Dobře dochované terénní pozůstatky sídla na pomezí hradu a tvrze při zaniklé vsi prvně uváděné v r. 1350 jako majetek Herborta z Podhradí. V r. 1464 se uvádí tvrz jako pustá, ale patrně byla ještě utilitárně využívána. V r. 1501 bylo pusté již celé Podhradí.
Hlavní obrázek místa
pohled z tvrziště přes severní příkop
© Luděk Vláčil 09/2018
Dobře dochované terénní pozůstatky tvrze jsou vyříznuty do výběžku údolní terasy nad Oldřichovským potokem. Nepravidelný šestiboký pahorek o průměru asi 33 m obíhá mohutný příkop, jehož hloubka dosahuje až 5 m. Šířka příkopu se pohybuje mezi 16 a 20 m. Po vnější straně příkopu obíhá val, který na jižní přístupové straně, chybí a na severu je narušen dešťovou vodou. Průměr celé fortifikace dosahuje 70 m. Plocha obytného areálu je zvrásněna depresemi, které naznačují uspořádání budov hlavně po obvodu pahorku. Na východním okraji vystupují dva nepatrné zbytky amorfního zdiva, které dokládají zděné provedení hradby, která dosahovala šířky až 1,5 m. I když se v písemných pramenech sídlo většinou uvádí jako tvrz, její velikost a kamenná podoba byly patrně podnětem pro pojmenování přilehlé vesnice - Podhradí.
Luděk Vláčil - zdroj: https://www.pamatky-vm.cz/Pamatky/zanikle-tvrze.php?nazev=podhradi a další, 21.12. 2018
historie

Ve středověku stávala východně od dnešní obce Pohořelice ves Podhradí s dvorem, gotickým farním kostelem a feudálním sídlem na pomezí hradu a tvrze, které byla střediskem samostatného panství. Sídlo patřilo pánům z Podhradí, kteří po vsi získali svůj predikát. Poprvé se Podhradí uvádí v roce 1350, kdy jej Herbort z Podhradí prodal svému synovi Zdislavovi. V letech 1353-1363 se sídlo uvádí jako hrad, v němž konal bohoslužby místní plebán Petr. Kromě označení hrad je zajímavé, že na něm bylo možné sloužit mše. V roce 1368 koupil tvrz a pět vesnic od Konráda z Dobrotic Raclav z Měníka, ale již v roce 1471 vše prodal Mikuláši z Malenovic. Jeho rod se po ztrátě Malenovic na podhradí usadil a až Mikulášův vnuk Markvart roku 1437 postoupil podhradské zboží Jindřichu Houseti z Krumsína. Naposledy se Jindřich House z Krumsína a Podhradí vzpomíná v roce 1447. Jelikož zemřel bezdětný, vedly se po jeho…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.pamatky-vm.cz/Pamatky/zanikle-tvrze.php?nazev=podhradi, https://www.obecpohorelice.cz a další, 18.9. 2018

Půdorys místa

půdorys hradu
© Radim Vrla,2017 (in Janiš, Dalibor a kol.: Hrady Zlínského kraje, Spolek přátel hradu Lukova, Lukov 2018)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Zlínský kraj,  Zlín  (ZL), Pohořelice

Místa v okolí

 kostel sv. Jiljí
 Pohořelice
 Napajedla
 Napajedla
 Napajedla
 Spytihněv
 Otrokovice
 kostel sv. Mikuláše
 Malenovice
 Sochařská vyhlídka
 Šarovy
 Březolupy
 Tečovice
 Louky
 Bílovice
 Svárov
 Nedachlebice
 Částkov
 Sušice
 Mistřice
 kostel sv. Anny
 Mysločovice
 Baťův mrakodrap
 Zlín
 Kvasice
 větrný mlýn
 Tlumačov
 Zlín
 Budačina
 Velký Ořechov
 Modrá
 boží muka
 Lhotka u Hradčovic
 synagoga
 Díl u Božího syna
 Oberský vrch
 archeoskanzen Modrá
 Velké Těšany
 Rýsov
 kostel sv. Kunhuty
 Komínské skály
 Žeranovice
 Kurovice
 církevní areál Sady
 městský dům č.p. 2
 Horní Hrádek
 židovský hřbitov
 Kovozoo
 Maják Šrotík
 Špitálky
 Dolní Hrádek
 kostel sv. Vavřince
 Žeranovice
 kostel sv. Jiří
 Salaš
 Kunovice
 Bunč
 Zámeček
 Panský dvůr
 Lužkovice
 kostel sv. Mikuláše
 sekvojovec obrovský
 Letecké muzeum
 Luhačovice
 Pramen Ottovka
 zvonice
 Lázeňské divadlo
 kostel Svaté rodiny
 Pramen sv. Josefa
 ZOO Zlín-Lešná
 Lešná
 kaple sv. Floriána
 Štípa
 židovská radnice
 Starý pivovar
 radnice
 městské opevnění
 Muzeum Kroměřížska
 Hejtmanský dům
 Vrchnostenský dům
 regentský dům
 kostel sv. Mořice
 Kroměříž
 Mlýnská brána
 vrchnostenská sýpka
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Václava
 biskupská mincovna
 Květná zahrada
 Tusculum
 Lukov
Základní informace místa
ID místa: 13993
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 23.12.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama