Zřiceniny hradu založeného Bernartem z Cimburka v 1. polovině 14. stol. Opuštěn kolem roku 1705, i když jej po nějakou dobu ještě obýval myslivec. Hradní materiál se použil ke stavbě nových hospodářských budov. Z paláce zbyly pouhé zdi.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil, 06/2013
Východně od Brna v lesnaté krajině je možné nalézt zříceniny hradu Cimburka. To ovšem není vše, neboť nedaleko tohoto hradu se nalézájí prapodivná místa jako např. modlitebna, nebo obětní kámen. Kameny jsou spečené po velkém ohni a podle legendy je možné nalézt někde v podzemí kapli, ukrývající nesmírné bohatství.
28.5. 2002
turistické

Zajímavost na hradě.

Na dotaz, co je na hradě nejzajímavější, sdělil pan kastelán Zdeněk Kudlička. Je to střelecké okno pro lučištníka, z doby, když se již používaly palné zbraně.

kastelán Zdeněk Kudlička, Jaroslav Špiroch , 9.3. 2017

historie

Hrad Cimburk byl vybudován v l. 1320–1330 na vrchu vysokém 421 m, který byl na jižní straně spojen šíjí s hornatým hřbetem. Jeho zakladatel Bernart z Cimburka se při stavbě řídil francouzskými vzory, které do našich zemí pronikaly ve větší míře za Jana Lucemburského. Svým vnitřním uspořádáním i provedením jednotlivých objektů patřil hrad k významným soudobým hradním stavbám. Francouzský vliv je patrný zejména v jeho rozčlenění na vlastní hrad a předhradí, oddělené od sebe malým dvorkem. Každá část měla svou obrannou věž. Hlavní věž na předhradí byla vybudována na straně skalnatého útesu při okraji šíjové průrvy, vzniklé vytesáním příkopu nad vstupní branou. Přes příkop vedl podací most. Hradní dominantou byla 23 metrů vysoká věž, vystavěná z kvádrů, kladených na sebe v pravidelných řadách. Mimo hradní obvod stála na sousedním pahorku o samotě strážní věž, z níž byl volný rozhled do míst, kam nebylo vidět z hradu. Když…  číst dále

Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Jižní Morava, Nakladatelství Svoboda, Praha 1981, 20.4. 2004

pověsti

Legenda o Bernartovi

Bernart, který kdysi dávno vládl na Cimburku, byl v kraji považován za podivína, morouse a kruťase. Na svém hradě i v okolních lesích nesnesl nikoho cizího, a když na svých divokých loveckých vyjížďkách někoho takového potkal, špatně se mu potom vedlo. Jednou v lese uviděl stařenku s vnukem Adamem, kteří tam sbírali klestí. Zle se na ně obořil a odvlekl je na hrad. Tam je zavřel do plesnivého vězení a několik dní je nechal o hladu. Potom je vyvedl na nádvoří, kde na stařenku a malého hocha čekala mučidla. Stařenka prosila o milost, ale marně. Pacholci ji zmrskali pruty, a když se vrhli na jejího vnuka, stařenka nevydržela poslouchat nářek dítěte a skočila z hradeb do hlubokého příkopu pod hradem. Potom osiřelého Adama Bernart uvrhl znovu do vězení. Mrtvá stařenka byla tajně pohřbena hluboko v lesích, aby lidé nenašli její hrob. Mezitím dlel Adam v žaláři a asi by vězení nepřežil, kdyby se nad ním…  číst dále

Text ze serveru www.domek.cz, 28.5. 2002

Další texty pověsti

Půdorys místa

Vývojové schéma hradu, Křížkovaně první polovina 14. století, šrafovaně přelom 15. a 16. století, tečkovaně okolo poloviny 16. století
© M. Plaček (Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri, Praha 2001)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Zlínský kraj,  Kroměříž  (KM),

Místa v okolí

 Kozel
 Kazatelna
 hradisko sv. Klimenta
 kostel sv. Klimenta
 Koryčanská kaple
 Střílky
 kostel sv. Vavřince
 Koryčany
 barokní hřbitov
 Střílky
 Vřesovice
 Zástřizly
 kostel sv. Havla
 Osvětimany
 Chvalnov
 Lísky
 Buchlov
 smírčí kříž
 kostel sv. Václava
 Nemotice
 kaple sv. Barbory
 Smraďavka
 Haluzice
 Brankovice
 Dolní Moštěnice
 Cetechovice
 Johanka
 Súsedská
 kostel sv. Martina
 Žeravice
 Buchlovice
 Hrádek u Snovídek
 Bohuslavice
 větrný mlýn
 sekvojovec obrovský
 kostel sv. Jakuba
 Kostelec
 Roštín I
 Brdo
 kaple sv. Václava
 Žádovice
 Ořechov
 Nové Zámky
 Bukovanský mlýn
 kostel sv. Anny
 Salaš
 Litenčice
 kostel sv. Václava
 Roštín II
 Na Salárně
 Hoštice
 Chvalkovice
 Nechvalín
 morový památník
 kaple sv. Rocha
 kaple sv. Josefa
 Domanín
 Komorov
 Kyjov
 Milonice
 mariánský sloup
 Milonice
 Svárov
 Polešovické rybníky
 Dolní Hrádek
 Chvalkovice
 Vlkoš
 Nevojice
 městský dům č.p. 2
 Bunč
 mariánský sloup
 Horní Hrádek
 Lebedov
 kaple Zjevení Páně
 Zdenička
 Zdislavice
 hrádek u Nevojic
 Vracov
 kostel sv. Vavřince
 Sobůlky
 Nové Hvězdlice
 Modrá
 Díl u Božího syna
 hrádek v poloze Valy
 archeoskanzen Modrá
 Palánek
 Nové Hvězdlice
 Opatovice
 Komínské skály
 Věteřov
 Troubky
 Troubky
 Bzenec
 Bzenec
 statek Světlá
 mariánský sloup
 kostel Všech Svatých
 židovský hřbitov
 Nový Tábor
 Vícemilice
 Zdounky
 kostel sv. Anny
 Kojátky
 Svatobořice
 socha sv. Floriána
 Zdounky
 Strážovice
 Pavlovice
 kaple sv. Floriána
 Budačina
 kostel sv. Václava
 Orlov
 Stavěšice
 Bohdalice
 Uherský Ostroh
 kostel sv. Jiří
 Velké Těšany
Kontaktní informace
Hrad Cimburk u Koryčan
Občanské sdružení Polypeje Brno
kastelán - Pavel Kudlička
Cimburk 204
768 05 Koryčany
Tel: 702 049 513;777 146 082
http://www.cimburk.eu
kramer@cimburk.eu
Základní informace místa
ID místa: 373
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 27.8.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama