Dobře dochované terénní pozůstatky sídla na pomezí hradu a tvrze při zaniklé vsi prvně uváděné v r. 1350 jako majetek Herborta z Podhradí. V r. 1464 se uvádí tvrz jako pustá, ale patrně byla ještě utilitárně využívána. V r. 1501 bylo pusté již celé Podhradí.
Hlavní obrázek místa
pohled z tvrziště přes severní příkop
© Luděk Vláčil 09/2018
Dobře dochované terénní pozůstatky tvrze jsou vyříznuty do výběžku údolní terasy nad Oldřichovským potokem. Nepravidelný šestiboký pahorek o průměru asi 33 m obíhá mohutný příkop, jehož hloubka dosahuje až 5 m. Šířka příkopu se pohybuje mezi 16 a 20 m. Po vnější straně příkopu obíhá val, který na jižní přístupové straně, chybí a na severu je narušen dešťovou vodou. Průměr celé fortifikace dosahuje 70 m. Plocha obytného areálu je zvrásněna depresemi, které naznačují uspořádání budov hlavně po obvodu pahorku. Na východním okraji vystupují dva nepatrné zbytky amorfního zdiva, které dokládají zděné provedení hradby, která dosahovala šířky až 1,5 m. I když se v písemných pramenech sídlo většinou uvádí jako tvrz, její velikost a kamenná podoba byly patrně podnětem pro pojmenování přilehlé vesnice - Podhradí.
Luděk Vláčil - zdroj: https://www.pamatky-vm.cz/Pamatky/zanikle-tvrze.php?nazev=podhradi a další, 21.12. 2018
historie

Ve středověku stávala východně od dnešní obce Pohořelice ves Podhradí s dvorem, gotickým farním kostelem a feudálním sídlem na pomezí hradu a tvrze, které byla střediskem samostatného panství. Sídlo patřilo pánům z Podhradí, kteří po vsi získali svůj predikát. Poprvé se Podhradí uvádí v roce 1350, kdy jej Herbort z Podhradí prodal svému synovi Zdislavovi. V letech 1353-1363 se sídlo uvádí jako hrad, v němž konal bohoslužby místní plebán Petr. Kromě označení hrad je zajímavé, že na něm bylo možné sloužit mše. V roce 1368 koupil tvrz a pět vesnic od Konráda z Dobrotic Raclav z Měníka, ale již v roce 1471 vše prodal Mikuláši z Malenovic. Jeho rod se po ztrátě Malenovic na podhradí usadil a až Mikulášův vnuk Markvart roku 1437 postoupil podhradské zboží Jindřichu Houseti z Krumsína. Naposledy se Jindřich House z Krumsína a Podhradí vzpomíná v roce 1447. Jelikož zemřel bezdětný, vedly se po jeho…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.pamatky-vm.cz/Pamatky/zanikle-tvrze.php?nazev=podhradi, https://www.obecpohorelice.cz a další, 18.9. 2018

Půdorys místa

půdorys hradu
© Radim Vrla,2017 (in Janiš, Dalibor a kol.: Hrady Zlínského kraje, Spolek přátel hradu Lukova, Lukov 2018)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Zlínský kraj,  Zlín  (ZL), Pohořelice

Místa v okolí

 kostel sv. Jiljí
 Pohořelice
 Napajedla
 Napajedla
 Napajedla
 Spytihněv
 Otrokovice
 kostel sv. Mikuláše
 Malenovice
 Sochařská vyhlídka
 Šarovy
 Březolupy
 Tečovice
 Louky
 Bílovice
 Svárov
 Nedachlebice
 Částkov
 Sušice
 Mistřice
 kostel sv. Anny
 Mysločovice
 Baťův mrakodrap
 Zlín
 Kvasice
 větrný mlýn
 Tlumačov
 Zlín
 Velký Ořechov
 Modrá
 boží muka
 Lhotka u Hradčovic
 synagoga
 Oberský vrch
 archeoskanzen Modrá
 Velké Těšany
 Rýsov
 kostel sv. Kunhuty
 Komínské skály
 Žeranovice
 Kurovice
 církevní areál Sady
 Horní Hrádek
 židovský hřbitov
 Kovozoo
 Maják Šrotík
 Špitálky
 Dolní Hrádek
 kostel sv. Vavřince
 Žeranovice
 Kunovice
 Bunč
 Zámeček
 Panský dvůr
 Lužkovice
 kostel sv. Mikuláše
 sekvojovec obrovský
 Letecké muzeum
 Luhačovice
 Pramen Ottovka
 Lázeňské divadlo
 kostel Svaté rodiny
 Pramen sv. Josefa
 ZOO Zlín-Lešná
 Lešná
 Štípa
 židovská radnice
 Starý pivovar
 radnice
 městské opevnění
 Muzeum Kroměřížska
 Hejtmanský dům
 Vrchnostenský dům
 regentský dům
 kostel sv. Mořice
 Kroměříž
 Mlýnská brána
 vrchnostenská sýpka
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Václava
 biskupská mincovna
 Květná zahrada
 Tusculum
 Lukov
Základní informace místa
ID místa: 13993
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 23.12.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.


Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.


reklama