Hradisko chráněné valem, oválného půdorysu o délce asi 800 m a šířce cca 100 m na hřebenu mezi dvěma nejvyššími vrcholky Chřibů, Brdo a Malé Brdo, bylo osídleno v době halštatské, v období slezské fáze kultury lužických popelnicovych polí v pozdní době bronzové a v raném středověku.
Hlavní obrázek místa
Severní část lokality od jihovýchodu
© Luděk Vláčil 05/2018
Hradiska (též hradiště) byla pravěkými a raně středověkými předchůdci vrcholně středověkých hradů a opevněných měst. Dodnes se zachovala v podobě terénních nerovností, valů a příkopů. Jedna taková lokalita se nacházela asi 2,5 km jihozápadním směrem od středu obce Roštín. Na rozcestí zvané "Pod Brdem", ležící těsně pod hradiskem, se dostanete po zelené turistické stezce z obce Roštín kolem koupaliště, kde se dá zaparkovat, starého kina a lurdské jeskyně. Z rozcestí na konci zelené značky Vás k lokalitě navede ukazatel. Na nejvyšším místě hradiska, vrcholu Brdo (586,7 m n. m.), se nachází rozhledna s pokladnou a posezením. Lokalita hradiska zabírá prostor hřebene s vrcholy Brdo a Malé Brdo. V místech archeologických nálezů je bez dohledu archeologů zakázané hledání s detektorem kovů.
Luděk Vláčil - zdroj: Encyklopedie hradišť na Moravě a ve Slezsku Miloš Čižmák, Libri, 2004., a další, 9.5. 2018
historie

Hradiště oválného půdorysu o délce asi 800 metrů a šířce cca 100 metrů na hřebenu mezi dvěma nejvyššími vrcholky Chřibů, Brdo (586,7 m n. m.) a Malé Brdo (585,8 m n. m.) oddělenými nevýrazným sedlem, bylo vybudováno zřejmě již v pravěku. Opevněná lokalita dosahovala rozlohy asi 4,5 hektaru. Val je patrný na severním, jihovýchodním a jižním obvodu, kde se jeho výška pohybuje mezi 1,5 až 2 metry. Na příkřejším jihozápadním a severním okraji hradiska není fortifikace patrná. V jihozápadní části je val přerušen vstupem. Příkop je zřetelný pouze v jednom kratším úseku. V literatuře lokalitu poprvé popsal v roce 1890 F. Přikryl, který ji, podobně jako později I. L. Červinka, považoval za velkomoravské hradiště. Do doby halštatské hradiště zařadil až v roce 1948 V. Hrubý. Z halštatského období pocházejí i další nálezy ze 70. a 80. let 20. století. Další objevy dokládají osídlení lidem slezské fáze lužické kultury…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: Encyklopedie hradišť na Moravě a ve Slezsku Miloš Čižmák, Libri, 2004., a další, 16.5. 2018

Půdorys místa

půdorys podle V. Dohnala
© zdroj: Encyklopedie hradišť na Moravě a ve Slezsku Miloš Čižmák, Libri, 2004.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Zlínský kraj,  Kroměříž  (KM), Roštín

Místa v okolí

 Brdo
 Roštín II
 Na Salárně
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Jakuba
 Bunč
 Cetechovice
 Salaš
 Komínské skály
 Lebedov
 statek Světlá
 Zdenička
 Zástřizly
 Zdounky
 Svárov
 Hoštice
 Chvalnov
 Zdislavice
 Zdounky
 Lísky
 kaple sv. Barbory
 Buchlov
 Troubky
 Střílky
 sekvojovec obrovský
 barokní hřbitov
 Troubky
 Střílky
 Budačina
 Litenčice
 Nětčice
 kostel sv. Jiří
 Modrá
 vila Friessů
 Zborovice
 Dolní Hrádek
 kostel sv. Martina
 Buchlovice
 smírčí kříž
 Cimburk u Koryčan
 větrný mlýn
 Horní Hrádek
 Kazatelna
 Díl u Božího syna
 větrný mlýn
 Smraďavka
 archeoskanzen Modrá
 Kozel
 Velké Těšany
 Morkovice
 kostel sv. Klimenta
 hradisko sv. Klimenta
 zvonice
 Sušice
 kaple sv. Floriána
 kostel sv. Václava
 Počenice
 Opatovice
 kostel sv. Vavřince
 Koryčanská kaple
 Věžky
 Koryčany
 Brankovice
 kostel sv. Alžběty
 kostel sv. Havla
 Těšnovice
 Osvětimany
 kostel sv. Anny
 Kovozoo
 Maják Šrotík
 Chvalkovice
 Prasklice
 kostel sv. Václava
 Špitálky
 kostel svaté Anny
 Chvalkovice
 Pačlavice
 Vřesovice
 kostel sv. Martina
 Nemotice
 Kvasice
 Uhřice
 morový památník
 Dřínov
 Napajedla
 Napajedla
 Spytihněv
 Napajedla
 Květná zahrada
 městské opevnění
 vrchnostenská sýpka
 Osíčany
 Starý pivovar
 boží muka
 Štátula
 radnice
 kaple sv. Panny Marie
 židovská radnice
 Muzeum Kroměřížska
 Hejtmanský dům
 regentský dům
 kostel sv. Mořice
 Kroměříž
 Vrchnostenský dům
 Mlýnská brána
 Srbce
 biskupská mincovna
 synagoga
 Prasklice
 kostel sv. Ondřeje
 Zámeček
 Tlumačov
 církevní areál Sady
 židovský hřbitov
 Haluzice
 Švábenice
 Hradisko
 Dolní Moštěnice
 Panský dvůr
 Kunovice
 Letecké muzeum
 Bohuslavice
 kostel sv. Kunhuty
 Bukovanský mlýn
Základní informace místa
ID místa: 13837
Typ místa: hradiště
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 17.5.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama