Z r.1318 je listinou doložena první zástava, v níž se sídlo nazývá tvrzí, a od r.1320 je převzali páni ze Šternberka. Na konci 14.stol. držel hrad markrabě Prokop, a proto ho r.1400 obléhal král Zikmund. Dnes je zámek účelové využit(soud).
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled od jihovýchodu
© Jiří Cukr, 08/2015
Zámek v Uherském Ostrohu leží západně od obce na plošině tvořené řekou Moravou, v místech někdejšího hradu. Poněvadž však následkem povodní hrad značně trpěl, musela být stavební plocha zvýšena. Dochovala se z něho jen obytná věž ze 13. století na jihovýchodní straně, která zůstala i jádrem dnešního zámku. Na věž navazoval palác, vybudovaný ve 13. a rozšířený v 15. století. Tehdy byl zřízen i velký sál. Hrad byl vybudován pravděpodobně ve 13. století jako zeměpanský a zachovával si charakter vodní pevnosti proti nedaleké uherské hranici a jako ochrana významné obchodní cesty z Uher do Prahy. Původně se nazýval Stenice a v této podobě byl později nesprávně ztotožňován se Zdánicemi. O hradu se poprvé dovídáme v r. 1286, kdy zde byl purkrabím Matouš z Černé Hory. Jan Lucemburský zastavil hrad i město Chotěboru ze Střen a v r. 1318 olomouckému biskupovi Konrádu I.; později byl opět v zeměpanském držení. Markrabě Jan Jindřich odkázal hrad i město Ostroh a vsi Blatnici (dnes Blatnička), Lhotu (dnes Ostrožská Lhota), Smíchov (zanikl), Starou Blatnici (dnes Blatnice), Milokošť a Kvačice svému synovi Janu Soběslavovi. Později držel panství markrabě Pro kop. V r. 1400 obléhal hrad král Zikmund. Markrabě Jošt a Prokop přenechali Ostroh Haškovi z Valdštejna, který byl stoupencem husitství, takže se Ostroh stal na delší čas střediskem husitského hnutí na ‘ihovýchodní Moravě, a sem se uch\ i i moravští táborité z nedalekého tábora na řece Moravě. Proto jej opět několikrát obléhal král Zikmund. Koncem husitských válek držel Ostroh ruský kníže Fridrich, v r. 1446 zde i Čeněk z Mošnova. V r. 1453 postoupil Ladislav Pohrobek Ostroh husitskému válečníkovi Janu Jiskrovi z Brandýsa. Král Jiří z Poděbrad přenechal Ostroh Janu z Cimburka a v r. 1464 jej získal Jan z Lichtenštejna. Do počátku 16. století se tu…  číst dále
Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Jižní Morava, 23.4. 2004

Půdorys místa

půdorys přízemí
© Miroslav Plaček: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí; Libri; Praha 2001
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Zlínský kraj,  Uherské Hradiště  (UH),

Místa v okolí

 sousoší Panny Marie
 Baťův kanál
 kostel Panny Marie
 Veselí nad Moravou
 synagoga
 kostel sv. Anny
 židovský hřbitov
 Včelíny
 sv. Antonín
 vinné búdy
 sloup Panny Marie
 kostel sv. Ondřeje
 Vnorovy
 Letecké muzeum
 Domanín
 kaple sv. Václava
 Ořechov
 Panský dvůr
 Kunovice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Bzenec
 mariánský sloup
 Bzenec
 Váté písky
 židovský hřbitov
 Hluk
 Špitálky
 Kovozoo
 Maják Šrotík
 Penkův dvůr
 kostel sv. Vavřince
 Strážnice
 židovský hřbitov
 synagoga
 synagoga
 Průžkův mlýn
 kostel sv. Martina
 Bílá věž
 kaple Panny Marie
 boží muka
 městské opevnění
 Meandry Moravy
 skanzen Strážnice
 Smraďavka
 Buchlovice
 kostel sv. Martina
 Žeravice
 Vracov
 smírčí kříž
 kostel sv. Vavřince
 Horní Hrádek
 Osvětimany
 kostel sv. Havla
 Dolní Hrádek
 archeoskanzen Modrá
 Vlčnov
 sekvojovec obrovský
 Travičná
 kostel sv. Anny
 Vojšice
 kaple sv. Barbory
 Buchlov
 Modrá
 Žádovice
 Plže
 Obora
 Mistřice
 Kanšperk
 Johanka
 Sušice
 Vřesovice
 Lhotka u Hradčovic
 větrný mlýn
 kostel sv. Klimenta
 hradisko sv. Klimenta
 Kazatelna
 Bílovice
 Koryčanská kaple
 Kozel
 Cimburk u Koryčan
 Rohatec
 Nedachlebice
 Skalica
 Březolupy
Základní informace místa
ID místa: 1429
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 30.3.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama