Novodobý filiální kostel, jehož základní kámen posvětil papež Jan Pavel II. při své návštěvě Velehradu dne 22. dubna 1990. Stavbu navrhl a projektoval hlavní architekt z Olomoucké diecéze Ing. Tomáš Černoušek a byla provedena v letech 1992-1995. Dne 6. července 1996 byl kostel vysvěcen.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 03/2016
Vinařská obec Žádovice (německy Schadowitz) se nachází v Jihomoravském kraji v okrese Hodonín 5 km východně od Kyjova. Přibližně uprostřed obce stojí novodobý filiální kostel sv. Jana Nepomuckého, jehož základní kámen posvětil samotný papež Jan Pavel II. při své návštěvě na Velehradě v r. 1990. Stavba byla dokončena vysvěcením r. 1996. Před schody ke kostelu stojí dva staré kamenné kříže. Nedaleko se rozkládá areál zemědělského družstva, v jehož středu stojí nevýrazná budova bývalého zámku. Mnohem zajímavější je například zámek v nedalekém Kyjově, který slouží jako muzeum.
Luděk Vláčil, 14.3. 2016
historie

Poprvé se Žádovice uvádějí v roce 1131, kdy byly majetkem spytihněvského kostela. Kdy ve vsi vznikla první sakrální stavba, není známo. Počátkem 19. století je doložena pouze malá kaple na návsi, v místě křižovatky na Žeravice, která zanikla patrně v době budování silnice. Poté museli žádovičtí zřejmě chodit do kostela v Ježově. Pro stavbu současného kostela se místní občané rozhodli již po uvolnění politické situace po roce 1989. Základní kámen kostela posvětil Svatý otec Jan Pavel II. při své návštěvě Velehradu dne 22. dubna 1990. Stavbu navrhl a projektoval hlavní architekt z Olomoucké diecéze pan ing. Tomáš Černoušek. Stavba byla provedena v letech 1992-1995 a dne 6. července 1996 byl kostel vysvěcen. Žádovice patří k ježovské farnosti.

Luděk Vláčil- zdroj: http://www.vychodni-morava.cz, http://www.turistika.cz/ a další, 14.3. 2016

Jihomoravský kraj,  Hodonín  (HO), Žádovice

Místa v okolí

 Žádovice
 Johanka
 Dolní Moštěnice
 Žeravice
 Kostelec
 Vlkoš
 kaple sv. Rocha
 kostel sv. Vavřince
 Vracov
 kaple sv. Josefa
 Kyjov
 mariánský sloup
 Vřesovice
 Osvětimany
 kostel sv. Havla
 Bzenec
 Domanín
 Bohuslavice
 mariánský sloup
 Bzenec
 židovský hřbitov
 Bukovanský mlýn
 Koryčanská kaple
 Milotice
 Svatobořice
 socha sv. Floriána
 hradisko sv. Klimenta
 kaple sv. Václava
 Ořechov
 kostel sv. Klimenta
 Sobůlky
 hrádek v poloze Valy
 Kozel
 Kazatelna
 Haluzice
 Nechvalín
 Věteřov
 Cimburk u Koryčan
 Koryčany
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Anny
 Polešovické rybníky
 Strážovice
 smírčí kříž
 Váté písky
 Smraďavka
 Jarohněvice
 Meandry Moravy
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 Hrádek u Snovídek
 Buchlovice
 Buchlov
 Střílky
 Šardice
 Palánek
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Barbory
 Nemotice
 barokní hřbitov
 Střílky
 Včelíny
 Vnorovy
 Baťův kanál
 Strážnice
 Uherský Ostroh
 Rohatec
 skanzen Strážnice
 Veselí nad Moravou
 sousoší Panny Marie
 kaple Panny Marie
 Průžkův mlýn
 synagoga
 synagoga
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 kostel sv. Martina
 Bílá věž
 Zástřizly
 kostel Panny Marie
 sekvojovec obrovský
 městské opevnění
 Plže
 Újezd u Ždánic
 Nevojice
 Dolní Hrádek
 Horní Hrádek
 hrádek u Nevojic
 Vícemilice
 radnice
 Bučovice
Základní informace místa
ID místa: 12740
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 15.3.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama