Novodobý filiální kostel, jehož základní kámen posvětil papež Jan Pavel II. při své návštěvě Velehradu dne 22. dubna 1990. Stavbu navrhl a projektoval hlavní architekt z Olomoucké diecéze Ing. Tomáš Černoušek a byla provedena v letech 1992-1995. Dne 6. července 1996 byl kostel vysvěcen.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 03/2016
Vinařská obec Žádovice (německy Schadowitz) se nachází v Jihomoravském kraji v okrese Hodonín 5 km východně od Kyjova. Přibližně uprostřed obce stojí novodobý filiální kostel sv. Jana Nepomuckého, jehož základní kámen posvětil samotný papež Jan Pavel II. při své návštěvě na Velehradě v r. 1990. Stavba byla dokončena vysvěcením r. 1996. Před schody ke kostelu stojí dva staré kamenné kříže. Nedaleko se rozkládá areál zemědělského družstva, v jehož středu stojí nevýrazná budova bývalého zámku. Mnohem zajímavější je například zámek v nedalekém Kyjově, který slouží jako muzeum.
Luděk Vláčil, 14.3. 2016
historie

Poprvé se Žádovice uvádějí v roce 1131, kdy byly majetkem spytihněvského kostela. Kdy ve vsi vznikla první sakrální stavba, není známo. Počátkem 19. století je doložena pouze malá kaple na návsi, v místě křižovatky na Žeravice, která zanikla patrně v době budování silnice. Poté museli žádovičtí zřejmě chodit do kostela v Ježově. Pro stavbu současného kostela se místní občané rozhodli již po uvolnění politické situace po roce 1989. Základní kámen kostela posvětil Svatý otec Jan Pavel II. při své návštěvě Velehradu dne 22. dubna 1990. Stavbu navrhl a projektoval hlavní architekt z Olomoucké diecéze pan ing. Tomáš Černoušek. Stavba byla provedena v letech 1992-1995 a dne 6. července 1996 byl kostel vysvěcen. Žádovice patří k ježovské farnosti.

Luděk Vláčil- zdroj: http://www.vychodni-morava.cz, http://www.turistika.cz/ a další, 14.3. 2016

Jihomoravský kraj,  Hodonín  (HO), Žádovice

Místa v okolí

 Žádovice
 Súsedská
 Johanka
 Dolní Moštěnice
 Žeravice
 Kostelec
 Vlkoš
 kaple sv. Rocha
 kostel sv. Vavřince
 Vracov
 kaple sv. Josefa
 Kyjov
 mariánský sloup
 Vřesovice
 Osvětimany
 kostel sv. Havla
 Bzenec
 Domanín
 Bohuslavice
 mariánský sloup
 Bzenec
 židovský hřbitov
 Bukovanský mlýn
 Koryčanská kaple
 Milotice
 Svatobořice
 socha sv. Floriána
 hradisko sv. Klimenta
 kaple sv. Václava
 Ořechov
 kostel sv. Klimenta
 Sobůlky
 hrádek v poloze Valy
 Kozel
 Kazatelna
 Haluzice
 Nechvalín
 Věteřov
 Cimburk u Koryčan
 Koryčany
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Anny
 Polešovické rybníky
 Strážovice
 smírčí kříž
 Váté písky
 Smraďavka
 Jarohněvice
 Meandry Moravy
 Stavěšice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 Hrádek u Snovídek
 Buchlovice
 Buchlov
 Střílky
 Šardice
 Palánek
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Barbory
 Nemotice
 barokní hřbitov
 Střílky
 Včelíny
 Vnorovy
 Baťův kanál
 Strážnice
 Uherský Ostroh
 kaple Panny Marie
 vrchnostenský pivovar
 Rohatec
 skanzen Strážnice
 Veselí nad Moravou
 sousoší Panny Marie
 kaple Panny Marie
 Průžkův mlýn
 synagoga
 synagoga
 židovský hřbitov
 kaple sv. Rocha
 židovský hřbitov
 kostel sv. Martina
 kamenný kříž
 kaple Panny Marie
 Svatý obrázek
 Bílá věž
 Zástřizly
 kostel Panny Marie
 kamenný kříž
 sekvojovec obrovský
 městské opevnění
 Plže
 Újezd u Ždánic
 Nevojice
 Dolní Hrádek
 městský dům č.p. 2
 Horní Hrádek
 hrádek u Nevojic
 Salaš
 Vícemilice
 radnice
 Bučovice
Základní informace místa
ID místa: 12740
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 15.3.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama