Významný bod Chřibských vrchů. Úzký asymetrický hřbet tvořený paleogenními hrubozrnnými pískovci až slepenci. Po celé délce větší i menší skalní formy různých tvarů. Vlastní vrchol má pozoruhodný tvar směrem vzhůru se zužující.
Hlavní obrázek místa
Komínky - vyhlídka
© Ilona Telaříková, 11/2006

Komínské skály

Významný bod Chřibských hřbetů, skalní útvar, 523 m n.m., 1,5 km v. od Bunče, 2,5 km jjv. od obce Kostelany. Úzký asymetrický hřbet s příkřejším severním svahem zalesněný listnatými porosty s převahou dubu, buku a habru tvořený paleogenními hrubozrnnými pískovci až slepenci soláňských vrstev magurského flyše. Po celé délce hřbetu jsou rozesety větší i menší skalní formy, nejrůznějších tvarů. Nejvýraznější skalní útvar, tvořící vlastní vrchol má pozoruhodný tvar. Je asi 8 m vysoký, téměř 20 m dlouhý a nejvíce 5 m široký, směrem vzhůru se hrotovitě zužující. Tvar skaliska modelovalo dlouhodobé zvětrávání různě odolných pískovců a slepenců podél puklin a strmě ukloněných vrstevních ploch. V severním úpatí útvaru tak vznikl i výrazný převis. Několik metrů dále na sever od převisu se nachází horní hrana výrazné skalní stěny vzniklé mrazovým zvětráváním horniny podél puklin (tzv. mrazový srub). Chráněný přírodní výtvor Komínky byl vyhlášen roku 1967 (0,50 ha). Komínky jsou někdy nazývány také "středem Moravy" a údajně měly být také ohňovou horou. Na ohňových horách byl zapalován oheň signalizující nebezpečí pro obyvatele obcí v nížinách při vpádu nepřátelských vojsk do země. V době, kdy byl vrchol vymýcen, patřily Komínské skály k proslulým vyhlídkovým místům. Na počátku 20. století sem často zajížděli hosté a účastníci honů na divokou pořádaných majitelem kvasického panství Jaroslavem Thunem. Několikrát se jich zúčastnil také rakouský následník trůnu, vášnivý lovec František Ferdinand D'Este. Právě k jeho návštěvě dala správa panství roku 1903 vytesat na vrchol skaliska schůdky a opatřit je železným zábradlím. Nosníky zábradlí zasazované do vyhloubených děr byly zalévány roztavenou sírou. Při této práci se síra vznitila a nad kopec stoupal sloup bílého dýmu. To samozřejmě vyděsilo obyvatele obcí, kteří o práci na skalisku neměli ponětí. Přičinlivý žurnalista napsal…  číst dále
www.uh.cz, 23.11. 2006
Zlínský kraj,  Uherské Hradiště  (UH),

Místa v okolí

 Bunč
 Na Salárně
 Budačina
 Roštín II
 statek Světlá
 Brdo
 Roštín I
 Salaš
 kostel sv. Jiří
 Zdounky
 kostel sv. Anny
 Zdounky
 kostel sv. Jakuba
 Lebedov
 Velké Těšany
 Zdenička
 Modrá
 větrný mlýn
 Cetechovice
 Nětčice
 sekvojovec obrovský
 Troubky
 Zdislavice
 kaple sv. Barbory
 zvonice
 Troubky
 Dolní Hrádek
 Svárov
 Sušice
 Díl u Božího syna
 kaple sv. Floriána
 Horní Hrádek
 archeoskanzen Modrá
 Buchlov
 vila Friessů
 Zborovice
 Hoštice
 Kvasice
 Napajedla
 Zástřizly
 Napajedla
 Napajedla
 kostel sv. Anny
 Spytihněv
 Chvalnov
 kostel sv. Martina
 Lísky
 Buchlovice
 Střílky
 Tlumačov
 Litenčice
 smírčí kříž
 barokní hřbitov
 Otrokovice
 Pohořelice
 Smraďavka
 Květná zahrada
 městské opevnění
 vrchnostenská sýpka
 Střílky
 Zámeček
 Starý pivovar
 radnice
 židovská radnice
 Muzeum Kroměřížska
 regentský dům
 kostel sv. Mořice
 Hejtmanský dům
 Vrchnostenský dům
 Mlýnská brána
 Kroměříž
 Věžky
 kostel sv. Alžběty
 Kovozoo
 Maják Šrotík
 biskupská mincovna
 Špitálky
 kostel sv. Jiljí
 Podhradí
 kostel sv. Václava
 Morkovice
 Počenice
 boží muka
 Kazatelna
 Cimburk u Koryčan
 synagoga
 větrný mlýn
 Kozel
 kaple
 Postoupky
 Hradisko
 kostel Všech svatých
 Dřínov
 Kovalovice
 kostel sv. Klimenta
 hradisko sv. Klimenta
 kostel sv. Kunhuty
 církevní areál Sady
 židovský hřbitov
 Kurovice
 Hulín
 Prasklice
 Štátula
 kostel sv. Václava
 Mistřice
 kostel svaté Anny
 Uhřice
 Bílovice
 Mysločovice
 kostel sv. Havla
 Osvětimany
 Srbce
 Vitčice
 kostel sv. Martina
 kaple se zvonicí
 Koryčanská kaple
 Pačlavice
 kostel sv. Ondřeje
 kostel sv. Vavřince
 Koryčany
 Osíčany
 kaple sv. Panny Marie
 Prasklice
 Vřesovice
Základní informace místa
ID místa: 4789
Typ místa: příroda
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 23.11.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama