Dobře dochované terénní pozůstatky sídla na pomezí hradu a tvrze při zaniklé vsi prvně uváděné v r. 1350 jako majetek Herborta z Podhradí. V r. 1464 se uvádí tvrz jako pustá, ale patrně byla ještě utilitárně využívána. V r. 1501 bylo pusté již celé Podhradí.
Hlavní obrázek místa
pohled z tvrziště přes severní příkop
© Luděk Vláčil 09/2018
Dobře dochované terénní pozůstatky tvrze jsou vyříznuty do výběžku údolní terasy nad Oldřichovským potokem. Nepravidelný šestiboký pahorek o průměru asi 33 m obíhá mohutný příkop, jehož hloubka dosahuje až 5 m. Šířka příkopu se pohybuje mezi 16 a 20 m. Po vnější straně příkopu obíhá val, který na jižní přístupové straně, chybí a na severu je narušen dešťovou vodou. Průměr celé fortifikace dosahuje 70 m. Plocha obytného areálu je zvrásněna depresemi, které naznačují uspořádání budov hlavně po obvodu pahorku. Na východním okraji vystupují dva nepatrné zbytky amorfního zdiva, které dokládají zděné provedení hradby, která dosahovala šířky až 1,5 m. I když se v písemných pramenech sídlo většinou uvádí jako tvrz, její velikost a kamenná podoba byly patrně podnětem pro pojmenování přilehlé vesnice - Podhradí.
Luděk Vláčil - zdroj: https://www.pamatky-vm.cz/Pamatky/zanikle-tvrze.php?nazev=podhradi a další, 21.12. 2018
historie

Ve středověku stávala východně od dnešní obce Pohořelice ves Podhradí s dvorem, gotickým farním kostelem a feudálním sídlem na pomezí hradu a tvrze, které byla střediskem samostatného panství. Sídlo patřilo pánům z Podhradí, kteří po vsi získali svůj predikát. Poprvé se Podhradí uvádí v roce 1350, kdy jej Herbort z Podhradí prodal svému synovi Zdislavovi. V letech 1353-1363 se sídlo uvádí jako hrad, v němž konal bohoslužby místní plebán Petr. Kromě označení hrad je zajímavé, že na něm bylo možné sloužit mše. V roce 1368 koupil tvrz a pět vesnic od Konráda z Dobrotic Raclav z Měníka, ale již v roce 1471 vše prodal Mikuláši z Malenovic. Jeho rod se po ztrátě Malenovic na podhradí usadil a až Mikulášův vnuk Markvart roku 1437 postoupil podhradské zboží Jindřichu Houseti z Krumsína. Naposledy se Jindřich House z Krumsína a Podhradí vzpomíná v roce 1447. Jelikož zemřel bezdětný, vedly se po jeho…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.pamatky-vm.cz/Pamatky/zanikle-tvrze.php?nazev=podhradi, https://www.obecpohorelice.cz a další, 18.9. 2018

Půdorys místa

půdorys hradu
© Radim Vrla,2017 (in Janiš, Dalibor a kol.: Hrady Zlínského kraje, Spolek přátel hradu Lukova, Lukov 2018)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Zlínský kraj,  Zlín  (ZL), Pohořelice

Místa v okolí

 kostel sv. Jiljí
 Pohořelice
 Napajedla
 Napajedla
 Napajedla
 Spytihněv
 Otrokovice
 kostel sv. Mikuláše
 Malenovice
 Sochařská vyhlídka
 Šarovy
 Březolupy
 Tečovice
 Louky
 Bílovice
 Svárov
 Nedachlebice
 Částkov
 Sušice
 Mistřice
 kostel sv. Anny
 Mysločovice
 Baťův mrakodrap
 Zlín
 Kvasice
 větrný mlýn
 Tlumačov
 Zlín
 Velký Ořechov
 Modrá
 boží muka
 Lhotka u Hradčovic
 synagoga
 Oberský vrch
 archeoskanzen Modrá
 Velké Těšany
 Rýsov
 kostel sv. Kunhuty
 Komínské skály
 Žeranovice
 Kurovice
 církevní areál Sady
 Horní Hrádek
 židovský hřbitov
 Kovozoo
 Maják Šrotík
 Špitálky
 Dolní Hrádek
 kostel sv. Vavřince
 Žeranovice
 Kunovice
 Bunč
 Zámeček
 Panský dvůr
 Lužkovice
 kostel sv. Mikuláše
 sekvojovec obrovský
 Letecké muzeum
 Luhačovice
 Pramen Ottovka
 zvonice
 Lázeňské divadlo
 kostel Svaté rodiny
 Pramen sv. Josefa
 ZOO Zlín-Lešná
 Lešná
 kaple sv. Floriána
 Štípa
 židovská radnice
 Starý pivovar
 radnice
 městské opevnění
 Muzeum Kroměřížska
 Hejtmanský dům
 Vrchnostenský dům
 regentský dům
 kostel sv. Mořice
 Kroměříž
 Mlýnská brána
 vrchnostenská sýpka
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Václava
 biskupská mincovna
 Květná zahrada
 Tusculum
 Lukov
Základní informace místa
ID místa: 13993
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 23.12.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama