Farní kostel v malém parčíku byl postaven v l. 1722-1728. V r. 1775 vyhořel a žár roztavil jeho zvony. V r. 1776 byly zvony znovu přelity a v r. 1803 spolu s malým zvonem z radnice umístěny do kostela. V období světových válek byly zvony zabaveny a použity na válečné účely.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 03/2016
Slovácká obec Žeravice (německy Scherawitz) se nachází v Jihomoravském kraji v okrese Hodonín 8 km východně od Kyjova. V severní části obce u hlavní silnice naproti budově bývalého zámku, dnešní školy, stojí v malém parku farní kostel Stětí svatého Jana Křtitele z let 1722–1728. K dalším památkám obce patří například hřbitovní kaple svaté Barbory z roku 1689 s vyřezávaným oltářem ze 17. století. Dále je tu zajímavý památník J. A. Komenského, který připomíná den 26. dubna 1616, kdy zde byl na bratrské synodě vysvěcen na kněze.
Luděk Vláčil, 21.3. 2016
popis

Kostel má délku 35 metrů a největší šířku 19 metrů. Je postaven na půdorysu kříže a chrámová klenba je řešena třemi kopulemi. Uprostřed kostela je hrobka Marie Crestencie z Petřsvaldu. V interiéru jsou obrazy velehradského malíře Ignáce Raaba a křížová cesta Joži Uprky z roku 1897. Oltář z bílého kararského mramoru pochází z roku 1906. Kostelní hodiny od mistra Adamce z Čáslavi pocházejí z roku 1912. U vchodu do kostela stojí kamenný kříž a dřevěný misijní kříž.

Luděk Vláčil- zdroj: http://obeczeravice.cz a další, 21.3. 2016

historie

První doložená zmínka o vsi Žeravice pochází z predikátu Sudimíra ze Žeravic z roku 1235. Kdy ve vsi vznikla první sakrální stavba není známo. Kolem roku 1538 v Žeravicích sídlili čeští a moravští bratři a konaly se zde bratrské synody. Na synodě konané 26. dubna 1616 byl ordinován na kněze Jan Amos Komenský. Základní kámen kostela položil v roce 1722 jeho patron Hanuš Dětřich Petřsvaldský. Již v roce 1728 byla stavba dokončena a zasvěcena Stětí sv. Jana Křtitele. Do kostela byly zavěšeny tři zvony. Pocházely z bývalého bratrského sboru a zvon na malou věž daroval Zikmund z Petřsvaldu. Největší ze zvonů vážil 27 q a 15 funtů. V roce 1775 zachvátil Žeravice velký požár, při němž vyhořel i kostel a žár roztavil jeho zvony. V roce 1776 byly zvony znovu přelity a po dokončení rekonstrukce v roce 1803, spolu s malým zvonem z radnice, umístěny do kostela. Do chrámového interiéru byly…  číst dále

Luděk Vláčil- zdroj: http://obeczeravice.cz a další, 21.3. 2016

Jihomoravský kraj,  Hodonín  (HO), Žeravice

Místa v okolí

 Žeravice
 Žádovice
 Johanka
 Osvětimany
 kostel sv. Havla
 Domanín
 Dolní Moštěnice
 Vracov
 kaple sv. Václava
 Ořechov
 kostel sv. Vavřince
 Vřesovice
 Bzenec
 Bzenec
 mariánský sloup
 Kostelec
 židovský hřbitov
 Vlkoš
 kaple sv. Rocha
 hradisko sv. Klimenta
 Koryčanská kaple
 kostel sv. Klimenta
 kaple sv. Josefa
 Kyjov
 kostel sv. Anny
 Kozel
 Kazatelna
 mariánský sloup
 smírčí kříž
 Smraďavka
 Bohuslavice
 Cimburk u Koryčan
 Bukovanský mlýn
 kostel sv. Václava
 Milotice
 kostel sv. Martina
 Buchlovice
 Koryčany
 kostel sv. Vavřince
 Váté písky
 Svatobořice
 socha sv. Floriána
 Buchlov
 Haluzice
 kaple sv. Barbory
 Sobůlky
 hrádek v poloze Valy
 Meandry Moravy
 Uherský Ostroh
 Nechvalín
 Střílky
 Baťův kanál
 sekvojovec obrovský
 Včelíny
 Věteřov
 Veselí nad Moravou
 sousoší Panny Marie
 synagoga
 Vnorovy
 židovský hřbitov
 barokní hřbitov
 kostel Panny Marie
 Střílky
 Strážovice
 Strážnice
 Zástřizly
 Hrádek u Snovídek
 Dolní Hrádek
 skanzen Strážnice
 synagoga
 Nemotice
 kaple Panny Marie
 Průžkův mlýn
 židovský hřbitov
 Horní Hrádek
 kostel sv. Martina
 Bílá věž
 Jarohněvice
 městské opevnění
 Kovozoo
 Maják Šrotík
 Špitálky
 archeoskanzen Modrá
 Palánek
 Brankovice
 Modrá
 Nové Zámky
 větrný mlýn
 Nevojice
 hrádek u Nevojic
 Milonice
Základní informace místa
ID místa: 12741
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 21.3.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama