Novodobý filiální kostel, jehož základní kámen posvětil papež Jan Pavel II. při své návštěvě Velehradu dne 22. dubna 1990. Stavbu navrhl a projektoval hlavní architekt z Olomoucké diecéze Ing. Tomáš Černoušek a byla provedena v letech 1992-1995. Dne 6. července 1996 byl kostel vysvěcen.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 03/2016
Vinařská obec Žádovice (německy Schadowitz) se nachází v Jihomoravském kraji v okrese Hodonín 5 km východně od Kyjova. Přibližně uprostřed obce stojí novodobý filiální kostel sv. Jana Nepomuckého, jehož základní kámen posvětil samotný papež Jan Pavel II. při své návštěvě na Velehradě v r. 1990. Stavba byla dokončena vysvěcením r. 1996. Před schody ke kostelu stojí dva staré kamenné kříže. Nedaleko se rozkládá areál zemědělského družstva, v jehož středu stojí nevýrazná budova bývalého zámku. Mnohem zajímavější je například zámek v nedalekém Kyjově, který slouží jako muzeum.
Luděk Vláčil, 14.3. 2016
historie

Poprvé se Žádovice uvádějí v roce 1131, kdy byly majetkem spytihněvského kostela. Kdy ve vsi vznikla první sakrální stavba, není známo. Počátkem 19. století je doložena pouze malá kaple na návsi, v místě křižovatky na Žeravice, která zanikla patrně v době budování silnice. Poté museli žádovičtí zřejmě chodit do kostela v Ježově. Pro stavbu současného kostela se místní občané rozhodli již po uvolnění politické situace po roce 1989. Základní kámen kostela posvětil Svatý otec Jan Pavel II. při své návštěvě Velehradu dne 22. dubna 1990. Stavbu navrhl a projektoval hlavní architekt z Olomoucké diecéze pan ing. Tomáš Černoušek. Stavba byla provedena v letech 1992-1995 a dne 6. července 1996 byl kostel vysvěcen. Žádovice patří k ježovské farnosti.

Luděk Vláčil- zdroj: http://www.vychodni-morava.cz, http://www.turistika.cz/ a další, 14.3. 2016

Jihomoravský kraj,  Hodonín  (HO), Žádovice

Místa v okolí

 Žádovice
 Johanka
 Dolní Moštěnice
 Žeravice
 Kostelec
 Vlkoš
 kaple sv. Rocha
 kostel sv. Vavřince
 Vracov
 kaple sv. Josefa
 Kyjov
 mariánský sloup
 Vřesovice
 Osvětimany
 kostel sv. Havla
 Bzenec
 Domanín
 Bohuslavice
 mariánský sloup
 Bzenec
 židovský hřbitov
 Bukovanský mlýn
 Koryčanská kaple
 Milotice
 Svatobořice
 socha sv. Floriána
 hradisko sv. Klimenta
 kaple sv. Václava
 Ořechov
 kostel sv. Klimenta
 Sobůlky
 hrádek v poloze Valy
 Kozel
 Kazatelna
 Haluzice
 Nechvalín
 Věteřov
 Cimburk u Koryčan
 Koryčany
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Anny
 Polešovické rybníky
 Strážovice
 smírčí kříž
 Váté písky
 Smraďavka
 Jarohněvice
 Meandry Moravy
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 Hrádek u Snovídek
 Buchlovice
 Buchlov
 Střílky
 Šardice
 Palánek
 kaple sv. Barbory
 Nemotice
 barokní hřbitov
 Střílky
 Včelíny
 Vnorovy
 Baťův kanál
 Strážnice
 Uherský Ostroh
 Rohatec
 skanzen Strážnice
 Veselí nad Moravou
 sousoší Panny Marie
 kaple Panny Marie
 Průžkův mlýn
 synagoga
 synagoga
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 kostel sv. Martina
 Bílá věž
 Zástřizly
 kostel Panny Marie
 sekvojovec obrovský
 městské opevnění
 Plže
 Újezd u Ždánic
 Nevojice
 Horní Hrádek
 hrádek u Nevojic
 Vícemilice
 radnice
 Bučovice
Základní informace místa
ID místa: 12740
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 15.3.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama