Zcela zaniklý zámek, který nechal jako součást dvora postavit v roce 1660 tehdejší majitel bzeneckého panství Jiří Kryštof Pruskovský z Pruskova. V roce 1925 za hraběte Antonína Magnisova byl dvůr rozparcelován a zámeček připadl obci Vracov. V letech 1969 - 1970 byl zámek kvůli jeho zdevastovaném stavu zbořen.
Hlavní obrázek místa
Pohled na areál od severu
© Dušan Dohňanský 06/2018
V důsledku přechodu Břeclavi do šlechtických rukou přešly v roce 1293 do Vracova hradské úřady a hovoří se o provoncii Vracovské. Absence hradu či tvrze způsobila, že správa provincie sídlila ve dvoře ve východní části obce. Vzhledem k tomu, že Vracov po kráké době připadl k bzeneckému panství, tak zde šlechtické sídlo neexistovalo až do poloviny 17. století. Až v roce 1660 nechal tehdejší majitel bzeneckého panství Jiří Kryštof Pruskovský z Pruskova postavit severně od dvora nevelký zámeček. Byla to prostá patrová obdélniková budova s mansardovou střechou a sloužila jen k občasným pobytům popřípadě jako sídlo vrchnostenských úředníků, a to až do roku 1925, kdy za Antonína Magnisova byl dvůr rozparcelován a zámek připadl obci. Ta v něm zřídila byty, ale opravy neprováděla žádné. Po roce 1945 zde JZD skladovalo oleje. Zámek nadále chátral až byl v letech 1969 - 1970 zbořen. Dnes jsou v místě soukromé zahrádky.
Dohňanský Dušan podle F. Musil, M. Plaček : Zaniklé hrady, zámky a tvrze Moravy a Slezska, 8.7. 2020
Jihomoravský kraj,  Hodonín  (HO), Vracov

Místa v okolí

 kostel sv. Vavřince
 Bzenec
 mariánský sloup
 Bzenec
 židovský hřbitov
 Žádovice
 Žeravice
 Domanín
 Vlkoš
 Súsedská
 Johanka
 kaple sv. Rocha
 Dolní Moštěnice
 Milotice
 Váté písky
 Kostelec
 Kyjov
 kaple sv. Josefa
 kaple sv. Václava
 Ořechov
 Meandry Moravy
 kostel sv. Anny
 mariánský sloup
 Osvětimany
 kostel sv. Havla
 Svatobořice
 socha sv. Floriána
 Vřesovice
 Strážnice
 skanzen Strážnice
 kaple Panny Marie
 Vnorovy
 Včelíny
 vrchnostenský pivovar
 kaple Panny Marie
 Průžkův mlýn
 Bohuslavice
 židovský hřbitov
 synagoga
 kaple sv. Rocha
 kamenný kříž
 kostel sv. Martina
 Bílá věž
 Bukovanský mlýn
 kaple Panny Marie
 kamenný kříž
 Svatý obrázek
 Baťův kanál
 Koryčanská kaple
 Veselí nad Moravou
 Rohatec
 městské opevnění
 sousoší Panny Marie
 židovský hřbitov
 hradisko sv. Klimenta
 kostel sv. Klimenta
 synagoga
 Sobůlky
 kostel Panny Marie
 Jarohněvice
 Plže
 hrádek v poloze Valy
 Uherský Ostroh
 Nový Tábor
 Smraďavka
 smírčí kříž
 Kozel
 Kazatelna
 kostel sv. Václava
 Věteřov
 Strážovice
 Nechvalín
 Cimburk u Koryčan
 Haluzice
 Buchlovice
 kostel sv. Martina
 Koryčany
 kostel sv. Vavřince
 Skalica
 městské opevnění
 kaple sv. Jiří
 Stavěšice
 Šardice
 Mittákovská kúria
 Gvadányiho kúria
 radnice
 mariánský sloup
 karner sv. Anny
 Buchlov
 ZOO Hodonín
 kaple sv. Barbory
 morový sloup
 kostel sv. Vavřince
 Hodonín
 Travičná
 Hodonín
 sekvojovec obrovský
 Hrádek u Snovídek
 Palánek
 Kovozoo
 Maják Šrotík
 Špitálky
 Dolní Hrádek
 městský dům č.p. 2
 Horní Hrádek
 archeoskanzen Modrá
 Díl u Božího syna
 Slovácká chalupa
 Vojšice
Základní informace místa
ID místa: 15068
Typ místa: zámek
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 8.7.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama