Kostel, pův. gotický byl postaven patrně ve 14. stol., zmiňuje se r. 1366. R. 1570 přistavěna renesanční věž, barokně přestavěn v l. 1745-1749. R. 1861 přistavěna kaple sv. Jana Sarkandera, v l. 1934-1936 přistavěna moderní chrámová loď. U vchodu je unikátní renes. náhrobník J. J. Zoubka ze Zdětína.
Hlavní obrázek místa
Kostel Nejsvětější Trojice ve Zdounkách
Pohled od jihozápadu
© Pavel Vítek 02/2008
Zdounky leží 10 km jihozápadně od Kroměříže. Obcí prochází silnice II/428 Uherské Hradiště – Ivanovice na Hané a II/432 Kroměříž – Kyjov. Také se do Zdounek dostaneme vlakem z trati č. 305 Kroměříž – Zborovice. Kostel Nejsvětější Trojice leží na návrší jižně od centra obce. V obci se ještě nachází zámek, který je však v soukromém vlastnictví a vč. okolního parku není přístupný veřejnosti.
Pavel Vítek, 11.3. 2008
popis

Jednolodní stavba, hlavní oltář z r. 1870 je vytvořen z umělého šedého a červeného mramoru s dřevěným zdobeným svatostánkem z r. 1812 (relikviář se světcovou kostí - část předloktí sv. Jana Sarkandera). Nad oltářem je obraz Nejsvětější trojice od Ignáce Viktorina Raaba (1715-1787), jednoho z největších českých barokních malířů. R. 1882 byl obraz nahrazen kopií malíře Jana Zapletala, poté několikrát restaurován (částečně nevhodně; narušen). Na své místo se vrátil r. 1942, poslední restaurace provedena r. 2008. Boční oltáře - Levý boční oltář Panny Marie a pravý boční oltář sv. Josefa - jsou z r. 1780. Oltářní obrazy Navštívení Panny Marie a Sen sv. Josefa namaloval r. 1855 malíř Jan Zapletal podle pův. obrazů jezuity Ignáce Viktorina Raaba, které se nezachovaly. Křtitelnice z šedého Cetechovského mramoru byla vytvořena r. 1754. Interiér zdobí barokní sochy sv. Kateřiny, sv. Barbory, sv. Floriána a sv. Sebastiána. Pískovcová socha…  číst dále

http://www.zdounky.cz, ŠNEJDAR, Petr. Kostel Nejsvětější trojice ve Zdounkách. Olomouc, 2011. diplomová práce (Mgr.). Univerzita Palackého v Olomouci. Cyrilometodějská teologická fakulta, 4.8. 2012

historie

Není zcela jasné, kdy byl kostel postaven. První písemná zmínka se objevuje r. 1366, kostel byl ale postaven pravděpodobně dříve. Existuje teorie (podle Františka W. Peřinky, autora Vlastivědy moravské), že kostel vznikl přestavbou původní tvrze, pravděpodobnější se ale zdá být varianta že tvrz stávala na prostranství těsně za kostelem (tvrz byla zpustošena husity r. 1423, r. 1520 se uvádí již jako zaniklá). Ke gotickému kostelu s malou věžičkou se zvonem byla r. 1570 přistavěna majitelem zdounského panství Joachimem Zoubkem ze Zdětína renesanční věž. Z doby renesance pochází také kamenný reliéfní náhrobník Jana Jiřího Zoubka ze Zdětína, druhotně osazený vedle vchodu do kostela. Náhrobník, jenž připomíná také děti pana Jana Jiřího, které zemřely krátce po něm, je unikátní provedením – jedná se o výjimečně jemnou kamenickou práci. R. 1613 byla provedena oprava věže na popud faráře Jana Sarkandera (později svatořečeného). V l. 1745-1749 byl kostel barokně přestavěn,…  číst dále

http://www.zdounky.cz, ŠNEJDAR, Petr. Kostel Nejsvětější trojice ve Zdounkách. Olomouc, 2011. diplomová práce (Mgr.). Univerzita Palackého v Olomouci. Cyrilometodějská teologická fakulta, 4.8. 2012

Zlínský kraj,  Kroměříž  (KM), Zdounky

Místa v okolí

 Zdounky
 Zdounky
 Nětčice
 rozhledna Zdenička
 Troubky
 Zborovice
 Troubky
 vila Friessů
 Zdislavice
 kostel sv. Anny
 Roštín II
 Svárov
 Bunč
 kostel sv. Jakuba
 Komínské skály
 zvonice
 Brdo
 Hoštice
 kaple sv. Floriána
 Roštín I
 Věžky
 Velké Těšany
 Cetechovice
 kostel sv. Alžběty
 Počenice
 Morkovice
 Litenčice
 Květná zahrada
 vrchnostenská sýpka
 městské opevnění
 Starý pivovar
 radnice
 Dřínov
 kostel sv. Mořice
 Kroměříž
 židovská radnice
 biskupská mincovna
 Hejtmanský dům
 Vrchnostenský dům
 Mlýnská brána
 regentský dům
 Kovalovice
 Lísky
 kaple
 Štátula
 Chvalnov
 Zástřizly
 Uhřice
 Prasklice
 Srbce
 kostel svaté Anny
 Hradisko
 kostel Všech svatých
 Postoupky
 Vitčice
 kaple se zvonicí
 Hradisko u Popůvek
 kaple sv. Anny
 Zámeček
 kostel sv. Ondřeje
 Kvasice
 zvonice
 kostel sv. Martina
 Pačlavice
 kaple sv. Prokopa
 kaple sv. Josefa
 větrný mlýn
 Křenovice
 Osíčany
 Opatovice
 barokní hřbitov
 Prasklice
 kaple sv. Panny Marie
 Střílky
 Střílky
 Kojetín
 sekvojovec obrovský
 kaple sv. Barbory
 Buchlov
 Tlumačov
 Modrá
 kaplička
 kaple sv. Anny
 Vrchoslavice
 radnice
 kostel sv. Floriána
 větrný mlýn
 Okresní dům
 městské opevnění
 hotel Pivovar
 synagoga (Husův sbor)
 kostel sv. Martina
 Mořice
 Mořice
 Chropyně
 boží muka
 Hulín
 Chropyně
 kostel sv. Václava
 Chvalkovice
 Dolní Hrádek
 kostel sv. Jiljí
 židovský hřbitov
 archeoskanzen Modrá
 Nezamyslice
 Horní Hrádek
 Sušice
 zvonice
 mariánský sloup
 Hradisko
 Napajedla
 Švábenice
 kostel sv. Václava
 Nezamyslice
 Chvalkovice
 Napajedla
 Napajedla
 Cimburk u Koryčan
 Brankovice
 morový památník
 Kazatelna
 kostel sv. Kunhuty
 Kurovice
 Kozel
 Spytihněv
 kaple sv. Floriána
 Dřevnovice
 kostel sv. Anny
 Víceměřice
 kostel sv. Vavřince
 Koryčany
 Nemotice
 Doloplazy
 kostel sv. Ferdinanda
 Chvalkovice na Hané
 Količín
 boží muka
 Dobromilice
 kostel Všech svatých
Kontaktní informace
Zákostelí 36
768 02 Zdounky
Tel: (+420) 573 365 002
http://www.farnost-zdounky.info
fazdounky@ado.cz
Základní informace místa
ID místa: 5817
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 11.3.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama