Kostel byl postaven v 9. stol. jako součást velkomoravského hradiska (pobývali zde sv. Cyril a Metoděj). V 10. stol. bylo hradisko opuštěno. R. 1358 dal markrabě moravský Jan Jindřich horu augustiniánům, ti zde postavili kapli a klášter. R. 1421 vše zničeno husity. R. 1863 postavena dřevěná kaple.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 03/2017
Pokud použijete jako výchozí bod k návštěvě hradu Cimburk rozcestí U Křížku, dovedou Vás značené turistické cesty k dalším zajímavým místům. Kromě zříceniny hradu Cimburk, můžete navštívit přírodní památky Kozel a Kazatelnu, zastavit se u studánek U Mísy nebo Paní, zajít až ke Koryčanské kapli nebo také navštívit hradisko na tzv. Hoře sv. Klimenta. Velkomoravské hradisko sv. Kliment leží mezi obcemi Osvětimany a Koryčany. Na hradisku jsou základy církevní stavby, které byly v roce 1969 opatřeny kamennou zděnou maketou. Archeologický výzkum prokázal, že hradisko bylo skutečně vybudováno Slovany pravděpodobně v polovině 9. století. Dodnes jsou dobře patrny valy a příkopy opevňující celé hradisko ve 3 pásech. Střed hradiska, kde se dříve nacházel kostel, obepíná 6 - 9 m široký oválný vnitřní val, ohraničující plochu asi 8 ha. Dále od hradiska je vnější obdélníkový val s oboustranným příkopem ohraničující plochu asi 22 ha a v náznacích je ještě patrný další předsunutý val. Roku 1863, při příležitosti výročí příchodu věrozvěstů na Velkou Moravu, byla na místě postavena dřevěná kaple zasvěcená sv. Klimentovi. V roce 1969 bylo hradisko vyhlášeno národní kulturní památkou. Význam tohoto místa si připomínají věřící každým rokem v neděli o slavnosti seslání Ducha svatého (osmá neděle od první neděle po jarním úplňku). Duchovní správou patří "Hora sv. Klimenta" pod římskokatolický farní úřad v Osvětimanech.
18.12. 2004
historie

Původní kostel z 9. stol. stál na oválné plošince na vrcholku kopce. Nejstarší částí je východní kněžiště z 9. stol. Ke konci 9. stol. byla ke kněžišti přistavěna chrámová loď, další nalezené zbytky zdiva jsou datovány do středověku. Začátkem 10. stol. zanikla Velká Morava a s ní i toto duchovní středisko. Místo bylo opuštěno až do 14. stol. Až bratr Karla IV. markrabě moravský Jan Jindřich roku 1358 daroval horu sv. Klimenta brněnským augustiniánům. Ti zde vybudovali kapli a proboštství, které však bylo v roce 1421 zničeno husity. Od 16. století bylo místo pusté a již nikdy se nepodařilo obnovit jeho slávu.

18.12. 2004

Zlínský kraj,  Uherské Hradiště  (UH), Osvětimany

Místa v okolí

 hradisko sv. Klimenta
 Kozel
 Koryčanská kaple
 Kazatelna
 Cimburk u Koryčan
 Vřesovice
 Osvětimany
 kostel sv. Havla
 Koryčany
 kostel sv. Vavřince
 Střílky
 barokní hřbitov
 Střílky
 Dolní Moštěnice
 smírčí kříž
 Johanka
 Žeravice
 Buchlov
 Zástřizly
 Smraďavka
 kaple sv. Barbory
 Haluzice
 Žádovice
 Kostelec
 Bohuslavice
 Chvalnov
 Nemotice
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Václava
 Ořechov
 Buchlovice
 Lísky
 Hrádek u Snovídek
 Brankovice
 Bukovanský mlýn
 sekvojovec obrovský
 kostel sv. Václava
 Cetechovice
 Domanín
 kaple sv. Rocha
 kaple sv. Josefa
 Kyjov
 mariánský sloup
 Vlkoš
 Nechvalín
 Polešovické rybníky
 větrný mlýn
 Roštín I
 Vracov
 kostel sv. Jakuba
 Brdo
 kostel sv. Vavřince
 Nové Zámky
 kostel sv. Anny
 Bzenec
 Sobůlky
 Dolní Hrádek
 Bzenec
 hrádek v poloze Valy
 Roštín II
 mariánský sloup
 Litenčice
 židovský hřbitov
 Horní Hrádek
 Věteřov
 Chvalkovice
 Milonice
 Milonice
 Nevojice
 Hoštice
 kostel sv. Anny
 morový památník
 Palánek
 Komorov
 archeoskanzen Modrá
 Modrá
 Svatobořice
 socha sv. Floriána
 hrádek u Nevojic
 Bunč
 Svárov
 Chvalkovice
 rozhledna Zdenička
 Strážovice
 Milotice
 Nové Hvězdlice
 kostel Všech Svatých
 Zdislavice
 Komínské skály
 Vícemilice
 Nové Hvězdlice
 kostel Všech Svatých
 Uherský Ostroh
 Kojátky
 Pavlovice
 Baťův kanál
 sousoší Panny Marie
 Veselí nad Moravou
 synagoga
 kostel Panny Marie
 židovský hřbitov
 Šardice
 Bohdalice
Základní informace místa
ID místa: 2738
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 18.12.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama