Koryčanská kaple byla postavena v pol. 19. stol. ve stavebním stylu napodobujícím baroko. Místo sloužilo k zastavení a odpočinku poutníků putujících do koryčanského kostela na pouť k svátku narození Panny Marie.
Hlavní obrázek místa
2002© Luděk Pitter
Kaplička z poloviny 19. stol, postavená ve slohu napodobujícím baroko. Kaplička je důležitým orientačním bodem v místních lesích. Leží na turistické cestě z Koryčan do Osvětiman. (11 km) Můžete také zastavit na parkovišti U Křížku při silnici z Osvětiman do Koryčan č. 429, kde je rozcestník místních turistických cest a udělat si půldenní mírně náročný výlet. Dáte se po červené směrem na Zavadilku a Bohuslavice, projdete okrajem přírodní rezervace Moravské louky a v místě kde se červená kříží se zelenou a modrou se dáte po modré směrem ke Koryčanské kapli. Od Koryčanské kaple se po modré vrátíte k místu, kde se odpojovala zelená a půjdete dále po zelené, nejprve s kopce až k silnici a potom do prudkého stoupání až na hradisko sv. Kliment. Po zelené můžete pokračovat až ke skalisku Kazatelna a od něj po červené ke studánce U mísy a dále pak po zelené ke zřícenině hradu Cimburk. Od něj se kousek vrátíte po zelené a potom po žluté zpět na parkoviště U Křížku.
18.12. 2004
pověsti

Kaple postavena na místě loupežného přepadení a vraždy

Podle pověsti projížděla v kočáře po cestě od Koryčan k Zavadilce jistá hraběcí dcera z nedalekého zámku. Naneštěstí byla přepadena a zabita loupežníky z Bradla. Její otec pro svou ztracenou dceru velmi truchlil, a nechal na památku své dcery postavit na místě jejího skonu kapličku, která zde stojí dodnes.

23.3. 2012

Jihomoravský kraj,  Hodonín  (HO), Vřesovice

Místa v okolí

 hradisko sv. Klimenta
 kostel sv. Klimenta
 Vřesovice
 Kozel
 Kazatelna
 Cimburk u Koryčan
 Koryčany
 kostel sv. Vavřince
 Osvětimany
 kostel sv. Havla
 Dolní Moštěnice
 Johanka
 Střílky
 Súsedská
 Haluzice
 barokní hřbitov
 Střílky
 Bohuslavice
 Žeravice
 Kostelec
 kostel sv. Václava
 Žádovice
 Nemotice
 smírčí kříž
 Zástřizly
 Bukovanský mlýn
 Hrádek u Snovídek
 Buchlov
 Smraďavka
 Chvalnov
 Brankovice
 kaple sv. Barbory
 kaple sv. Václava
 Lísky
 Ořechov
 kaple sv. Rocha
 kaple sv. Josefa
 Kyjov
 mariánský sloup
 Nechvalín
 kostel sv. Martina
 Buchlovice
 Vlkoš
 Domanín
 Nové Zámky
 Sobůlky
 Cetechovice
 Vracov
 kostel sv. Vavřince
 sekvojovec obrovský
 hrádek v poloze Valy
 kostel sv. Václava
 větrný mlýn
 Věteřov
 Polešovické rybníky
 kostel sv. Jakuba
 Palánek
 Nevojice
 Roštín I
 Bzenec
 Brdo
 Bzenec
 Milonice
 Milonice
 Svatobořice
 socha sv. Floriána
 mariánský sloup
 Chvalkovice
 židovský hřbitov
 Salaš
 hrádek u Nevojic
 Litenčice
 Komorov
 morový památník
 kostel sv. Anny
 Strážovice
 Roštín II
 Dolní Hrádek
 Na Salárně
 Milotice
 Hoštice
 městský dům č.p. 2
 kostel sv. Anny
 Chvalkovice
 Horní Hrádek
 kostel Všech Svatých
 Újezd u Ždánic
 Vícemilice
 Nové Hvězdlice
 Svárov
 Nové Hvězdlice
 Díl u Božího syna
 archeoskanzen Modrá
 Bunč
 Modrá
 Stavěšice
 Lebedov
 Kojátky
 kostel Všech Svatých
 Zdenička
 radnice
 Bučovice
 Bučovice
 Komínské skály
 statek Světlá
 Pavlovice
 Uherský Ostroh
 kaple sv. Floriána
 Šardice
 Baťův kanál
 Bohdalice
 Veselí nad Moravou
 sousoší Panny Marie
 synagoga
 židovský hřbitov
 kostel Panny Marie
Základní informace místa
ID místa: 2739
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 18.12.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama