
 Svárov
 Chvalkovice
 Lebedov
 Milotice
 Strážovice
 Zdenička
 Nové Hvězdlice
 kostel Všech Svatých
 Zdislavice
 Komínské skály
 Vícemilice
 Nové Hvězdlice
 statek Světlá
 kostel Všech Svatých
 Uherský Ostroh
 Kojátky
 Stavěšice
 Pavlovice
 Baťův kanál
 Budačina
 sousoší Panny Marie
 Veselí nad Moravou
 kaple sv. Floriána
 synagoga
 kostel Panny Marie
 židovský hřbitov
 Šardice
 Bohdalice
Základní informace místa
ID místa: 2738
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 18.12.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Naposledy navštívené

reklama