Zřiceniny hradu založeného Bernartem z Cimburka v 1. polovině 14. stol. Opuštěn kolem roku 1705, i když jej po nějakou dobu ještě obýval myslivec. Hradní materiál se použil ke stavbě nových hospodářských budov. Z paláce zbyly pouhé zdi.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil, 06/2013
Východně od Brna v lesnaté krajině je možné nalézt zříceniny hradu Cimburka. To ovšem není vše, neboť nedaleko tohoto hradu se nalézájí prapodivná místa jako např. modlitebna, nebo obětní kámen. Kameny jsou spečené po velkém ohni a podle legendy je možné nalézt někde v podzemí kapli, ukrývající nesmírné bohatství.
28.5. 2002
turistické

Zajímavost na hradě.

Na dotaz, co je na hradě nejzajímavější, sdělil pan kastelán Zdeněk Kudlička. Je to střelecké okno pro lučištníka, z doby, když se již používaly palné zbraně.

kastelán Zdeněk Kudlička, Jaroslav Špiroch , 9.3. 2017

historie

Hrad Cimburk byl vybudován v l. 1320–1330 na vrchu vysokém 421 m, který byl na jižní straně spojen šíjí s hornatým hřbetem. Jeho zakladatel Bernart z Cimburka se při stavbě řídil francouzskými vzory, které do našich zemí pronikaly ve větší míře za Jana Lucemburského. Svým vnitřním uspořádáním i provedením jednotlivých objektů patřil hrad k významným soudobým hradním stavbám. Francouzský vliv je patrný zejména v jeho rozčlenění na vlastní hrad a předhradí, oddělené od sebe malým dvorkem. Každá část měla svou obrannou věž. Hlavní věž na předhradí byla vybudována na straně skalnatého útesu při okraji šíjové průrvy, vzniklé vytesáním příkopu nad vstupní branou. Přes příkop vedl podací most. Hradní dominantou byla 23 metrů vysoká věž, vystavěná z kvádrů, kladených na sebe v pravidelných řadách. Mimo hradní obvod stála na sousedním pahorku o samotě strážní věž, z níž byl volný rozhled do míst, kam nebylo vidět z hradu. Když…  číst dále

Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Jižní Morava, Nakladatelství Svoboda, Praha 1981, 20.4. 2004

pověsti

Legenda o Bernartovi

Bernart, který kdysi dávno vládl na Cimburku, byl v kraji považován za podivína, morouse a kruťase. Na svém hradě i v okolních lesích nesnesl nikoho cizího, a když na svých divokých loveckých vyjížďkách někoho takového potkal, špatně se mu potom vedlo. Jednou v lese uviděl stařenku s vnukem Adamem, kteří tam sbírali klestí. Zle se na ně obořil a odvlekl je na hrad. Tam je zavřel do plesnivého vězení a několik dní je nechal o hladu. Potom je vyvedl na nádvoří, kde na stařenku a malého hocha čekala mučidla. Stařenka prosila o milost, ale marně. Pacholci ji zmrskali pruty, a když se vrhli na jejího vnuka, stařenka nevydržela poslouchat nářek dítěte a skočila z hradeb do hlubokého příkopu pod hradem. Potom osiřelého Adama Bernart uvrhl znovu do vězení. Mrtvá stařenka byla tajně pohřbena hluboko v lesích, aby lidé nenašli její hrob. Mezitím dlel Adam v žaláři a asi by vězení nepřežil, kdyby se nad ním…  číst dále

Text ze serveru www.domek.cz, 28.5. 2002

Další texty pověsti

Půdorys místa

Vývojové schéma hradu, Křížkovaně první polovina 14. století, šrafovaně přelom 15. a 16. století, tečkovaně okolo poloviny 16. století
© M. Plaček (Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri, Praha 2001)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Zlínský kraj,  Kroměříž  (KM),

Místa v okolí

 Kozel
 Kazatelna
 kostel sv. Klimenta
 hradisko sv. Klimenta
 Koryčanská kaple
 Střílky
 Koryčany
 kostel sv. Vavřince
 barokní hřbitov
 Střílky
 Vřesovice
 Zástřizly
 kostel sv. Havla
 Osvětimany
 Chvalnov
 Lísky
 Buchlov
 smírčí kříž
 kostel sv. Václava
 Nemotice
 kaple sv. Barbory
 Haluzice
 Smraďavka
 Brankovice
 Dolní Moštěnice
 Cetechovice
 Johanka
 Súsedská
 kostel sv. Martina
 Buchlovice
 Žeravice
 Hrádek u Snovídek
 Bohuslavice
 větrný mlýn
 sekvojovec obrovský
 kostel sv. Jakuba
 Kostelec
 Roštín I
 Brdo
 kaple sv. Václava
 Žádovice
 Ořechov
 Nové Zámky
 Bukovanský mlýn
 kostel sv. Anny
 Litenčice
 Salaš
 kostel sv. Václava
 Roštín II
 Hoštice
 Chvalkovice
 Na Salárně
 Nechvalín
 morový památník
 kaple sv. Rocha
 kaple sv. Josefa
 Kyjov
 Komorov
 Domanín
 Svárov
 Milonice
 mariánský sloup
 Milonice
 Polešovické rybníky
 Dolní Hrádek
 Nevojice
 Vlkoš
 Chvalkovice
 městský dům č.p. 2
 Bunč
 Horní Hrádek
 Lebedov
 Zdenička
 Zdislavice
 hrádek u Nevojic
 Vracov
 Sobůlky
 kostel sv. Vavřince
 Modrá
 Nové Hvězdlice
 hrádek v poloze Valy
 archeoskanzen Modrá
 Díl u Božího syna
 Nové Hvězdlice
 Palánek
 Opatovice
 Komínské skály
 Věteřov
 Troubky
 Bzenec
 Troubky
 Bzenec
 statek Světlá
 mariánský sloup
 kostel Všech Svatých
 židovský hřbitov
 Vícemilice
 Zdounky
 kostel sv. Anny
 Kojátky
 Svatobořice
 socha sv. Floriána
 Zdounky
 Strážovice
 Pavlovice
 kaple sv. Floriána
 Budačina
 kostel sv. Václava
 Orlov
 Stavěšice
 Uherský Ostroh
 Bohdalice
 kostel sv. Jiří
 Velké Těšany
Kontaktní informace
Hrad Cimburk u Koryčan
Občanské sdružení Polypeje Brno
kastelán - Pavel Kudlička
Cimburk 204
768 05 Koryčany
Tel: 702 049 513;777 146 082
http://www.cimburk.eu
kramer@cimburk.eu
Základní informace místa
ID místa: 373
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 27.8.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama